Nosaukums: Maija, Cher Ami!
Autors: Lelde Stumbre
Izdevējs: Lauku Avīze
 
 
Grāmatas
22.03.2017

Maija, Cher Ami!

Komentē
0

Izdevniecība "Lauku Avīze" laidusi klajā Leldes Stumbres biogrāfisko romānu "Maija, Cher Ami!", kas veltīts izcilajai tulkotājai, dzejniecei, filozofei, bohēmistei, brīvmāksliniecei, disidentei un "franču grupas" dalībniecei Maijai Silmalei, kas nepamatoti tika notiesāta uz 10 gadiem labošanas darbu kolonijā Taišetā, Sibīrijā.

Grāmata ir beletrizēta biogrāfija par Maiju Silmali, kādu viņu atceras Lelde Stumbre. Autore centusies turēties pie faktiem, bet atzīst, ka "viegli nebija, jo viņa pati, lai gan spēja savākties, koncentrēties un strādāt, tulkojot kādu darbu līdz 16 stundām dienā, tomēr spēja arī salauzt un aizsviest pa gaisu režīmu, pienākumus, sistēmas, kārtību un kontroli. Tas viss gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Maija varēja būt gan nepārspējami haotiska, nervoza un depresīva, gan pilnīgi pretēji – mierīga, līdzsvarota un mērķtiecīga. Tad nu pamēģiniet paši izpētīt un salikt tādu cilvēku pa plauktiņiem, turklāt zinot, ka šim cilvēkam pilnīgi noteikti riebās jebkura veida "plauktiņi"".

Romāna tapšanā autore izmantojusi arhīvu materiālus, autores tekstā ievīti Maijas Silmales vēstuļu un dzejoļu fragmenti.

Lelde Stumbre: "Dažiem cilvēkiem vajag tik maz – tikai brīvību dzīvot un strādāt. Par šo "pilnīgi neiespējamo un absurdo" vēlēšanos 60.–70. gadu Latvijā tulkotāja un "franču grupas" dalībniece Maija Silmale savā ļoti īsajā dzīvē cīnījās katru dienu, spītīgi neiekļaudamās toreizējās dzīves pelēkajā plūdumā. Par kādu cilvēku mēs spējam izzināt labi ja 10 %, tādēļ mans skatījums uz Maiju, protams, ir nepilnīgs un individuāls, tomēr esmu pārliecināta, ka viņa priecātos, ka iznākusi tieši grāmata, nevis filma, luga vai mūzikls..."

Kopā ar Maiju Silmali šī grāmata ieskatās arī nelielā, bet savā ziņā interesantā un zīmīgā vēstures periodā – no 1956. gada līdz 1973. gadam. Tieši tik ilgi – 17 gadus – Maija Silmale nodzīvoja pēc atgriešanās no apcietinājuma un izsūtījuma Taišetā – ārkārtīgi ražīgi un spilgti. Grāmatā kolorīti iezīmēts laikmets, bagātīgi atspoguļota franču literatūra, šansoni, mūzika, ar ko nemitīgi gan domās, gan darbos dzīvoja tulkotāja Maija Silmale.

Romāns par Maiju Silmali turpinās izdevniecības "Lauku Avīze" izdoto grāmatu sēriju – biogrāfiskus romānus par spilgtām literārām personībām (2016. gadā ar KKF atbalstu izdota Maijas Krekles grāmata "Ilgu putni ar sasietiem spārniem" (par Austru Skujiņu)). Grāmatas izdošanu finansiāli atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!