Nosaukums: Mirušo enciklopēdija
Autors: Danilo Kišs
Gads: 2023
Izdevējs: Orbīta
 
 
Grāmatas
03.03.2023

Mirušo enciklopēdija

Komentē
0

Mākslinieku apvienība "Orbīta" sērijā "Orbītas bibliotēka" izdevusi  rakstnieka Danilo Kiša stāstu krājumu "Mirušo enciklopēdija" (Enciklopedija Mrtvih, 1983) Arvja Vigula tulkojumā. Šis ir pirmais Kiša darbs, kas izdots latviski. 

Danilo Kiša darbi pazīstami ar mākslīgi radītās realitātes ilūziju – viņa stāstus un īsromānus caurvij dokumentalitāte, taču vienlaikus tie sakņojas atmiņās, nostāstos, sapņos un murgos. "Žēl, ka pie latviešu lasītāja Kiša darbi nāk tik vēlu. Šis tulkojums būtu teicami iederējies tūkstošgažu mijā, kad nāca klajā pirmie Horhes Luisa Borhesa un Umberto Eko grāmatu latviešu izdevumi," – latviešu izdevuma pēcvārdā raksta darba tulkotājs Arvis Viguls.

Danilo Kišam bijusi milzīga ietekme uz visa kādreizējās Dienvidslāvijas reģiona autoriem. Tomēr Kišs nebija tikai lokāla parādība, Balkānu Borhess, bet, pēc amerikāņu rakstnieces un domātājas Sūzenas Sontāgas vārdiem, bija "viens no dažiem neapstrīdami nozīmīgākajiem gadsimta otrās puses rakstniekiem".

Danilo Kišs dzimis 1935. gada 22. februārī Suboticā, tagadējā Serbijā, ungāru ebreja un Melnkalnē dzimušas pareizticīgās serbietes ģimenē. Otrā pasaules kara laikā Danilo tēvs gāja bojā Aušvicas koncentrācijas nometnē. Pēc dažiem gadiem Danilo zaudēja arī māti. 1954. gadā viņš sāka Pasaules literatūras studijas Belgradas universitātē, bet 1960. gadu sākumā debitēja literatūrā ar īsajiem romāniem "Mansards" un "44. psalms" (1962), kam sekoja "Dārzs, pelni" (1965) un "Smilšu pulkstenis" (1972) – daļēji autobiogrāfiski darbi, balstīti ģimenes pieredzē kara laikā. 1976. gada stāstu krājums "Kaps Borisam Davidovičam" sagādāja Kišam arī starptautiskus panākumus, savukārt dzimtenē izraisīja literāru skandālu – dažus laikabiedrus mulsināja Kiša stils, kurā dokumentalitātes un fantāzijas robežas mēdz būt gana izplūdušas, turklāt sižeti nereti ir aizgūti.

Arī grāmatā "Mirušo enciklopēdija", kas tiek dēvēta par Kiša daiļrades kvintesenci un virsotni, izmantota vispārzināma gnostiķu leģenda, epizode no kāda avantūrista un spiega memuāriem, rakstnieka sievas redzēts sapnis, leģenda par kristiešu svētajiem un dižciltīga austroungāru dumpinieka nāvi, kā arī sniegts pārskats par vēstures asiņaināko sazvērestības teoriju.

Raugoties uz Kiša īsprozu no latviešu literatūrteorijas tradīcijas, vairumu krājuma stāstu varētu pieskaitīt novelēm – intensīvākajam un koncentrētākajam prozas žanram. Stāstā jeb "plaukstas izmēra romānā", kā viņš to nodēvēja kādā esejā, Kišs bija atradis savu ideālo formu.

"Mirušo enciklopēdija" bija autora pēdējā pabeigtā grāmata, tapusi 1979. gadā Francijā, pirmpublicēta 1983. gadā. Kišs miris 1989. gadā Parīzē.

Grāmatas redaktore: Māra Poļakova.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!