Nosaukums: Kamils, kurš skatās ar rokām
Autors: Tomašs Malkovskis
Gads: 2023
Izdevējs: Pētergailis
 
 
Grāmatas
25.10.2023

Kamils, kurš skatās ar rokām

Komentē
0

Izdevniecība "Pētergailis" izdevusi Tomaša Malkovska un ilustratores Joannas Rušinekas grāmatu bērniem "Kamils, kurš skatās ar rokām" Ingmāras Balodes tulkojumā.

Tomašs Malkovskis ir godalgots poļu bērnu rakstnieks un vēstures mācību grāmatu autors, kura grāmata par zēnu Kamilu guvusi arī starptautisku atzinību un tulkota dažādās valodās. Kamils ir tāds pats kā citi bērni: viņš ir jautrs, dzīvespriecīgs. Tas nav parasts uzaugšanas stāsts, jo zēns jau kopš dzimšanas ir akls, taču ar ģimenes palīdzību Kamils iemācījies izmantot īpaši aso dzirdi, rosināt iztēli un "skatīties ar pirkstiem". Viņa skatījums uz dzīvi ir bagāts, ironisks, dažreiz smieklīgs, dažreiz aizkustinošs. Bet vai viņš tiešām tik ļoti atšķiras no citiem? Kamils atgādina – ja ļoti gribam, varam darīt jebko.

Aizveriet acis vai, vēl labāk, aizsedziet acis ar šalli. Tagad ieejiet vannas istabā un nomazgājiet rokas… tas nav viegli, vai ne? Tā lasītājs tiek ierauts Kamila, mūsu jaunā galvenā varoņa, pasaulē. Kamēr vecākā māsa izjoko brāli un māsu, Kamila vecāki māca viņam būt drosmīgam. Tā vietā, lai iekristu Helēnas tantes slazdā, kura uzskata, ka Kamils ir "nabaga nelaimīgs bērns", kurš nevar parūpēties par sevi, zēns, kurš redz ar pirkstiem, pierāda savas spējas, izturību. Par spīti neskaitāmajām problēmām, ar kurām viņš saskaras, puika ir piedzīvojumu kārs un optimistisks. Tomašs Malkovskis atklāj, kādas grūtības sagādā ikdienas uzdevumu veikšana cilvēkam ar redzes traucējumiem, sākot ar iepirkšanos un beidzot ar braukšanu sabiedriskajā transportā. 

Pirms pāris gadiem latviešu literatūrā viļņošanos radīja Rasas Bugavičutes-Pēces grāmata "Puika, kurš redzēja tumsā". Malkovska stāsts būtiski atšķiras no latviešu autores stāsta – ja Bugavičutei-Pēcei redzīgais dēls bija neredzīgo vecāku acis, poļu autors parāda neredzīga zēna dzīvi redzīgu ģimenes locekļu vidū. Malkovskis stāsta Kamila stāstu kā vinješu sēriju, ko caurvij Džoannas Rušinekas vienkāršās bet ekspresīvās ilustrācijas. Autors vaicā: "Vai viņš ir nelaimīgs?", un mēs saņemam nepārprotamu atbildi: "Nekādā ziņā!" Vēstījums šeit ir skaidrs: mums nevajadzētu žēlot Kamilu; viņam tas noteikti nav nepieciešams.

Stāstu no poļu valodas tulkojusi Ingmāra Balode.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!