Nosaukums: Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei
Autors: Frīdrihs Nīče
Gads: 2021
Izdevējs: Neputns
 
 
Grāmatas
25.03.2021

Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei

Komentē
0

Izdevniecībā "Neputns" klajā nācis Frīdriha Nīčes eseju krājums "Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei".

"Varbūt Nīčes darbi par meliem un vēsturi var vedināt pārdomāt arī pašmāju vēsturi, tajā samelsto un atstāties no māžošanās un dievekļu pielūgšanas", tā krājuma sastādītājs un tulkotājs Igors Šuvajevs.

Grāmatā iekļauti divi vācu filozofa Frīdriha Nīčes darbi — "Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei" un "Par patiesību un meliem ārpusmorālā nozīmē", abi tapuši 1873. gadā. Pirmo Nīče publicē, savukārt otru tā arī nepublicē.

"Tos abus var dēvēt par nesavlaicīgiem, laikam neatbilstīgiem, un latviski varbūt tie tādi ir arī patlaban. Vienu var dēvēt par mēģinājumu noskaidrot, cik nevēsturisks ir cilvēks (kultūra, tauta), neraugoties uz šķietamo vēsturiskumu — vēstures pielūgšanu, aizbarikādēšanos ar to. Otru var dēvēt par mēģinājumu noskaidrot melu, melošanas zelšanu, kad nespēj izturēt patiesību vai pat netiecas pēc patiesības. Abus rakstus var dēvēt arī par kultūrkritiskiem, piebilstot, ka Nīče šajos darbos pārbauda, asina savu spalvu," krājumu raksturo Šuvajevs.

Teksts "Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei" ir pirmpublicējums latviešu valodā, savukārt "Par patiesību un meliem ārpusmorālā nozīmē" latviešu valodā ir tulkots, tomēr Igora Šuvajeva tulkojumu var uzskatīt par pirmo akadēmiski komentēto tulkojumu.

Krājumu papildina Igora Šuvajeva komentāri (par personām, jēdzieniem u. tml.), pēcvārds un personu rādītājs.

Frīdriha Nīčes eseju krājums turpina "Neputna" eseju sēriju, kurā izdoti Svena Birkerta, Jāna Unduska, Italo Kalvīno, Primo Levi, Valtera Benjamina, Šarla Bodlēra u. c. autoru darbi.

Sastādījis un no vācu valodas tulkojis Igors Šuvajevs, redaktors: Arturs Hansons, dizains: Anna Aizsilniece.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!