Modris Matisāns
pirms 5 gadiem
Ja mītu būvniecība notiek, tad viens no šiem mītiem ir, ka notiek mītu būvniecība.

Nevar noliegt, ka mīti pastāv, bet vai tie tiek būvēti? Neesmu pārliecināts, tie drīzāk tiek kultivēti. Bergmanis ar saviem izteikumiem ir veicis mēģinājumu mītu par varoņu tautu stiprināt. Būtībā, tā ir vienkārša viedokļa izteikšana, bet, ja tas notiek ar nelielu patosu un miglainu retoriku, tad tā ir mīta stutēšana no spēka pozīcijām. Interesantāks jautājums būtu - vai to pašu AM nevarēja pateikt normāli argumentējot par un pret, kā esam spiesti darīt mēs, kas runā savā vārdā? AM doma gluži vienkārši bija, ka nevajag atbalstīt bēgļu uzņemšanu. Tad tā arī ir jāsaka un jāpievieno tam pamatojums (ar mūsu karavīru pašaizliedzību nepietiek). Pasaku (vienalga labu vai sliktu, labi domātu vai nē) stāstīšana saviem pilsoņiem caur metaforām nav OK. Varbūt ne visi tām spurosies pretī, taču arī tie, kas nespurosies, būs iemantojuši pārliecību bez izpratnes, un tas, savukārt, neveicinās pašcieņas veidošanos, tas veicinās iedomību.

Anda Baklane 1
pirms 5 gadiem
Runājot par "kolektīvo gribu", protams, "skaitļošana" notiek indivīdu smadzenēs, nevis nācijas supersmadzenēs vai, piemēram, Zemessardzes kolektīvajās smadzenēs. Tomēr ir pārspīlēti teikt, ka nav iespējams runāt par kolektīviem lēmumu pieņemšanas procesiem. Cilvēka individuālā griba, lēmumu pieņemšana ir ļoti atkarīga no tā, ko ir teikuši un ko saka citi sabiedrības locekļi. Ko teicis, kurš teicis, cik daudzi ir teikuši. Lielā daļā gadījumu indivīds situāciju patstāvīgi neanalizē, vienkārši seko tiem, kas zina labāk. Kaut vai tādā piemērā, ka mēs pārsvarā dzeram zāles, ko izraksta ārsts (vai internets), nevis metamies pētīt konkrētās kaites ārstēšanu no pašiem pamatiem. Kolektīvas identitātes jēdziens neparedz to, ka visi grupas dalībnieki katrā laika punktā domā unisonā, identitāte ir kaut kas visnotaļ salikts un plūstošs... Cits jautājums ir par to, kādas kolektīvās identitātes iespējams konstruēt, ja atsakās no "nācijas mīta"... Konkrētajā piemērā par palikšanu, lai cīnītos - es nedomāju, ka runa ir par "varoņu tautas" mīta izpausmi. "Mēs" negribam būt "varoņtauta", taču "mēs" negribam arī dzīvot pasaulē, kurā nācijas, kas ir spēcīgu mītu skurbulī, vienkārši apēd nācijas, kuras grib būt baigi gaumīgas un progresīvas. Vai pašcieņa ir varonība, un vai šī pašcieņa uzlabo vai pasliktina izdzīvošanas izredzes, tāds ir jautājums.

Marta avens
pirms 5 gadiem
"Vai pašcieņa ir varonība, un vai šī pašcieņa uzlabo vai pasliktina izdzīvošanas izredzes, tāds ir jautājums."

Pašcieņa pasliktina izdzīvošanas izredzes.
Fundamentālā sajēga šajā jautājumā atnāk kopā ar to, ko sauc par sevis mīlēšanu. Sevi mīlot, es varu nevēlēties dzīvot apstākļos (ar materiālām lietām nesaistītos!), kuri ir zem manas pašcieņas un - paradokss! - sevi mīlot varu izvēlēties nāvi šādas dzīvošanas vietā.

Šāda apjausma iedod lielu brīvības dimensiju. Un arī dzīvi padara jēgpilnāku (saprotot, ka dzīves jēga ir tieši pašā dzīvē), krāsaināku, priekpilnāku. Jā, dzīvot ir kaifs - neskatoties uz to, ka pavediens var jebkurā brīdī aprauties.

Edge
pirms 5 gadiem
" Pēc viņu darba augļiem tos būs pazīt." Vārdi ne vienmēr atbilst darbiem (rīcībai), tāpēc pagaidīsim kamēr 2% no valsts budžeta tiks piešķirti Aizsardzības ministrijai - un kā tiek tiks tērēti. Pagaidām varam turpināt aprakstīt Latvijas (latviešu) nacionālās īpatnības:
" Tas jautājums, kādas vērtības aizstāvēt, ir ļoti būtisks, jo Latvijas iedzīvotājiem ir divas izvēles - Eiropas vai Eirāzijas telpa ar ļoti fundamentāli atšķirīgām vērtību sistēmām. Es bieži sev esmu uzdevusi jautājumu, vai 1991.gadā, kad Latvija kļuva neatkarīga, pašsaprotamā izvēle Eiropas vērtību virzienā.. vai daudziem tas nebija atkal tas iztapības gēns, kas parādījās, jo Rietumu telpa bija varas nesēji, un jāpieslienas tiem, kas ir stiprāki,» sprieda Matīsa.
«Cik pamatota bija iekšējā vēlme būt eiropietim un cik tas bija kārtējo reizi pieslieties stiprākajam tai brīdī? Ja atbilde ir otrā, tas ir bīstami Latvijai. Ja latvietis savu vērtību orientāciju noteiks pēc vēju virzieniem - ak, tagad tas ir stiprākais, es iešu tajā virzienā, tas neko labu neliecina Latvijas nākotnei. Es ļoti ceru, ka Latvijas iedzīvotājiem ir iekšējais orientieris pēc eiropeiskajām vērtībām, ka indivīds ir augstāka vērtība nekā kolektīvs,» vērtēja politoloģe."
Vita Matīsa: Latvija ir caurausta ar vājo punktu mezgliem

Edge
pirms 5 gadiem
Kā pasaules varenie pasauli dala - tā vienai daļai latviešu virsroku ņem "Kangara gēns" (M.Zāļite, 1988) - tas objektīvi pastāvošais process sen kā aprakstīts:
Spīdola: ‘’ Pār latvjiem ir kungi’’.
Kangars: ‘’ Tos piekrāpsim, tik kungu vārdu tiem atstāsim,- bet meslus ņemsim sev,
Lai ļaudis kalpo tev un man (.) /
– Bet Kangars tiešām prātīgs vīrs – Tik gudra otra vairs latviešos nav –
Cik rāmi nu ļaudis strādā priekš mums – Mums nav ko baidīties, Roma mūs sargā.
Cik drīz viņš izoda stipro un piespiedās klāt ! Būs austrums stiprāks, viņš pielīdīs tam.”
(Rainis / Uguns un nakts/ )

Edge
pirms 5 gadiem
"Pati mīta konstruēšana nav nedz kaut kas īpaši nosodāms, nedz īpaši apsveicams, tikai savdabīgi, ka te savus spēkus izmēģināt vēlas tieši Aizsardzības ministrija. Bijām "dziedātāju tauta", tagad būsim arī "karavīru tauta"."
==================================================================================
Zander, "nelej čugunu" Satori - lej to tikai Dienā!
Kā tikai Latvijas aizsardzības budžets beidzot būs likumā noteiktā 2% apmērā - tā likumsakarīgi sāksies tā tērēšana, t.sk. mīta konstruēšanai. Vajag tak' esošās sistēmas funkcionēšanas mehānismu kaut nedaudz ņemt vērā, nevis nodarboties ar "čuguna liešanu"!

dzimmijs13
pirms 5 gadiem
"Bijām "dziedātāju tauta", tagad būsim arī "karavīru tauta"." - Bet ko, dziedoši karavīri!
Bet par kampaņu "mēs darītu tāpat", var skatīties arī šādi - lūk, Ēģiptes arābi savā zemē nepieļauj Gazas sektorā dzīvojošo arābu nokļūšanu, it kā pat vēl bargāki robežsargi kā Izraēlas. Ja kādi ieklīst, tad fiksi vien deportē atpakaļ uz Gazu. Tātad, ja jau kampaņa mūs aicina rīkoties tāpat kā arābiem, tad lūk, ņemsim vērā.

akmens
pirms 5 gadiem
Es saku atklāti - pirmai neatkarīgās Latvijas līderis bija LKP otrais sekretārs Anatolijs Gorbunovs. Viņš ar savu komandu ielika megabumbu - neļava īstenot o variantu nepilsoņiem. Tagad mēs esam tur, kur Макар телят не гоняет. Анатолий Конёк-Горбунок это специально сделал, и у него всё хорошо получилось, но не для Латвии.
 ATGRIEZTIES UZ RAKSTU

PĒC TĒMAS SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!