Teātris
28.08.2020

Uzmanība kā ētikas forma*

Komentē
0

Starptautiskajam jaunā teātra festivālam "Homo novus" šogad paliek 25 gadi, un šajā īpašajā gadā tas ir apturēts, atcelts, pārdomāts un radīts atkal no jauna – kopā ar māksliniekiem un komandu, kura bija gatava triecientempā saslēgties ap mums visiem būtiskajiem principiem, iztēloties, būt kopā un radīt ainavā, kurā skats uz horizontu šķiet tīts biezā un necaurredzamā miglā. Trausla un plūstoša, radusies neticami īsā laikā, bet spēka un drosmes pilna runāt par sarežģītiem un noklusētiem jautājumiem – tāda ir šīgada "Homo novus" programma.

Mēs atgriežamies pie laika un telpas kā diviem izrādes pamatelementiem, neiekļaujot programmā nevienu tiešsaistes izrādi vai pasākumu. Laikmetīgajā teātrī tiem līdzās atrodas kopradīšana – gan pirms izrādes, gan tās laikā, gan pēc tam. Tādēļ visas festivāla izrādes aicina, domājot un līdzpārdzīvojot, aktivizēt ne tikai prātu un sirdi, bet iesaistīties arī ķermeniski, jo, kā teicis horeogrāfs Fostēns Linjekula – "Nevienas zināšanas nav pilnīgas, kamēr tās nav skārušas manu ķermeni".

Vēl radikālākā pakāpē nekā iepriekš mēs pasludinām pilsētu par festivāla skatuvi un vēl intensīvāk sapludinām mākslu ar dzīvi, jo, tikai ietiecoties tajā, iespējama īsta konfrontācija ar sevi un realitāti. Vairāki mākslas darbi parādīsies un izzudīs no pilsētas līdzīgi pelējuma sēnei – klusi un neuzkrītoši, bet atstājot pēdas. Citi ir uz palikšanu un, cerams, augs un attīstīsies vēl desmitiem gadu pēc mums.

Vērojot daudzu mākslas institūciju lēmumu padarīt to saturu vēl ekskluzīvāku, mēs aicinām domāt par to, vai un kāda ir teātra kā ēkas nākotne – gan telpiskā, gan mākslinieciskā, sociālā un politiskā izpratnē. "Homo novus" turpina sarunu arī par publisko telpu – kurš (gan cilvēki, gan elementi, kas nav cilvēki) drīkst tajā uzturēties un to veidot, bet kuram atrašanās ielās jaunajos apstākļos ir vēl bīstamāka nekā iepriekš vai pat neiespējama. Un kuram tas tā ir bijis vienmēr.

Vairāki festivāla darbi aicina piedzīvot radikālu intimitāti distancēšanās apstākļos, šoreiz vairāk domājot par pirms- un pēcpandēmijas pasauli, kur distancēšanās nav spiesta lieta, bet gan labprātīga izvēle. Jo tas, nenoliedzami, ir vieglāk nekā klausīties, satikties aci pret aci, pieskarties, praktizēt uzmanību kā ētikas kategoriju. 

Neņemot vērā starptautiskam dzīvās mākslas pasākumam nāvējošos ceļošanas ierobežojumus, "Homo novus" programma ir starptautiska, pateicoties tiem ārvalstu māksliniekiem, kuri atsaucās mūsu ielūgumam strādāt ciešā sadarbībā ar vietējiem līdzautoriem un izpildītājiem, fiziski paliekot mājās, vai tā būtu centrālā Londona vai ciemats dziļos Meksikas laukos. 

Šis, iespējams, ir pirmais gads pēc tālā 1995., kad atkal esam brīvi strādāt citādi nekā iepriekš, tādēļ vēlamies, lai festivāls ir brīvs visiem. Tomēr, veroties miglā tītā horizonta virzienā, būsim pateicīgi, ja jau tagad nopirksiet simbolisku biļeti uz "Homo novus" 2025., 2038. vai 2050. gada izlaidumu, tādējādi apliecinot savu lojalitāti un uzticību tam, ko esam darījuši 25 gadus, un atbalstu jaunajai festivāla komandai ar māksliniecisko vadītāju Beku Bergeri priekšgalā (detaļas "homonovus.lv"). Cik vērta tā ir, tas jau ir jūsu ziņā. 

Un, visbeidzot, šis festivāls ir ļoti īpašs arī man personīgi – tas ir ne vien tapis līdz šim sarežģītākajos apstākļos, bet ir arī pēdējais, kurā piedalos kā līdzveidotāja, tas ir nobeigums 15 gadu ilgam ciklam manā un festivāla dzīvē. Tādēļ vēlos pateikt sirsnīgu paldies Pēterim Krilovam un Baibai Tjarvei, kā arī visai Latvijas Jaunā teātra institūta biedru kopai par uzticēšanos un atbalstu, kolēģēm Zanei Kreicbergai, Sandrai Lapkovskai un Laurai Stašānei, komandai, draugiem, atbalstītājiem, māksliniekiem un skatītājiem par šo kopā noieto ceļu.

 

*Amerikāņu dzejnieces un aktīvistes Asjas Vadū dzejoļa nosaukums.

Gundega Laiviņa

Gundega Laiviņa ir teātra un starpdisciplināru mākslas projektu producente un kuratore, kopš 2003. gada strādā Latvijas Jaunā teātra institūtā un teātra festivālā "Homo Novus".

autora profils...

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!