Nosaukums: Latviešu lingvistiskā attieksme: vērtības, pārliecība, prakse
Autors: Ina Druviete (zinātn. red.)
Gads: 2021
Izdevējs: Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds
 
 
Grāmatas
06.12.2021

Latviešu lingvistiskā attieksme: vērtības, pārliecība, prakse

Komentē
0

"Latvijas Universitātes Akadēmiskajā apgādā" iznākusi kolektīvā monogrāfija "Latviešu lingvistiskā attieksme: vērtības, pārliecība, prakse".

Monogrāfija izstrādāta kā vienots pētījums, gan pievēršoties lingvistiskās attieksmes teorijai un tās praktiskajai izpausmei 21. gadsimta trešā gadu desmita sākumā, gan apcerot valodas kā identitātes koncepta attīstību Latvijā dažādu kultūru saskares un vēsturisko norišu kontekstā. Pētījums īstenots, sadarbojoties Latvijas Universitātes un Liepājas Universitātes pētniekiem un studentiem un Latviešu valodas aģentūrai. Pētījuma autori: Ina Druviete, Kaspars Kļaviņš, Linda Lauze, Dite Liepa, Vija Požarnova, Dace Strelēvica-Ošiņa. Zinātniskā redaktore – Ina Druviete.

"Aizvadītais gads ir paplašinājis skatījumu uz humanitārajām un sociālajām zinātnēm, uzsverot to lomu ne tikai labāko komunikācijas modeļu izvēlē, bet arī sabiedrības vērtību sistēmas aktualizēšanā. Humanitārās zinātnes Latvijā vismaz kopš 19. gadsimta vidus attīstās līdztekus ar kopīgajām tendencēm pasaulē un sadarbībā ar citu valstu zinātniekiem, risinot vispārīgus humanitāro zinātņu jautājumus un vienlaikus pētot un attīstot latviešu valodu, latviešu folkloru, literatūru un mākslu kā nozīmīgāko Latvijas nacionālās identitātes daļu.

Pamatojoties uz vairāk nekā 20 gadus veiktajiem paneļpētījumiem, šī pētījuma autori izvirza hipotēzi, ka latviešu valodas ilgtspēja un konkurētspēja ir atkarīga no tās lietojuma visās sabiedriski nozīmīgajās funkcijās, ko savukārt nosaka lingvistiskā attieksme – subjektīvo faktoru komplekss, kas raksturo dažādu etnosu, sociālo grupu un indivīdu valodas uztveres īpatnības un attieksmi pret dažādām valodām (valodas variantiem) un valstisku vai sabiedrisku institūciju veiktajiem valodas situācijas regulēšanas pasākumiem," atklāj monogrāfijas veidotāji.

Monogrāfijas nodaļās sniegts ieskats Latvijas valodas politikas pamatnostādnēs un valodas politikas analīzes modelī un analizēts identitātes koncepts un tā izpausmes sociālajā un personības līmenī. Līdztekus latviešu zinātniskajā literatūrā līdz šim plaši aplūkotajai Rietumu humanitārās domas ietekmei analizēta arī Austrumu pētnieku ietekme, kam bijusi nozīme latviešu lingvistiskās identitātes interpretācijās. Iezīmēta latviešu valodas situācija uz globālās valodu daudzveidības fona 21. gadsimta trešajā desmitgadē un analizēts vērtības jēdziens – vai tas attiecināms uz valodu vispār un uz latviešu valodu konkrēti?

Aplūkotas latviešu pašraksturojuma lingvistiskās iezīmes un analizēti pozitīvie, negatīvie un neitrālie stereotipi par valodām, latviešu valodu un valodu lietojumu. Kā laikmeta un sabiedrības domu un noskaņu liecinieki tika aplūkoti arī plašsaziņas līdzekļi. Atklāta virtuālās diskusiju vides attieksme pret valodu, gan analizējot izteikumus sociālajos tīklos, gan aptaujājot tīmekļa satura patērētājus par dažādiem ar valodu saistītiem jautājumiem. Aplūkota uzruna kā raksturīgākā valodas lietojuma izpausme, kas daudzpusīgi atspoguļo lingvistisko attieksmi daudz plašākā tvērumā, un analizēti sabiedrībā valdošie viedokļi par valodas pareizību saistībā ar preskriptīvisma tendencēm.

 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!