Nosaukums: Mīlu Tevi! Gleznotāja Jāņa Pauļuka vēstules māksliniecei Felicitai Pauļukai
Autors: Jānis Pauļuks
Gads: 2021
Izdevējs: Zinātne
 
 
Grāmatas
30.04.2021

Mīlu Tevi! Gleznotāja Jāņa Pauļuka vēstules māksliniecei Felicitai Pauļukai

Komentē
0

Apgādā "Zinātne" klajā nākusi grāmata "Mīlu Tevi! Gleznotāja Jāņa Pauļuka vēstules māksliniecei Felicitai Pauļukai".

Grāmatā apkopots unikāls materiāls – gleznotāja Jāņa Pauļuka vēstules savai sievai māksliniecei Felicitai Pauļukai, kuras viņa ir saglabājusi un hronoloģiski kārtojusi atsevišķā mapē. Izdevums līdz šim nezināmā gaismā atklāj Jāņa Pauļuka attieksmi pret nākamo dzīvesbiedri, sievu un attiecībām pēc šķiršanās: no pirmās vēstules 1941. gada 4. novembrī līdz pēdējai zīmītei 1956. gadā. Tās ir mīlestības vēstules, kuras tēlaini un skaudri atklāj laikmetu, divu radošu personību domāšanas veidu, ieskatu par mākslinieka radošā procesa daudzveidību, vīrieša un sievietes attiecībām. Latvijas literatūra nav sevišķi bagāta ar epistolārām drāmām. Šādā nozīmē Jāņa Pauļuka rakstītās vēstules dod līdz šim neapzinātas iespējas ne tikai laikmeta izpētē, bet arī valodniecības un literārās izteiksmes, žanra studijām, jaunām atziņām. Tās atklāj arī sava laika mākslas dzīves notikumus, Latvijas Mākslas akadēmijas mācību procesa detaļas un citus Latvijas mākslas vēsturei nozīmīgus faktus.

Grāmatu veido trīs daļas. Pirmajā daļā Jāņa Pauļuka vēstules nākamajai sievai kopdzīves laikā un arī pēc šķiršanās. Otrajā daļā – rakstu darbi, kuriem trūkst datējuma, bet kas arī palīdz izsekot tām niansēm, kas Jāņa Pauļuka pašatklāsmēs atstāj paliekošu nospiedumu par radošas personības neizskaidrojamo dabu, raksturu, temperamentu un nezūdošajām atziņām par mākslas principiem un uzdevumiem. Trešajā daļā ievietotas preses publikācijas, kuras paliekošāk un profesionālāk izsaka Jāņa Pauļuka ceļu mākslā un var dot lasītājam plašāku priekšstatu par vēstuļu rakstītāju.

Izdevumu papildina Jāna Pauļuka vēstuļu faksimildrukas un dokumentālas fotogrāfijas, kā arī mākslinieka zīmējumi. Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!