Aktualitātes
15.02.2021

Taps piecas jaunas dokumentālās īsfilmas par mūsdienu Latviju

Komentē
0
Saglabā

Paziņoti Latvijas Televīzijas dokumentālo īsfilmu konkursa "Latvijas kods. Latvija šodien" 2021. gada uzvarētāji. Konkursa devītajā pastāvēšanas gadā tiks atbalstīti pieci dažādi dokumentālie projekti.

Ik gadu galvenais filmu cikla "Latvijas kods" mērķis ir veikt padziļinātu šodienas Latvijas realitātes izpēti; 2021. gadā tiks aplūkotas tādas tēmas kā vide un infrastruktūra; valstiskums un sabiedrība; sociālā līdzdalība un kultūras mantojums. "Manuprāt, šodienas Latvija ir pārbagāta ar aktuālo un nezināmo, tamdēļ jo īpaša nozīme ir dokumentēt tēmas, kas pelnījušas plašu sabiedrības ievērību. Katra no filmām izcels šobrīd aktuālo Latvijas šodienā un būs saistošas dažādu paaudžu auditorijām," atzīmē projekta vadītāja, LTV filmu iepirkumu nodaļas vadītāja Zane Valeniece.

Konkursa ietvaros atbalstīti šādi projekti: projekts "Vējture" (SIA "Studija Lokomotīve"); projekts "No manis nav jābaidās" (SIA "PO Productions"); projekts "Mier jūs" (SIA "Tritone Studio"); projekts "Palaist" (SIA "Amber Land Films"); projekts "Renesanses laika cilvēks" (IK "Mareks Ameriks").

"Vējture" (rež. Kārlis Lesiņš) būs stāsts par jaunu sievieti, kura izvēlējusies veltīt teju visu savu brīvo laiku zirgu kopšanai. Tiesa, viņa ir izteikta pilsētniece, un kaut kas neļauj viņai to pilnībā pamest. Caur viena cilvēka prizmu tiks stāstīts par šodienas lielākajiem izaicinājumiem – gan sociālajiem un sabiedriskajiem, gan vides un infrastruktūras.

"No manis nav jābaidās" (rež. Zane Gargažina) būs skaudrs un vienlaikus dzīvi apliecinošs stāsts par 37 gadus veco Dagni, kurš smagās invaliditātes dēļ ir piesaistīts vienai vietai, nebeidzamai rutīnai un vienmuļībai. Tomēr cita pasaule atklājas, ja uz dzīvi raugās ar Dagņa aci. Viņa pasaulē ir prieks, bezbēdība un ne miņas par sakropļojumu. Filma būs polifonisks vēstījums ar pamattēmu par optimismu un dzīvesprieku, jo Dagnim, neskatoties uz invaliditāti, viss ir kārtībā – kaut kas nav kārtībā ar sabiedrību, kurā viņš dzīvo.

"Palaist" (rež. Pauls Dombrovskis) ir režisora Paula Dombrovska debijas dokumentālā īsfilma, kas vēstīs par māti un dēlu, kuriem priekšā ir liels izaicinājums – mammai jāspēj "pārraut nabassaiti" un ļaut savam talantīgajam dēlam doties savā dzīvē. Zēns apgūst klavierspēli, un viņa mērķis ir iestāties Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā; tas var būt izšķirošs brīdis viņa dzīvē un karjerā, tomēr tas būs pārbaudījums gan mammai, gan pašam jaunajam pianistam.

"Mier jūs" (rež. Lauris Ābele) nosaukums lībiešu valodā nozīmē "būt pie jūras". Laura Ābeles filma dokumentēs piejūras iedzīvotāju ikdienu un kaleidoskopiskā veidā notvers Baltijas jūras krastā dzīvojošo cilvēku paradumus, vajadzības un sapņus – cik daudz jūra ir nepieciešama, lai nodrošinātu primārās vajadzības, un cik tā nozīmīga ir mūsu garam.

"Renesanses laika cilvēks" (rež. Emīls Alps) stāstīs par vairāku arodu meistaru Kasparu Putriņu. Viņš tic, ka pasaule šobrīd piedzīvo renesansi. Viens no Kaspara profesionālajiem darbības laukiem ir reti sastopamu seno instrumentu būve, un tas apliecina, ka ir iespējams no jauna radīt pat izzūdošus artefaktus. Sekojot meistara darbam, var vērot kā radikāli atšķirīgi laikmeti spēj pastāvēt līdzās un mijiedarboties, jo Kaspars ne vien būvē Eiropā ļoti reti sastopamus viduslaiku mūzikas instrumentus un restaurē ērģeles, bet arī nodarbojas ar skaņu režiju, spēlē alternatīvās mūzikas grupā "Amorālā psihoze", pēta norises dabā, telpā un cilvēkā. Ne tikai Kaspara profesionālā darbība, bet arī dzīvesveids liek uzdot jautājumu – vai laikmets rada cilvēku, vai arī cilvēks rada laikmetu?

Filmu projektus izvērtēja konkursa žūrija: projekta "Latvijas kods. Latvija šodien" vadītāja Zane Valeniece, VKKF Filmu mākslas nozares ekspertu komisijas pārstāvis Jānis Putniņš, projekta "Latvijas kods. Latvija šodien" satura redaktors Uldis Dimiševskis, LTV Stratēģiskās attīstības daļas direktore Rita Ruduša, LTV Filmu iepirkšanas nodaļas redaktore Liene Kalnaella, LTV satura redaktore Vikija Valdmane-Rozenberga un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv galvenā redaktore Marta Cerava.

Par konkursu

Konkurss "Latvijas kods. Latvija šodien" tiek organizēts jau devīto gadu. Projekts īstenots sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fondu un Nacionālo Kino centru. Tā mērķis ir atbalstīt filmas, kas dokumentē Latvijas dzīvi, vidi un cilvēkus šodien, meklē plašāku sociālo, kultūras un vēstures kontekstu un atsedz laikmetam raksturīgas tendences dažādās dzīves jomās. LTV ēterā filmas būs skatāmas valsts svētku laikā novembrī.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!