Nosaukums: Resuls Rza
Autors: Krāsas
Gads: 2019
Izdevējs: Pētergailis
 
 
Grāmatas
30.11.2019

Krāsas

Komentē
0

Izdevniecībā "Pētergailis" klajā nācis azeru dzejnieka Resula Rza krājums "Krāsas" Ulža Bērziņa atdzejojumā.

Krājuma anotācijā teikts: "Izcilais azerbaidžāņu literāts Resuls Rza savā dzejā tiecas atklāt visu pasauli, izzināt tās bagātīgo krāsu un pustoņu paleti, viņa dzejas saknes gūst spēku cilvēces brīnumos.  Mīlestība pret cilvēku ir tas gaismeklis, kas izlej gaismu pār katru Rza dzejas rindu.

Savā dzejā viņam izdevies radīt gleznu, kādu nav izdevies uzgleznot pat pašiem slavenākajiem māksliniekiem. Rza aprakstījis it kā neaprakstāmo un visai grūti pamanāmo. Resuls Rza ir dzejnieks – filosofs, kurš vienmēr liek aizdomāties, dažkārt viņa slēptuves nav viegli atrodamas un, lai dzejolim īsteni pietuvotos, mūs aicina lasīt vēl un vēl. Domājot par Resula Rza daiļrades filosofisko ievirzi, pirmais, kas allaž nāk prātā, ir cikls "Krāsas" – azerbaidžāņu intelektuālās dzejas virsotne."

Krājuma redaktore, dzejniece Ingmāra Balode raksta: "Vieglums, ar kādu krāsās Rza "Krāsās" ievij vai visus eksistences jautājumus, var apreibināt (kā strauji kustīga varavīksne, kā bērnu vējdzirnaviņas ar katru spārnu citā krāsā), bet, pievēršoties katram dzejolim, katram vēstījumam atsevišķi un lasot tos citu pēc cita koncentrēti, lēni, redzam, cik daudz smalkas svēršanas, toņa meklēšanas, dziļu iežu rakšanas, lai tiktu pie vajadzīgās dzejkrāsas, ir bijis vajadzīgs šiem mazās formas darbiem.

Uldis Bērziņš, kā zināms, var atdzejot epu, var Bībeli tulkot, var Korānu ieskandināt latviešu valodā, bet (un!) viņš var arī īsiem precīziem otas skārieniem radīt dāvanu mums, lasītājiem. Ja visi ļaudis būtu saņēmuši dāvanā smalku krāsu redzi, ja tai līdzi tiktu dota spēja runāt valodu valodās un ik skaņu redzēt iemirdzamies krāsās - tad šāda bagātība jau būtu mūsu priekšā ik dienu, un mums, iespējams, vajadzētu vien nemetaforiskus, neinterpretējamus guvumus.

Taču reizēm mēs alkstam dardedzes, alkstam valodas, kas pārsteidz mūsu mēles no jauna - un te tā, lūk, lūk ir. Dardedze un valoda, dzeja un brīnums, lūdzu."

Mākslinieks Juris Petraškevičs.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!