Nosaukums: Rēgi
Autors: Elīna Kokareviča
Gads: 2021
Izdevējs: Valodu māja
 
 
Grāmatas
03.09.2021

Rēgi

Komentē
0

Valodu māja laidusi klajā Elīnas Kokarevičas stāstu krājumu "Rēgi" ar Līvas Pakalnes-Fanelli ilustrācijām.

"Deviņu stāstu ciklā fiktīva vēstītāja (viena vai vairākas) subjektīvi izklāsta savu no citiem slēpto dzīvi. Lielā mērā stāsti nav par ārējās dzīves notikumiem, bet gan par jūtām un sajūtām, ko sieviete (vai sievietes) pieredz, atrodoties noteiktā dzīves situācijā vai saskaroties ar ārējās pasaules notikumiem un īpaši ar citiem cilvēkiem. Tikpat labi var teikt, šī sieviete (un sievietes) ir personificētas emocijas vai emocijas ar ķermeni, un nebūs melots, ja tā tiktu definēts cilvēks kā tāds. Bet ko šīs sievietes īsti piedzīvo? Vai tiešām ir iespējams nesaprast, cilvēks ir dzīvs vai miris? Kā var atbrīvoties no ādas? Kāpēc pilī spokojas? Un kā kļūt neredzamai? Šie un daudzi citi jautājumi rodas, lasot stāstus. Atbildes tiek atstātas lasītāju ziņā, nodrošinot plašu domāšanas un asociāciju telpu pašā tekstā un ļaujot darboties līdzpārdzīvojumam. 

Savijoties maģiskā reālisma iezīmēm ar īsā stāsta formas neizsmeļamību un pat novelei raksturīgiem paņēmieniem, ir tapis oriģināls stāstu krājums, kuru būtu grūti salīdzināt ar kādu citu no latviešu literatūras nesenajā vēsturē publicētajiem. Tekstus papildina un padziļina Līvas Pakalnes-Fanelli ilustrācijas," raksta izdevēji.

"Elīnas valoda ir maiga, it kā rezignēta, bet krāsaina, krāsu toņu ir skaisti pelēki, vecrozā vai violeti. Ar šīm krāsām viņa mums atklāj to, kādi tēli – rēgi – varoņi ir ap mums – runā par cilvēkiem, kuri līdz šim Latvijas literatūrā aprakstīti kā tipāži vai karikatūras.

Viņa arī spēj uzrakstīt intriģējošu stāstu ar negaidītiem pavērsieniem un atrisinājumu, kā arī spēj paironizēt pati par sevi un arī par sabiedrību. Formas meklējumi nav pašmērķīgi, tie ir organiski, dažos stāstos pat nemanāmi. Tie meistarīgi savijas ar saturu un labākajos mirkļos veido patiešām neparastu literatūras pieredzi.

Elīna arī ļoti skaisti runā par nāvi, seksualitāti un robežstāvokļiem. Viegli. Elīnas stāstiem raksturīgs melodiskums un emocionāla inteliģence. Viņa runā par svarīgo citā toņkārtā nekā līdz šim Latvijas literatūrā. Viņa apraksta tādas varones, kādas mums līdz šim nav, apraksta "rēgus" – bet tādējādi viņa sniedz iespēju savām lasītājām un lasītājiem, identificējoties ar Elīnas aprakstītajām varonēm, iznākt no rēgu valstības." Inga Gaile, grāmatas redaktore.

Elīna Kokareviča (1986) uzsākusi gaitas literatūrā, studējot literatūrzinātni Latvijas Universitātē. Nonākusi līdz doktora līmeņa studijām un apzinājusi dzejnieka Jura Kronberga daiļradi, Elīna nolēma pilnveidoties profesionāli, strādājot kā literārā redaktore, vadot kultūras un izdevniecības projektus un nu arī biedrību "Valodu muzejs". Strādājusi Latvijas Ornitoloģijas biedrībā, ir viena no literatūras portāla Ubisunt.lv idejas autorēm un redaktorēm (2011–2016). Stāstu krājums tapis ilgāku laikposmu – sešus gadus – un ir viņas debija literatūrā.

Līva Pakalne-Fanelli (1982) ir latviešu māksliniece, kura mākslu apguvusi gan izglītības iestādēs, gan pašmācības ceļā – visvairāk Itālijā, kur dzīvo šobrīd. Viņa glezno intuitīvi, un katrs darbs ir galaprodukts tam, ko viņa ir lasījusi, klausījusies, skatījusies, atcerējusies un izjutusi kā spēcīgas emocijas. Kopš 2004. gada piedalījusies gan grupu, gan personālizstādēs, piemēram, Itālijā, Latvijā unŠveicē. Gleznas atrodas privātkolekcijās ASV, Kanādā, Eiropā u. c. Ilustrējusi grāmatu "Sarkangalvīte" (ar Ievas Samauskas tekstu; Latvijas Mediji, 2017). 

Grāmatu var iegādāties Valodu mājā Avotu ielā 33, Rīgā, kā arī lielākajās Latvijas grāmatnīcās.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!