Publicitātes attēls.
 
Aktualitātes
07.06.2023

Viestura Kairiša filma "Janvāris" iegūst Lietuvas nacionālo kino balvu

Komentē
1

Lietuvas nacionālās kino balvas "Sudraba dzērve" apbalvošanas ceremonijā 4. jūnijā Viestura Kairiša spēlfilma "Janvāris" ieguva balvu kā labākā minoritārā kopražojuma filma. "Janvāris" balvai bija nominēts četrās kategorijās – Jons Maksvīts kā labākais skaņu režisors, Juste Janelīte kā labākā komponiste, Rūta Lečaite kā labākā kostīmu māksliniece. 

"Mēs nevarētu šo filmu izveidot ar tādu vērienu, kādu režisors un visa mākslinieciskā grupa bija iecerējusi, ja mums nebūtu brīnišķīgo partneru, mūsu līdzproducentu no Lietuvas un Polijas. Lai gan daļa Lietuvas komandas ir jaunākās paaudzes cilvēki, kuru šo pārmaiņu laiku nav piedzīvojuši, tomēr viņu skatījums no savas paaudzes perspektīvas uz šiem vēsturiskajiem notikumiem ir ļoti būtisks pienesums šim stāstam. Sadarbība filmu veidošanā ar Baltijas valstīm dod iespēju jau vairāku gadu garumā iesaistīt citu valstu kinoprofesionāļus nacionālo filmu tapšanā un veidot filmas, ko skatās ārpus Latvijas robežām. Filma "Janvāris" bija šāds stāsts, kas ne tikai filmas sižeta dēļ  bija arī būtisks stāsts Lietuvai, bet deva iespēju mums gan filmēt Lietuvā, gan strādāt ar izciliem lietuviešu talantiem – komponisti Justi Janulīti, skaņu režisoru Jonu Maksvītu, kostīmu mākslinieci Rūtu Lečaiti," atzīst viena no filmas producentēm Inese Boka-Grūbe.

"Uzzinot, ka Gints un Inese producē jaunu Viestura filmu, man nebija ilgi jādomā. Daļa filmas risinās Viļņā 1991. gada janvārī, tajos notikumos arī es aktīvi iesaistījos. Mums ar Viesturu ir daudz līdzīgas pieredzes," stāsta filmas kopproducents Kestutis Drazdausks (Lietuva). Ar Lietuvas partneriem studija "Mistrus Media" turpina sadarboties pie nākamā projekta – Dāvja Sīmaņa spēlfilmas "Marijas klusums". 

Filma "Janvāris" starptautisko pirmizrādi piedzīvoja 2022. gada jūnijā Traibekas filmu festivālā ASV un ieguva balvu kā labākā ārzemju filma. "Janvāris" ieguvis trīs balvas arī Romas kinofestivālā – "Labākā filma", "Labākais režisors" un "Labākais aktieris", labākā režisora balvu Varšavas kinofestivālā un piecas nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps", tai skaitā kā gada labākā filma.

Viestura Kairiša spēlfilma "Janvāris" ir stāsts par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos, kad Jazis pēc skolas beigšanas nevar izlemt, kā dzīvot tālāk, bet Latvijā tikmēr turpinās cīņa par valsts neatkarību, Rīgā sāk būvēt barikādes. Filmas varoņi – jaunie kinematogrāfisti – ir tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi viņus ierauj laikmeta notikumu epicentrā un liek izdarīt izvēli. Lomās – Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene, Sandis Runge, Baiba Broka, igauņu aktieris Juhans Ulfsaks, lietuviešu aktieris Alekss Kazanavičs un citi.


Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!