Nosaukums: Rakstu 2. sējums
Autors: Māris Čaklais
Gads: 2020
Izdevējs: Mansards
 
 
Grāmatas
01.07.2020

Māra Čaklā Rakstu 2. sējums

Komentē
0

Apgāds "Mansards" izdod Māra Čaklā Rakstu 2. sējumu, kuru sastādījuši literatūrzinātnieki Dzidra Vārdaune un Jānis Oga.

Māra Čaklā Rakstu 2. sējums nāk klajā dzejnieka 80. dzimšanas dienas gadā. Grāmatā apkopota dzejnieka brieduma gadu daiļrade: dzejoļu krājumi "Sastrēgumstunda" (1974), "Cilvēks, uzarta zeme" (1976), "Strautuguns" (1978), bērniem veltītais "Minkuparks" (1978) un eseju grāmata par literatūru un autoram tuviem dzejniekiem "Saule rakstāmgaldā" (1975). Grāmatu sastādījuši literatūrzinātnieki Dzidra Vārdaune un Jānis Oga, dizaina autors – Zigmunds Lapsa.

Sējumā ietilpst arī Māra Čaklā publikācijas periodikā un raksti par dzejnieku pašu. Tajā lasāmas viņa vēstules Lalitai Muižniecei, Aleksandram Pelēcim, Gunaram Saliņam un Veltai Tomai. No sējumā izmantotajiem dzejnieka dienasgrāmatas tekstiem rodas priekšstats par Māra Čaklā dzīves daudzkrāsainību. Šīs daudzslāņainās dzīves ritmu nosaka ne vien radoša cilvēka darbs, bet arī aktīva piedalīšanās sabiedriskās, īpaši kultūras dzīves notikumos, draugi, satikšanās, sarakste, domu apmaiņa un bohēma.

Krājumā publicēti arī dabas un cilvēku vērojumi, apraksti par svešās zemēs gūtajiem iespaidiem. Šī sējuma laikposmā (1974–1978) tie ir ceļojumi uz Gruziju un Dāniju, kā arī dzejniekam svarīgais pirmais brauciens uz Amerikas Savienotajām Valstīm un Kanādu 1978. gada oktobrī kopā ar komponistu Paulu Dambi – dzejnieka un komponista radoša tikšanās ar trimdas latviešiem trīs nedēļu garumā.

Literatūrzinātnieces Dr. philol. Dzidras Vārdaunes (1928) interešu lokā ir latviešu drāma un dzeja. Nozīmīgākie darbi – monogrāfija "Traģēdijas žanrs latviešu literatūrā" (1973), "Prozas žanri" (1991, kopā ar I. Kiršentāli un B. Smilktiņu), viņa sastādījusi un komentējusi Raiņa Kopotu rakstu zinātniskā izdevuma 10. sējumu (1980) un variantu 4. sējumu (1983, līdzsastādītāja), bijusi līdzautore "Latviešu literatūras vēstures" 2. sējumam (2001) u.c. Publicējusi portretrakstus par Andreju Eglīti, Āriju Elksni, Māri Čaklo, Māru Zālīti, Gunāru Priedi un citiem latviešu rakstniekiem. Sakārtojusi un komentējusi Andreja Eglīša Rakstus (2002–2006).

Māris Čaklais (1940–2003) ir viens no izcilākajiem latviešu dzejniekiem un esejistiem, 14 dzejas krājumu autors, kura darbi iemūžināti arī mūzikā – solo, kora, teātra dziesmās – Imanta Kalniņa, Pētera Vaska, Raimonda Paula, Valda Zilvera, Ērika Ķiģeļa, Ulda Stabulnieka un citu komponistu darbos.

Rakstu 2. sējuma izdošanu atbalstījis Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonds (Edgara Sūnas piemiņas fonds) un Laima un Guntis Bērziņi.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!