Nosaukums: Paskaties pa logu
Autors: Ēvalds Flisars
Gads: 2023
Izdevējs: Zvaigzne ABC
 
 
Grāmatas
15.09.2023

Paskaties pa logu

Komentē
0

Apgādā "Zvaigzne ABC" iznācis slovēņu rakstnieka Evalda Flisāra romāns "Paskaties pa logu".

Grāmatas galvenā varoņa, pusaugu zēna dzīves centrā ir viņa labākais draugs sivēns un Sarakstu grāmata, kurā viņš uzkrāj savus novērojumus par apkārtējo pasauli pēc Nelaimīgā notikuma – starpgadījuma, kas neatgriezeniski izmainījis viņa dzīvi.

Vecāki piecpadsmitajā dzimšanas dienā sarūpē zēnam dāvanu, kas rada nevis prieku, bet sašutumu un neizpratni, bet uzreiz pēc tam viņš sastop Ahmedu – dažus gadus vecāku sīriešu bēgli, un abi dodas neticamā ceļojumā pāri visai Eiropai, lai Londonā uzmeklētu Ahmeda brāli.

Slovēņu rakstnieka Evalda Flisāra romāns "Paskaties pa logu" (2018) ir sava veida eksperiments, kurā autors pārbauda gan valodas, gan (politkorekta) satura robežas. Stāsts rakstīts otrajā personā, pamudinājumam regulāri izmantojot grāmatas nosaukumā ietverto frāzi "paskaties par logu". Grāmatas provokatīvais un daudzdimensionālais saturs aktualizē vairākus mūsdienu sociālajā vidē svarīgus jautājumus, tas uzrunā gan jaunākus lasītājus, gan pieaugušos.

Ēvalds Flisars (1945) ir slovēņu rakstnieks, dramaturgs, esejists, redaktors, kaislīgs ceļotājs. Viņš studējis salīdzinošo literatūru Ļubļanā, angļu valodu un literatūru Londonā un psiholoģiju Austrālijā. Mūža pirmajā pusē divdesmit gadus pavadījis angliski runājošā vidē (trīs gadus Austrālijā, septiņpadsmit gadus – Londonā), bet kopš 1990. gada galvenokārt dzīvo Ļubļanā. Flisars sarakstījis vairāk nekā 30 prozas darbu: stāstus, ceļojumu aprakstus, esejas, ap 15 lugu, scenārijus filmām un televīzijas raidījumiem. Viņa darbi ir tulkoti vairāk nekā 30 valodās. Septiņus gadus (1995-2002) viņš bija Slovēnijas Rakstnieku asociācijas priekšsēdētājs. Daudzas viņa grāmatas nominētas vai apbalvotas ar Slovēnijas prestižāko literāro balvu Kresnik¸ viņš divkārt ticis nominēts arī starptautiskajai IMPAC balvai, saņēmis Župančič balvu par mūža ieguldījumu literatūrā.

Flisars daudz ceļojis pa pasauli, apmeklējis vairāk nekā deviņdesmit valstis, guvis daudzveidīgu pieredzi, piemēram, dzīvodams Sidnejā, Austrālijā, pelnīja iztiku kā metro vilciena vadītājs. Tomēr jau kopš 20. gadsimta astoņdesmitajiem gadiem viņa dzīve lielākoties saistīta ar rakstīto vārdu: Londonā viņš rediģēja (cita starpā) Zinātnes un tehnoloģijas enciklopēdiju un rakstīja stāstus un lugas BBC; Holivudā rakstīja scenārijus un darīja citus ar kino nozari saistītus darbus, kopš 1998. gada ir žurnāla Sodobnost galvenais redaktors. Ēvalda Flisāra darbi pazīstami daudzviet pasaulē, viņš uzstājies vairāk nekā piecdesmit literatūras festivālos, viņa lugas bieži tiek iestudētas dažādos teātros un radio.
No slovēņu valodas tulkojusi Māra Gredzena.

 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!