Nosaukums: Eposs par Gilgamešu
Autors: Tulkojis Ilmārs Zvirgzds
Gads: 2019
Izdevējs: Jumava
 
 
Grāmatas
04.06.2019

Eposs par Gilgamešu

Komentē
0

Apgādā "Jumava" izdots "Eposs par Gilgamešu" Ilmāra Zvirgzda atdzejojumā.

Šis ir "Eposa par Gilgamešu" pirmais latviešu valodas izdevums, kurš tulkots tieši no senajiem avotiem, neizmantojot kā avotu jau esošus tulkojumus krievu, angļu u.c. valodās, līdz ar to tā izdošana ir uzskatāma par nozīmīgu kultūras notikumu.

"Eposs par Gilgamešu" tiek datēts aptuveni ar 2100. gadu p.m.ē. un tiek uzskatīts par senāko saglabājušos literatūras pieminekli pasaulē. Garā un brīnišķīgā babiloniešu poēma, kuras centrālais motīvs ir pārdomas par nāves neizbēgamību, tiek uzskatīta par visas cilvēces mantojumu. Šis darbs ir ietekmējis neskaitāmu seno Tuvo Austrumu literatūras pieminekļu, tajā skaitā Bībeles, stilistiku, tēlainību un sižetus.

Eposa tulkotājs, kā arī komentāru un ievada autors ir seno valodu pētnieks, poliglots, literāts un tulkotājs Ilmārs Zvirgzds. Viņš ir piedalījies jaunā Bībeles tulkojuma tapšanā, no senebreju valodas tulkojot vairākas Bībeles grāmatas: Vaimanu grāmatu, Esteres grāmatu, Jeremijas grāmatu, Jesajas grāmatu un citas. Sākot ar 1994. gadu, tulkojis dažādu autoru darbus, no kuriem daudzi publicēti gan periodikā, gan grāmatās. 2000. gadā apgādā "Jānis Roze" viņa tulkojumā no ivrita iznāca Amosa Oza romāns "Melnā kaste".

Ilmārs Zvirgzds darbu pie šī eposa tulkošanas sāka jau pirms vairākiem gadiem. Savu tulkojumu viņš sauc par akadēmiski literāru, proti, no vienas puses, viņš cenšas ievērot kritisku pieeju attiecībā uz tradicionālu akadēmisku teksta rekonstrukciju, no otras, cenšas padarīt eposu lasāmu un literāri baudāmu plašam lasītāju lokam.

Svinīgā grāmatas "Eposs par Gilgamešu" atvēršanas pasākuma organizēšanas sadarbības partneri ir galerija "Museum LV" un izdevniecība "Jumava". Pasākums  notiks 6. jūnijā Kultūras centra "Gratta JJ" mākslas galerijā "Museum LV" A. Pumpura ielā 2 plkst. 16.00.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!