Nosaukums: Kodiens
Autors: Čārlzs Bukovskis
Gads: 2020
Izdevējs: Neputns
 
 
Grāmatas
07.07.2020

Kodiens

Komentē
0

Izdevniecība "Neputns" ar Čārlza Bukovska dzejas izlasi "Kodiens" sāk jaunu atdzejas sēriju.

Amerikāņu dzejnieka un rakstnieka Čārlza Bukovska (Charles Bukowski) dzejas izlasi "Kodiens" sastādījis un atdzejojis Jānis Elsbergs. Tā ir pirmā latviski izdotā Bukovska dzejas grāmata, kā arī pirmā grāmata jaunā "Neputna" atdzejas sērijā, kuru plānots turpināt ar dažādu valstu modernistu un laikmetīgās dzejas autoru darbiem. Sērijas redaktors ir Kārlis Vērdiņš, mākslinieks – Andris Breže.

"(..) kur slēpjas viņa valdzinājums, kāds ir pamats viņa "kulta rakstnieka" statusam? Manuprāt, pamats ir pati viņa personība, viņa dzīve, kuru viņš padarījis par savas daiļrades izejmateriālu (lai gan to, protams, nekādā gadījumā nevajadzētu uztvert kā dokumentālu, jo mākslinieciska faktu apstrāde ir skaidri redzama, tāpēc aprobežosimies ar pieticīgāku apzīmējumu, sakot, ka viņa darbi ir autobiogrāfisku motīvu caurvīti). Turklāt tos motīvus, ko autors atzinis par literāra darba vērtiem, viņš ekspluatē klaji, nekautrējoties un bez žēlastības. Bieži viena un tā pati dzīves epizode gūst atspoguļojumu i dzejolī, i īsajā stāstā, i romānā, un attiecīgi viņa fani dalās žanriskās nometnēs: vieni viņu uzskata visupirms par dzejnieku, citi – par īsā stāsta meistaru, vēl citi – par romānistu," grāmatas priekšvārdā raksta Jānis Elsbergs.

Čārlza Bukovska (1920–1994) darbu fonā ir ASV četrdesmito – astoņdesmito gadu dzīve, īpaši sabiedrības zemāko slāņu dzīve, bet pamattēmas: cilvēka eksistenciālā kondīcija šajā fonā, gribēta un negribēta vardarbība pret sevi un citiem, depresija, atkarības (visupirms alkoholisms), paša bieži noliegta un apironizēta, tomēr taustīšanās pēc skaistuma un jūtu tīrības. Kaut ilgus gadus bijis viens no redzamākajiem t. s. kontrkultūras pārstāvjiem, tikai pēc nāves viņš beidzot nonāk globāli pamanāmas izdevniecības – "HarperCollins" – paspārnē, un vēl pēc tam tiek iekļauts kādā interneta portālā, kas saucas vienkārši un skaidri: "Academy of American Poets".

Čārlza Bukovska dzejas izlase ir sākums jaunai "Neputna" atdzejas sērijai, līdzās jau iecienītajai samta sērijai tā sekmēs mākslinieciski daudzveidīgas atdzejas tapšanu un publicēšanu. Jaunajā sērijā paredzēts publicēt atdzeju, kas iepazīstinās lasītājus ar dažādu valstu modernistu un laikmetīgās dzejas autoru darbiem, it īpaši tādiem, kuru estētika laužas ārā no tradicionālajām dzejas formām. Sērijas redaktors ir Kārlis Vērdiņš, sērijas mākslinieks – Andris Breže.

Grāmatu var iegādāties "Neputna" galerijā Tērbatas ielā 49/51, www.neputns.lv un labākajās Latvijas grāmatnīcās

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!