Aktualitātes
19.11.2020

Tiešraidē no Ventspils koncertu sniegs ērģelnieks Džeimss Makvinijs

Komentē
0
Saglabā

Svētdien, 6. decembrī, plkst. 19.00 Ventspilī, koncertzālē "Latvija" bez skatītājiem uzstāsies izcilais britu ērģelnieks Džeimss Makvinijs (James McVinnie), pirmatskaņojot komponista Niko Mjūlija (Nico Muhly) tieši šim koncertam radītos skaņdarbus no "Dzimšanas cikla".

Koncerts, kas sākotnēji bija iecerēts kā "tradicionāls", lai arī ierobežotai publikai, tiešraidē no Ventspils būs pieejams ikvienam.

Kopīgā priekšvēsture ar Niko Mjūliju un Džeimsu Makviniju Ventspilj sniedzas vairāk nekā desmit gadus senā pagātnē. Toreiz, 2010. gada pavasarī, Niko Mjūlijs pirmo un līdz šim vienīgo reizi kopā ar kolēģiem Benu Frostu (Ben Frost), Valgīru Sigurdsonu (Valgeir Sigurðsson) un Semu Emidonu (Sam Amidon) viesojās Latvijā, teātra namā "Jūras vārti". Toreiz viņš daudziem vietējiem klausītājiem atklājās kā komponists un spīdošs pianists. Jau vēlāk, 2016. gadā, Džeimss Makvinijs, koncertējot Ventspilī, publiku pirmoreiz iepazīstināja ar Niko Mjūlija īpaši sev radītu ērģeļmūziku, kas iekļauta 2013. gadā klajā nākušajā albumā "Cycles". Pirms dažiem mēnešiem, augusta izskaņā, N. Mjūlija opusus ērģelēm LNSO festivāla "Vasarnīca" ietvaros interpretēja Aigars Reinis kopā ar Guntaru Freibergu (marimba) un Pēteri Trasunu (alts). Nu kauliņi krīt tā, ka 6. decembrī Ventspilī atgriežas Džeimss Makvinijs, atgriežas Niko Mjūlija ērģeļmūzika, koncerts izskan tiešraidē no zāles bez skatītājiem, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvo Niko īpaši šim koncertam un Džeimsam radītie skaņdarbi no "Dzimšanas cikla".

""Dzimšanas cikls" ir skaņdarbu kopums ērģelēm, kas balstīts liturģijā izmantotajos dziedājumos laikā no adventes līdz Sveču dienai. Lai arī katra skaņdarba nobeigumā izskan oriģinālais dziedājums, tā pamatu veido šī dziedājuma caurvija – brīžiem skaidri nolasāma, brīžiem paslēpta, ieausta lielākā rakstu kopumā, un brīžiem interpretēta vien abstrakti. Piemēram, "Reges Tharsis" sākas, vairākkārt atkārtojot oriģinālajā dziedājumā izmantotās notis, bet ar laiku šī fantāzija iepeld tehniskos ūdeņos, kur viena nots "salaužas" starp divām rokām, kuras muzicē uz divām klaviatūrām. "Ecce Nomen Domini" ir fantāzija par pārsteidzošu un dramatisku izsaukumu jeb apostrofu "Eia!" oriģinālajā dziedājumā. Tās dilstošā terce kļūst par visa skaņdarba galveno motīvu," par savu šī brīža interesi ērģeļmūzikas radīšanā stāsta pats Niko Mjūlijs.

Džeimss Makvinijs ir starptautiski pazīstams un atzīts ērģelnieks gan kā solo mākslinieks, gan pastāvīgs līdzdalībnieks dažādos ievērojamos jaunās mūzikas projektos. Toms Dženkinsons (Tom Jenkinson) jeb "Squarepusher", grupas "Arcade Fire" dalībnieks Ričards Rīds Perijs (Richard Reed Parry), Deivids Langs (David Lang), Brīss Desners (Bryce Dessner) no grupas "The National" un citi ir radījuši kompozīcijas īpaši Makvinijam. Arī Sufjans Stīvenss (Sufjan Stevens), kura darbu "Tā Kunga gads" jeb "The Year of the Lord" Dž. Makvinijs iekļāvis arī Ventspils koncerta programmā.

Laikā no 2008. līdz 2011. gadam un pēc mūzikas studijām Kembridžas Universitātē Džeimss Makvinijs bija Vestminsteres abatijas ērģelnieka asistents, muzicējot gan ikdienas svētbrīžos, gan vadot abatijas kori. Savu pirmo solo koncertu mūziķis piedzīvoja 26 gadu vecumā, Zalcburgas festivālā uzstājoties kopā ar Freiburgas Baroka orķestri Ivora Boltona (Ivor Bolton) vadībā. Kopš tā laika dalība neskaitāmās kora un vokālās mūzikas ierakstu sesijās un Eiropas festivālu programmās ir (bija līdz pēdējā laika notikumiem pasaulē) Džeimsa ikdiena. Kopš savas iepriekšējās vizītes Ventspilī Džeimss Makvinijs ir piedalījies Filipa Glāsa (Philip Glass) 12. simfonijas "Lodger" pirmatskaņojumos ar Losandželosas filharmoniķiem un "London Contemporary Orchestra", kopā ar Filadelfijas simfonisko orķestri izpildījis Niko Mjūlija ērģeļkoncertu, kā arī sadarbojies ar elektroniskās mūzikas tandēmu "Darkstar".

"Es visu laiku domāju par to, kas ir spilgtākie opusi ērģelēm. Es cenšos veicināt jaunas mūzikas rašanos. Nepieciešams radīt jaundarbus, kas varētu stāties līdzās nozīmīgākajām kanonizētajām kompozīcijām," savulaik intervijā Jegoram Jerohomovičam teicis Džeimss Makvinijs, atzīstot, ka par visu laiku izcilāko komponistu joprojām uzskata Johanu Sebastianu Bahu. Līdzās Niko Mjūlija "Dzimšanas cikla" pirmatskaņojumam un jau pieminētajam Sufjana Stīvensa skaņdarbam Ventspilī izskanēs arī J. S. Baha (Johann Sebastian Bach), Marsela Duprē (Marcel Dupré) un Ferenca Lista (Ferenc Liszt) opusi ērģelēm.

Koncerta tiešraides biļete jeb pieejas kods nopērkams "Biļešu Paradīzes" tirdzniecības tīklā. Tā cena – 8.00 EUR. Tuvojoties koncertam, cena pieaugs.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!