Nosaukums: Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām
Autors: Artis Ostups (sast.)
Gads: 2021
Izdevējs: Neputns
 
 
Grāmatas
30.04.2021

Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām

Komentē
0

Apgādā "Neputns" iznākusi grāmata "Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām", kurā apkopoti 102 mākslas manifesti, kas tapuši 20. un 21. gadsimtā.

"Šī izlase parāda mākslas manifesta kā eksperimentālas un provokatīvas domāšanas formas ceļu no 20. gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām. Izlase stāsta par to, kā mainījušās globālās sabiedrības noskaņas un idejas, kā dažādas uzskatu sistēmas cīnījušās cita ar citu, mēģinot atrast savam laikam atbilstošākos mākslas principus. Es ceru, ka šī grāmata stiprinās mūsu mīlestību pret eksperimentālo kultūru, kā arī paplašinās mākslas iztēles robežas," tā Artis Ostups, izlases sastādītājs.

Grāmatu ievada virkne vēsturiskajam avangardam – futūrismam, dadaismam, supremātismam, konstruktīvismam un sirreālismam – piederīgu tekstu, kurus var uzskatīt par manifesta kā unikāla literāra žanra sākumu: F. T. Marineti "Futūrisma dibināšana un manifests", Valentīnas de Senpuānas "Sievietes-futūristes manifests", Hugo Balla "Manifests dadaistu pirmajam vakaram", Olgas Rozanovas "Kubisms. Futūrisms. Supremātisms", Andrē Bretona "Sirreālisma manifests" u. c.

Avangarda periodam seko pēckara un mūsdienu manifesti, kas šķiet mazāk utopiski un agresīvi nekā to priekšteči. Minot dažus no tiem: Jurģa (Džordža) Mačūna "Fluxus manifests", Gustava Mecgera "Pašdestruktīvā māksla", Gilberta un Džordža "Ko nozīmē mūsu māksla", Bilija Čaildiša un Čārlza Tomsona "Remodernistu manifests", Ādama Pendltona "Melnā dada".

Izlasē nozīmīgus pasaules paraugus organiski papildina arī latviešu mākslinieku un rakstnieku manifesti – Niklāva Strunkes "Jaunā māksla", Teodora Zaļkalna "Mūsu māksla", Hardija Lediņa un Jura Boiko "Aptuvenās mākslas manifests", Preiļu konceptuālistu manifests u. c.

Par katru no izlases manifestiem sniegta neliela anotācija, kurā vēstīts par tā tapšanas apstākļiem, autoru vai autoriem.

Izlasi papildina Arta Ostupa priekšvārds par manifesta kā specifiska literāra žanra vēsturi, tā formas īpatnībām, vietu mākslas vēsturē, šodienas aktualitāti un atlases principiem.

Sastādītājs un priekšvārda autors Artis Ostups, tulkotāji: Valdis Ābols, Jānis Elsbergs, Jana Grostiņa, Ieva Lešinska, Dace Meiere, Inese Paklone, Māra Poļakova, Edvīns Raups un Arvis Viguls, zinātniskā redaktore Stella Pelše, literārais redaktors, korektors Vents Zvaigzne, anotāciju autori: Artis Ostups, Stella Pelše, dizaina autors, maketētājs Armands Zelčs.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!