Foto: Unsplash.com
 
Aktualitātes
09.04.2021

Satversmes tiesa pieņem jau otro viendzimuma pāriem labvēlīgo spriedumu

Komentē
0
Saglabā

Satversmes tiesa (ST) par neatbilstošu Satversmei atzinusi normu, kas mantojuma atstājēja tā paša dzimuma partnerim nosaka valsts nodevas apmēru par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.

Par neatbilstošu Satversmei atzīts Ministru kabineta "Noteikumu par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā" 13. punkts. Viendzimuma pāriem šīs nodevas apmērs ir tāds pats kā cilvēkiem, kuri nav radniecīgi vai laulāti, un būtiski lielāks kā ģimenēm, kas balstās radniecībā vai laulībā. Saskaņā ar tiesībsarga Jura Jansona pieteikumu, kas ir pamatā izskatītajai lietai, šī norma ir diskriminējoša viendzimuma pāriem, kuri nemaz nevar savas attiecības likumiski reģistrēt.

ST lēma, ka šī norma ir neatbilstoša Satversmes 110. pantam, kas nosaka valsts pienākumu aizsargāt un atbalstīt ģimeni. Spriedumā arī uzsvērta minētā panta saistība ar cilvēka cieņas principu. "Cilvēka cieņa ir jāievēro nevis vienīgi formāli, bet pēc būtības, tādēļ atbilstoši cilvēka cieņas principam ikvienas ģimenes aizsardzības un atbalsta tiesiskajam regulējumam ir jābūt jēgpilnam," teikts ST publiskajā paziņojumā. Vienlaikus uzsvērts, ka "viena cilvēka cieņas ievērošana un pamattiesību nodrošināšana neatņem un nemazina cita cilvēka cieņu. Tādēļ Satversmes 110. panta pirmajam teikumam atbilstošas aizsardzības un atbalsta nodrošināšana viendzimuma partneru ģimenei netraucē citu ģimenes formu pastāvēšanai un nemazina tām paredzēto aizsardzību un atbalstu."

Šis ir otrs viendzimuma pāriem labvēlīgais spriedums, ko ST pieņēmusi pēdējo mēnešu laikā – pagājušā gada novembrī tā atzina viendzimuma pāra tiesības uz bērna dzimšanas atvaļinājumu.

Minētā norma atzīta par spēkā neesošu no 2022. gada 1. jūnija. Ar pilnu sprieduma tekstu var iepazīties šeit

 

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!