Nosaukums: Aktiera runa 21. gadsimta latviešu teātrī
Autors: Zane Daudziņa
Gads: 2022
Izdevējs: Zvaigzne ABC
 
 
Grāmatas
22.07.2022

Aktiera runa 21. gadsimta latviešu teātrī

Komentē
0

Izdevniecībā "Zvaigzne ABC" klajā nākusi aktrises un runas pedagoģes Zanes Daudziņas grāmata "Aktiera runa 21. gadsimta teātrī". 

“21. gadsimta teātrī aktiera izpausmes paredz tehnoloģiski izmainītu balss spēka gradāciju, teju bezgalīgas balss modulēšanas iespējas, atšķirīgu balss toņu spektra lietojumu un domāšanas veidu, lai aktieris spētu radīt tēlu un veidot izrādes tekstu digitālas vides apstākļos. Pēdējās desmitgadēs latviešu teātris ir pieredzējis ne vien radošuma izvirdumu, bet arī dziļu aktiera runas krīzi,” teikts grāmatas anotācijā. 

 
Tiecoties izprast aktiera runas kvalitātes izmaiņas un to cēloņus, Zane Daudziņa ievieš skaidrību aktiera runai veltītās terminoloģijas jomā latviešu valodā un pēta teātra vēsturē nepieredzētu situāciju, kurā aktiera uzdevumu amplitūda paplašinājusies no teksta izpildītāja līdz radītāja jeb demiurga lomai. Autore piedāvā jaunu aktiera runas rīku klasifikāciju un analizē tādus faktorus kā telpa, tehnoloģijas un publika, kuri nav tiešā veidā atkarīgi no aktiera, tomēr būtiski ietekmē runas rīku lietojumu un efektivitāti.  

Darba teorētisko bāzi papildina skaidrojošas ilustrācijas, kā arī intervijas ar teātra nozares profesionāļiem – aktrisi Elvīru Baldiņu, režisori un skatuves runas pedagoģi Ainu Matīsu, teātra zinātnieku Jāni Siliņu, režisoriem Pēteri Krilovu, Vladislavu Nastavševu, Uldi Tīronu un Viesturu Meikšānu. 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!