Nosaukums: Proza
Autors: Jānis Rokpelnis
Gads: 2022
Izdevējs: Neputns
 
 
Grāmatas
03.11.2022

Proza

Komentē
0

Izdevniecība "Neputns" laidusi klajā Jāņa Rokpeļņa rakstu 2. sējumu "Proza", kurā pirmo reizi vienkopus lasāma autora proza. Sastādītāja, redaktore un komentāru autore Ilze Jansone. Dizains: Zane Ernštreite.

Lai arī Jānis Rokpelnis lielākoties pazīstams kā novators 20. gs. otrās puses dzejnieks, kurš vienlīdz būtisku nozīmi ir saglabājis arī pēc neatkarības atgūšanas, ievērības cienīgu vietu viņa radošajā biogrāfijā ieņem arī prozas teksti. Tie ir vairāki romāni, esejas un publicistikas darbi, kas galvenokārt fokusējas uz atgūtās brīvības un tās blakusparādību iztirzāšanu.

Rakstos ir apkopoti svarīgākie Jāņa Rokpeļņa prozas teksti, gan grāmatās iepriekš publicēti, gan tikai presē pieejami. Ir papildināta 2003. gadā izdotā eseju grāmata "...bet Dievs nav mazais bērns" ar esejām, kas laikrakstā Diena publicētas arī pēc 2002. gada. Lielākā daļa tekstu ir autora jaunā redakcijā, īpaši romāns "Virtuālais Fausts".

Sējuma sastādītāja Ilze Jansone izsakās: "Šķiet visai likumsakarīgi, ka teju viss Rokpeļņa prozas korpuss lasāms kā savstarpēji papildinoši darbi, lai arī tajos rodamais tonis ir atšķirīgs – te teksts kauc dēmonu balsīs, apmaldījies tukšumā, te iedziļinās mākslinieku darbos un viņu gaitās, te mīlestības pilnām acīm noglāsta ikvienu Rīgas namu, un te atkal pašironiskā inteliģencē prāto par norisēm Latvijā un ārpus tās. Lai arī liels valodas meistars, Rokpelnis viscaur savā prozā paliek uzticīgs lakonismam, līdz ar to cakas un vijumus tajā velti meklēt. Tieši lakonismā arī ir viņa kā prozaiķa spēks – gluži kā spartietis viņš lieku nerunā un lasītāju ar ūdensgabaliem neapgrūtina, tā vietā kā spēlējoties pārbauda viņa enciklopēdiskās zināšanas, sirdsgudrību un spēju izgaršot valodu."

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!