Gunta Klivere
pirms 5 gadiem
Latvija pilnīgi noteikti ir rasistiska valsts, un to ir ļoti viegli pārbaudīt- pamēģiniet uzaicināt ciemos draugu vai biznesa partneri no valsts, kur cilvēkiem ir tumšāka āda par mūsējo. Smieklīgi, bet jūsu drauga izglītībai, turīgumam, statusam sabiedrībā un labajiem nodomiem nebūs pilnīgi nekādas nozīmes, jo viņš ir "melnais". Nemaz nerunājot par jaukto laulību gadījumiem-kādu nereālu birokrātisku putru un pazemojumus nākas iziet tiem, kas ir bijuši pietiekami drosmīgi.

random test
pirms 5 gadiem
Sociālo ''zinātnieku'' fantāzija par dabas zinātnēm. Vai autoresprāt arī dzīvnieku un augu vidū neeksistē ekotipi, un ja eksistē, tad kādēļ cilvēki ir vienīgā suga starp augiem un dzīvniekiem, kuras klasifikācija pēc šiem pašiem bioloģiskiem principiem ir ''sociāls konstrukts bez bioloģiska pamatojuma''? Autore, tāpat kā Blūmentāls, bioloģiju sajaukusi ar personiskām politiskām pārliecībām.

Anna Žabicka
pirms 5 gadiem
Tas, ka rasei nav vienota bioloģiska pamata, nav nekas jauns, turklāt tā nav taisnība, ka par to runā tikai sociālie zinātnieki - tas ir tikpat vispārzināms fakts arī, piem., bioloģisko antropologu un ģenētiķu vidū. To, uz kāda pamata ir tikušas veidotas (konstruētas) rases un zinātniskais rasisms, ļoti labi apraksta, piemēram, Stephen J. Gould savā 1981.g. grāmatā "The Mismeasure of Man".


Īsumā - nav nekāda bioloģiska, precīzāk, ģenētiska pamata veidot cilvēka klasifikāciju, balstoties uz cilvēka ādas krāsas un citiem fenotispiskiem rādītājiem. Vairāki pētījumi (piem., Yu, Ning et.al. 2002 "Larger Genetic Differences Within Africans Than Between
Africans and Eurasians", Genetics 161: 269–274 vai Templeton, Alan. 1998 "Human Races: A Genetic and Evolutionary Perspective") ir pierādījuši, ka ģenētiskā variācija tikpat labi mēdz būt lielāka starp diviem "melnādainajiem", nekā, piem., starp Eiropieti un cilvēku no Nigēras un ka ģenētiski nav nekāda pamata apgalvot, ka evolūcijas ceļā ir notikusi rasu nodalīšanās starp Afrikāņiem un Eirāziešiem. Otrkārt, cik, Jūsuprāt, ir cilvēku rasu? Četras, septiņas, divdesmit? Kas nosaka rasu skaitu, ja reiz tā ir balstīta ģenētikā, ādas krāsā un, iespējams, kraniometriskos rādītājos? Ko nozīmē "melnādainais"? Vai visi melnādainie ir vienlīdz tumši? Vai visi baltādainie ir vienlīdz gaiši? Cilvēka ādas krāsa ir pielāgojums UV radiācijai - folskābe ir nepieciešama melanīna ražošanai, šūnu dalīšanās procesā u.c. Tā kā UV radiācijas ietekmē folskābei ir tendence noārdīties, tiek uzskatīs, ka ādas krāsas variācijas, tai skaitā ādas iesauļošanās, ir pielāgojums, lai pasargātu folskābes "uzkrājumus" (Jablonksi, N., Chaplin, G. 2010. "Human skin pigmentation as an adaptation to UV radiation").
Rasu definīcijas laika gaitā ir mainījušās, pielāgojoties konkrētās laiktelpas sociālajām un politiskajām idejām,
piemēram, bija arī laiks, kad ASV imigrācijas samazināšanas nolūkos uzstāja, ka īri ir zemākas rases pārstāvji (nevis "baltie"). Un te ir acīmredzams iemesls rasu dalījumam - vēlme subordinēt un klasificēt cilvēkos augstāka sun zemākas kārtas pārstāvjos.

random test
pirms 5 gadiem
Jā, tas nav nekas jauns. Klasifikācijas problēma, kas ir daudz plašāka par rasu jautājumu, jau ilgu laiku ir pamats radikālu relatīvistu uzbrukumiem bioloģijai. Ja dalāmies pētījumos, tad pēdējā biologu un antropologu aptauja 2008. gadā: ''Contrary to sociologists' expectations, racial constructionism is revealed to be a minority viewpoint.'' Konstruktīvismam piekrituši 47% antropologu (tikai 14% no Jūsu minētajiem bioloģiskajiem antropologiem, piemēram) un 23% biologu. Par konsensu parasti sāk runāt pie kā minimums 70%. ''A second empirical reason to question the portrayal of a shared scientific perspective on race emerges from the growing body of scientific literature that argues, contrary to the constructionist perspective, that race is, in fact, grounded in and reflective of human biology. .. The idea that 'everyone knows race is a social construct' represents a blind faith in constructivism that ignores the signs of a resurgence in biology-based race science.'' http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00380237.2007.10571319

kuģis
pirms 5 gadiem
Vai Latvijas iedzīvotāju regulāra apsūdzēšana strukturālas sociālās netaisnības un dažāda rakstura neiecietības praktizēšanā no Amerikāņu kreisi-liberāļu aktīvistu klišejām sagrābstītos videoblogos gadījumā nav Latvijas, nu, vismaz neliela, šaura segmenta problēma?

Māris Liepiņš
pirms 5 gadiem
Piekrītu. Un šis segments nekad neapmeklēs Satori. Pārāk daudz burtu.

Mārtiņš Reinbergs
pirms 5 gadiem
Rasisms pilnīgi noteikti Latvijā ir problēma! Rasisma esamības galvenais indikators (Latvijā) ir ļoti plaši izplatītā nepatika pret čigāniem, kas ir novedusi pie atstumšanas un ar to saistītajām sekām- zems izglītības līmenis un zems dzīves līmenis.
Rasisms nav tikai "Baltajiem nepatīk citi"(kā to pozicionē video autore). Tas var izpausties visos iespējamajos virzienos, piemēram, afrikānim izteikti besī pakistānieši.
Es personīgi uzskatu, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju negrib uzņemt bēgļus reliģisku nevis rasistisku iemeslu dēļ. Šo situāciju arī neuzlabo satversmes preambula, kurā netieši norādīts uz to, ka esam kristiešu tauta.

Betij, kāpēc youtube video ir atspējoti komentāri?

kuģis
pirms 5 gadiem
Kur LV ir "plaši izplatītā" čigānu atstumšana, kas turklāt ir novedusi pie atstumšanas un zemā dzīves līmeņa? Vai tad visas Eiropas vietsēžu tautas ir vainīgas pie tā, ka čigāniem vēl līdz pagājušā gadsimta 50tajiem bija savs, konkrēts dzīvesveids, kur klejošana un zagšana ir daļa no ikdienas, cauri gadsimtiem? Nu bet viestsēžiem, stulbajiem eiropiešiem, kapitālistiem vienkārši nepatīk zagšana un klejotāju dzīveveids, vismaz vēsturiski. Tas būtut tāpat kā apgalvot, ka muslimu vairākuma aizraušanās ar šariatu arī ir Eiropas balto vaina, atstumšnas un neiejūtības rezultātā izraisīta.

Drīzāk ir redzēts, ka sakarīgi čigāni (t.i., tā saucamie latviešu čigāni) pie mums ir diezgan topā, nemaz nerunājot par dziedošo čigānu popularitāti medijos, viscaur Kurzemē vēl joprojām vietējie atzinīgi izsakās par čigāniem, kā par draudzīgiem, ja vajag - strādīgiem, izpalīdzīgiem un gādīgiem. Kāds rasisms? Tas būtu tāpat kā apgalvot, ka latvieši ir ksenofobi, jo viņiem, redz, vairumā diez ko nepatīk krievi.

Seneka Morteza
pirms 5 gadiem
Tas ir vienkārši fantastiski, kad par rasismu runā baltie pat nepajautājot viedokli īstajiem upuriem
 ATGRIEZTIES UZ RAKSTU

PĒC TĒMAS SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!