Kadrs no Modas Nīkanderes dokumentālās īsfilmas "Mīlestība un zivju pirkstiņi" ("Love and Fishsticks", 2006).
 
Aktualitātes
28.09.2023

Sveškauns, poliamorija un šķiršanās anatomija: "RIGA IFF" piesaka programmu "Nordic Highlights"

Komentē
0

Rīgas Starptautiskā kinofestivāla ("RIGA IFF") programmas sadaļā "Nordic Highlights" arī šogad tiks izrādīti Ziemeļvalstu ekrāna sasniegumi, kas atklāj baltiešiem tuvu izpratni par kino tempu, kolorītu, noskaņu un humoru. Šīs filmas tiecas kliedēt jau radušos priekšstatus par "tipisku Ziemeļu filmu", parādot ietekmīgās Eiropas kino sastāvdaļas niansētību un naratīvo daudzveidību. Filmu izlase "Nordic Highlights" festivālā "RIGA IFF" būs skatāma no 12. līdz 22. oktobrim.

Programmā iekļauta Karulīnes Lingbijas psiholoģiskā drāma ar šausmu žanra ielaidumiem "Superpozīcija" ("Superposition"), izklaidējošā un satīras pārpildītā komēdija "Hipnoze" ("The Hypnosis"), kas sola ievest skatītāju neērtā sveškauna pasaulē, un poliamorijas dabas izzināšana Selmas Vilhunenas pilnmetrāžā "Četri mazi pieaugušie" ("Four Little Adults"). Tāpat tiks izrādīta Somijas kandidatūra Amerikas Kinoakadēmijas balvai "Oskars", režijas klasiķa Aki Kaurismeki absurda komēdija "Kritušās lapas" ("Fallen Leaves"), un Henrika Martina Dālsbakena kino darbs "Munks" ("Munch"), kas dekonstruē biogrāfiskās filmas uzbūvi, pārdroši pārveidojot mākslinieku Evardu Munku (1863–1944) dažādos vecumos, dzimumos, posmos un estētikās.

Kadrs no Aki Kaurismeki absurda komēdijas "Kritušās lapas" ("Fallen Leaves", 2023).

Skatītājiem būs iespēja iepazīties arī ar Ziemeļvalstu vēstures labirintiem – spēles pilnmetrāžas filmā "Ļaujiet upei plūst" ("Let the River Flow"), kuras pamatā ir vēsturiskas liecības un dalībnieku atmiņas par Altas protestu 1979. gadā. Savukārt dokumentālā filma "Divreiz kolonizēta" ("Twice Colonized"), dokumentālais portrets par dažādu vardarbības formu pēctecību, atklās inuītu tiesību aizstāves Āju Pīteres nesalaužamo stāju. Savukārt filma "Ar pajūgu un ziemeļbriežiem Inkas Lentas ziemzemē" ("With Reindeer and Sled in Inka Länta’s Winterland", 1926) 2021. gadā tika restaurēta un uzskatāma par vienu no agrīnajiem Zviedrijas etnogrāfiskās fikcijas piemēriem. Pilnmetrāžas filmu izlasi papildinās īpašs režisora Roja Andersona īsfilmu un reklāmu seanss, kas iepazīstinās ar pasaulslavenā zviedru kino autora unikālo stilu īsmetrāžas darbu rāmī.

Kadrs no Āju Pīteres dokumentālās filmas "Divreiz kolonizēta" ("Twice Colonized", 2023).

Programmas sadaļa tiks atklāta 14. septembrī ar īpašu Modas Nīkanderes dokumentālās filmas "Mīlestība un šķiršanās" ("Love & Divorce") seansu, kurā piedalīsies arī filmas galvenie varoņi – Lēna un Johans. "Mīlestība un šķiršanās" ir pāra šķiršanās anatomija, kas neatstāj cerību, bet arī neiznīcina tās dalībniekus. Dokumentālā kino autore Nīkandere Lēnas un Johana stāstam ir sekojusi teju 20 gadu garumā – 2006. gadā tapusi dokumentālā īsfilma "Mīlestība un zivju pirkstiņi" ("Love and Fishsticks"), kurā iemūžināta toreiz reibinoši iemīlējušos partneru sākotnējā laime, neziņa un gatavība risināt laulības problēmas.

Kadrs no Modas Nīkanderes dokumentālās filmas "Mīlestība un šķiršanās" ("Love & Divorce", 2023).

Uzturot savstarpējās attiecības un piekļūstot pārim tieši tik tuvu, lai atraisītu tīru jūtu vaļsirdību, jaunākajā darbā režisore tiem piedāvā terapeitisku pašrefleksiju. Viņi atskatās paši uz sevi, lai izprastu, kas īsti šo divdesmit gadu laikā abu starpā noticis, bet skatītājam ir atļauts klātbūt šajā intīmajā un godīgajā līguma pārtraukšanas stāstā. Attiecību diptiha pirmo daļu "Mīlestība un zivju pirkstiņi" festivāla tiešsaistes platformā "Online.rigaiff.lv" iespējams noskatīties jau no 28. septembra.

Biļetes gan uz klātienes, gan tiešsaistes seansiem var iegādāties festivāla mājaslapā un "Biļešu servisa" tirdzniecības vietās.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!