Publicitātes attēls.
 
Aktualitātes
15.01.2024

Tiks atklāta grāmatu dizainam un materialitātei veltīta izstāde

Komentē
0

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) no 18. janvāra skatāma izstāde "Teksts mūs neinteresē". Tā ir viens no centrālajiem cikla "Latviešu grāmatai – 500" 2024. gada notikumiem, izceļot grāmatas dizaina, cilvēka un tehnoloģijas mijiedarbību.

Grāmata vienmēr ir bijusi kas vairāk par tekstu. Izstāde pievēršas tās materialitātei un formas noturībai cauri gadsimtiem, aplūkojot 15. un 16. gadsimtā nostiprinātos tipografikas, maketēšanas un teksta lasāmības pamatprincipus, kas saglabājuši savu nozīmi arī mūsdienās.

Izstādē skatāmi Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna darbi no LNB krājuma. Tie iepazīstina ar 16. gadsimta grāmatu iespiešanas tradīciju, atklāj Mollīna saikni ar Rietumeiropas grāmatniecību, kā arī uzsver zināšanu pārneses nozīmi. Izstādes vēsturiskā daļa apvienota ar ieskatu mūsdienu izaicinājumos – 21. gadsimtā poligrāfijas nozare turpina attīstīties līdz ar jaunajām tehnoloģijām, digitalizāciju un mainīgajām lasītāju vēlmēm.

No Gūtenberga preses revolūcijas līdz pat "Apple Macintosh" ieviestajām pārmaiņām izstādes scenogrāfija veidota, iedvesmojoties no 20. gadsimta 80. gadu videospēlēm, tās apmeklētāju ievedot īpašā spēļu pasaulē, kurā interaktīvā veidā ar animācijas, instalāciju un video palīdzību atklājas grāmatu uzbūves principi.

Izstādes "Teksts mūs neinteresē" veidotāju komandas kodols ir kuratore un projekta vadītāja Ineta Vaivode, dizainere Madara Lesīte-Volmane un LNB Letonikas un Baltijas centa krājuma eksperte Beāte Orlova, turpinot 2023. gadā Plantēna-Moretusa muzejā (Antverpene, Beļģija) tapušās LNB viesizstādes "Tipogrāfa esence. Nikolauss Mollīns: Rīga–Antverpene" pētniecisko līniju. Izstādē apskatāms arī grāmatu dizainera Alekseja Muraško autordarbs, kas veidots kā  grafisks eksperiments, izdevumā iekļaujot atsauces uz vairāku gadsimtu grāmatu dizaina un maketēšanas tendencēm.

Izstādes veidošanā piedalījās arī Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) un Rīgas Valsts tehnikuma poligrāfijas un dizaina nozares mācībspēki. Sadarbībā ar Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociāciju LNB 5. stāva publiskajā zonā brīvpieejā apskatāma īpaša mūsdienu Latvijas tipogrāfiju izdevumu izlase. Izstādi papildinās pasākumu programma – lasījumi, muzejpedagoģiskā programma un ekskursijas izstādes veidotāju vadībā. Savukārt sadarbībā ar Rīgas Valsts tehnikumu tiek īstenots vērienīgs 16. gadsimta Kristofa Plantēna iespiedpreses kopijas projekts. Tā rūpīgi veidota, balstoties Plantēna-Moretusa muzeja rasējumos.

Izstāde bez maksas skatāma 5. stāva izstāžu zālē LNB darba laikā līdz 2025. gada 30. augustam. 

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!