Tekstgrupa "Orbīta"
 
Aktualitātes
09.07.2019

Tallinas ielas kvartāls izziņo "Laikmetīgās mākslas ceturtdienas"

Komentē
0
Saglabā

Sākot no 11. jūlija, trīs ceturtdienas pēc kārtas Tallinas ielas kvartālā notiks koncerti, lekcijas, performances, mākslinieciski eksperimenti un pasākumi bērniem, un tas viss – zem laikmetīgās mākslas zīmes.

"Tallinas ielas kvartālam ir sava noskaņa, kas to atšķir no citām urbānajām teritorijām, arī no citiem radošajiem kvartāliem. To veido vietas, ēku, cilvēku un notikumu mijiedarbība, un tā katrai vietai ir citāda," stāsta Tallinas ielas kvartāla kurators Kaspars Lielgalvis. "Jau no pašiem pirmsākumiem šis kvartāls tika veidots kā "radošais kvartāls", tas nozīmē, ka laikmetīgā māksla ir būtiska tā identitātes sastāvdaļa."

Visām ceturtdienām būs vienota struktūra – tās sāksies pusastoņos, kā pirmo piedāvājot izglītojošas lekcijas un nodarbības bērniem, deviņos notiks ceturtdienas "galvenais pasākums" – koncerts, izrāde vai performance, pusnaktī plānots pārsteigums, savukārt dejot varēs līdz pat trijiem rītā.

Jau šobrīd ir zināms, ka 11. jūlijā Tallinas ielas kvartālā viesosies mākslinieku apvienība "Orbīta", Andris Indāns spēlēs ekstravagantu elektronisko mūziku, komponists un pianists Edgars Cīrulis lasīs lekciju par laikmetīgo mūziku (un, starp citu, kādā no nākamajām ceturtdienām arī pats spēlēs solo), savukārt māksliniece Marta Prēdele bērniem vadīs "Flomīšu darbnīcu". Vēl ceturtdien kvartāla viesus sagaida daži pārsteigumi.

Mākslinieku apvienība "Orbīta" ir dibināta deviņdesmito gadu beigās, un tajā darbojas Semjons Haņins, Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs un Sergejs Timofejevs. Viņi ir gan veidojuši izstādes un instalācijas, gan rīkojuši dzejas, video un mākslas festivālus, gan izdevuši diskus un grāmatas. "Orbīta" uzskata, ka "par tekstu var uzskatīt visu – ne tikai ar burtiem rakstīto, bet arī vēstījumus, kas noformulēti vizuālajā valodā". Radot savus darbus, viņi domā "ideju un koncepciju, nevis kopienas valodā".

11. jūlijā "Orbīta" Tallinas ielas kvartālā uzstāsies ar jaunu dzejas un skaņas performanci, kurā dzejas lasītāja balss darbinās dažādas elektromehāniskās skaņrades ierīces, un tālāk šī skaņa tiks apstrādāta ar efektu procesoriem. Skaņas pavadījuma avots būs dzejoļa ritms un intonācija. Vairums skaņu nāks no "Orbītas" radītā "trokšņu kombaina" – sistēmas, kurā iekļauti elektromotori, ūdens sūkņi, laboratorijas maisītāji, ventilatori, atsperes un daudzi citi elementi; daļa no skaņu ainavām taps uz vietas pasākumā, izmantojot uzstāšanās vietas skanisko potenciālu.

Skaņas mākslinieks un mūziķis, Tallinas ielas kvartāla rezidents Andris Indāns aktīvi darbojas Latvijas indie, postpunk, industrial, elektroniskās un eksperimentālās mūzikas skatuvēs jau kopš 80. gadu beigām; viņš raksta arī mūziku kino, teātrim, mākslas projektiem, veido skaņas instalācijas un reizēm uzstājas kā DJ. Viņa pazīstamākie muzikālie projekti ir "Kartāga" un "Gas of Latvia". 11. jūlija naktī A. Indāns spēlēsies ar ekstravagantu un vasarīgu elektronisko mūziku (idm, tehno, electro), savus skaņdarbus miksējot kopā ar Latvijas un pasaules mūziķu ierakstiem. Iespējams, A. Indāns kopā ar citiem skaņu māksliniekiem 11. jūlijā arī improvizēs.

Edgars Cīrulis ir latviešu komponists, pianists un improvizētājs, pašlaik studē Olborgas Karaliskajā mūzikas akadēmijā. Vienlaicīgi aktīvi piedalās un vada dažādus starptautiskos projektus: "AISMA", "Equanimity Trio", "Pachamama", "Kenneth Dahl Knudsen’s Orchestra", "Motvm", kā arī komponē mūziku dažādiem solistiem un kameransambļiem. Edgars ir izdevis divus albumus kā līderis – "Ainavisti" un "AISMA Book I"; pašlaik iesācis darbu pie solo klavieru cikla "Samsāra". 11. jūlijā Edgars lasīs lekciju par laikmetīgās mūzikas nozīmi un potenciālu raisīt dialogu un reflektāciju. "Koncepti, kurus aplūkošu, ir universāli visām mākslas izpausmes formām, kā arī vispārējām pārdomām, tāpēc lekcijas auditorija varētu būt gan ar mākslu tieši saistīti cilvēki, gan interesenti. Priekšzināšanas nav nepieciešamas, bet noderīgas," saka lektors.

Marta Prēdele studē keramiku Latvijas Mākslas akadēmijā un strādā Ķekavas mākslas skolā. Viņas aizraušanās ir darbs ar dažādiem plastiskiem materiāliem – mālu, porcelānu, akmens masu, ģipsi. Marta rada gan funkcionālus dizaina darbus, gan skulpturālu mākslu, piedalās izstādēs un simpozijos, organizē kultūras pasākumus, rīko radošās darbnīcas bērniem. 

11. jūlijā Marta bērniem vadīs "Flomīšu darbnīcu". "Līdz ceturtdienai savāc visus savus flomīšus, cik vien daudz spēj atrast, un paņem tos līdzi – arī tos, kuri vairs neraksta, jo darīsim ar tiem visu ko radošu un foršu!" viņa aicina. "Taisīsim zero waste flomīšu instalācijas, zīmēsim ar flomjūdeni, atdzīvināsim dusošos, iekaltušos flomīšus un arī atklāsim kopā dažādus jaunus zīmēšanas veidus ar strādājošiem flomīšiem."

"Mūsu nolūks, rīkojot šo pasākumu sēriju, ir ne tikai izklaidēt un izglītot cilvēkus, bet arī iesaistīt tos kvartāla turpmākajā attīstīšanā pavisam burtiski," stāsta Kaspars Lielgalvis. "Nav noslēpums, ka kultūra visos laikos ir varējusi pastāvēt, pateicoties dāsniem mecenātiem – katrā laikmetā tie ir citi, katrs laikmets atrod savu veidu, kā atbalstīt mākslu. Mēs gribam, lai ikviens no ceturtdienas apmeklētājiem būtu ne tikai patērētājs, bet arī kvartāla radošās sejas līdzradītājs."

Parasti ieeja Tallinas ielas kvartālā ir bez maksas, taču šajās ceturtdienās būs citādi. Ienākot kvartālā, ikvienam būs jāpērk biļete, taču visi ienākumi no pārdotajām ieejas kartēm tiks novirzīti kvartāla radošajai attīstībai – koncertiem, izstādēm, lekcijām; otrkārt, ikvienam būs iespēja izvēlēties, vai maksāt par ieeju 2 eiro vai vairāk.

"Tallinas ielas kvartāls, iespējams, ir visekstravertākā no "Free Riga" aizgādnībā esošajām teritorijām," saka Kaspars. "Pie mums ir ne tikai mākslinieku rezidences un izstāžu telpas, bet arī bāri un kafejnīcas, katrai no tām jau šobrīd ir savs klientu loks, un tas ir lieliski. Mūsu nolūks, rīkojot gan "Laikmetīgās mākslas ceturtdienas", gan citus pasākumus, ir veidot kvartāla kopējo seju, kopējo noskaņu. Ēkas un cilvēki ir šīs sejas skelets, radošie notikumi ir šīs sejas balss."

"Laikmetīgās mākslas ceturtdienām" atbalstu sniedz arī Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departaments.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!