Ar bērniem - Ziņas
10.07.2013

Zināmi Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas 2013. gada pirmie laureāti

Komentē
0
Saglabā

Starptautiskie laureāti pārstāv Igaunijas bērnu literatūru

Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) paziņojusi, ka Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā šā gada starptautiskie laureāti ir igauņu rakstnieks Andruss Kivirekhs (Andrus Kivirähk, 1970) un tulkotājs Guntars Godiņš. Baltvilka balvu, kas tiks pasniegta 24. jūlijā, dzejnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā, šis izcilais tandēms saņems jau otro reizi – šoreiz tā piešķirta par latviski izdoto Kivirehka stāstu krājumu "Kaka un pavasaris" ("Liels un mazs", 2012).

Žūrijas verdiktā teikts: "Grāmatā "Kaka un pavasaris" Andruss Kivirehks, azartiski pārkāpjot robežas, pievieno bērnu literatūrai plašu apkārtējās pasaules teritoriju, kas atrodas aiz tām – dzīvo radību, priekšmetu un parādību izpausmes visā to pretrunīgajā daudzveidībā un sirreāli krāšņu fantāziju. Īpaši augstu vērtējama Kivirehka uzdrīkstēšanās un smalkjūtība, atklājot bērnam absurdo lietu kārtību pasaulē un vienlaikus mācot būt līdzcietīgam pret citiem. Kivirehks savos stāstos ļauj katru ikdienišķu notikumu uztvert kā brīnuma apsolījumu, kurā netrūkst piedzīvojumu, draudzības un mīlestības, un caur valodas tēliem mudina bērnu un pieaugušo uz dzīvu, aizraujošu dialogu." Savukārt Guntara Godiņa augstvērtīgais, radošais tulkojums ļauj arī latviešu valodā izjust autora iztēles spēku, asprātību un precīzos dzīves vērojumus, tādēļ grāmata kļūst par vērtīgu, aktīvu latviski lasāmās bērnu literatūras sastāvdaļu.

"Šī ir grāmata, kas palīdzēs audzināt priecīgu, vērīgu un saprātīgu jaunu cilvēku, attīstot viņa paša fantāziju un rādot, ka ne viss vienmēr ir tāds kā izskatās. Lai gan Andrusa Kivirehka rakstnieka skats ir pavisam mūsdienīgs, viņa pasakas bez lielas minstināšanās var likt blakus arī latviešu lasītājam tik labi zināmu autoritāšu kā H. K. Andersena, T. Jānsones, A. Lindgrēnes u. c. labākajiem," recenzijā laikrakstā "Diena" par šo grāmatu raksta Kristīne Sadovska. Krājums "Kaka un pavasaris" ir iekļauts 2013. gada Bērnu žūrijas grāmatu kolekcijā.

Andruss Kivirehks šo starptautisko literāro godalgu, ko piešķir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, pirmoreiz saņēma 2011. gadā par grāmatu "Lote no izgudrotāju ciema" ("Zvaigzne ABC", 2011). Latviešu publikas atsaucību guvuši arī vairāki citi viņa darbi: grāmata bērniem "Sirli, Sīms un noslēpumi" ("Liels un mazs", 2009), romāni – pseidovēsturiskās fantāzijas "Rijkuris jeb Novembris" ("Latvijas Avīze", 2009) un "Vīrs, kas zināja čūskuvārdus" ("Latvijas Avīze", 2011), Valmieras teātrī uzvestā luga "Igauņu bēres" un Latvijas Radio iestudētā raidluga "Svētais Grāls". Tikko iznācis jauns viņa stāstu krājums "Skaistais dzīvnieks" Maimas Grīnbergas tulkojumā ("Mansards", 2013).

Iepriekš Starptautisko Baltvilka balvu jau saņēmusi arī igauņu rakstniece Aidi Vallika, lietuviešu ilustrators un rakstnieks Ķestutis Kasparavičs, poļu rakstnieks Mikolajs Ložiņskis, tulkotāji Maima Grīnberga, Mudīte Treimane, Indra Brūvere, Guntars Godiņš un Ingmāra Balode.

Šogad pretendentu skaitā bija igauņu rakstniece Pireta Rauda (Piret Raud) un tulkotāja Maima Grīnberga par grāmatu "Berts un otrā B", lietuviešu rakstnieks Vītauts V. Landsberģis (Vytautas V. Landsbergis) un tulkotājs Jānis Elsbergs par pasaku krājumu "Zirga Dominika mīlestība. Ābolu pasakas", lietuviešu ilustratore un rakstniece Lina Žutaute (Lina Žutautė) un tulkotāja Marika Taube par bilžu grāmatu "Kika Mika un nekārtības rūķītis", vācu ilustrators un rakstnieks Janošs (Janosch) un tulkotāja Inga Karlsberga par grāmatu "Ak, skaistā Panama: seši stāsti par tīģeri un lāci", zviedru rakstnieks Ulfs Starks (Ulf Stark) un atdzejotājs Uldis Bērziņš par dzejprozā uzrakstīto grāmatu "Diktators".

LBJLP prezidentes Latvijas Universitātes profesores Ilzes Stikānes vadītajā Baltvilka balvas žūrijā šogad strādāja literatūrpētnieks, žurnāla "Latvju Teksti" galvenais redaktors Jānis Ozoliņš, portāla "Satori.lv" sadaļas "Ar bērniem" redaktore Dace Jaunupe-Bargā, vizuālo mākslu žurnāla "Studija" galvenā redaktore Līga Marcinkēviča, mākslas zinātniece, LU docente Austra Avotiņa un žurnālists Gundars Rēders.

***

Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā tiek pasniegtas kopš 2004. gada, bet kopš 2008. gada balvu piešķir arī vienam Baltijas jūras reģiona rakstniekam un viņa darba tulkotājam. Balvas uzdevums ir fokusēt sabiedrības uzmanību uz pozitīvu mērķi – bērnu, kurš lasa interesantu un skaistu grāmatu latviešu valodā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!