Mazāk indes, vairāk mīlestības. Ziedo Satori un vairo izpratni vienam par otru!

 
Aktualitātes
08.04.2021

"Satori" "Mīlestības grāmata" atzīta par gada skaistāko prozas izdevumu

Komentē
0
Saglabā

8. aprīlī Latvijas Grāmatizdevēju asociācija paziņojusi grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele 2020" rezultātus 7 kategorijās, kā arī speciālbalvas ieguvēju – to šogad saņēmis Ilzes Trumpes grafiskais romāns "Tev viņa patiks". Par pērnā gada skaistāko prozas izdevumu atzīta "Satori" veidotā "Mīlestības grāmata", kas apkopo gan "Satori" autoru prozu, gan dzeju.

Laureātu apbalvošanas ceremonija šogad noritēja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un Latvijas Mākslas akadēmijā.

Ceremonija noslēgsies 8. aprīlī ar "Gada mākslinieka" titula ieguvēja paziņošanu un sveikšanu galerijā "Istaba" un tiks atspoguļota 8. aprīlī pulksten 18.30 LTV1 raidījumā "Kultūras ziņas". Ziņu raidījumā arī varēs uzzināt, kuru grāmatu par skaistāko portāla LSM.lv balsojumā atzinuši lasītāji.

Kategorijā "Dzeja" galveno balvu ieguva Raimonda Ķirķa debijas krājuma "Kartes" dizaina autors Armands Zelčs, grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā; izdevējs – "Neputns".

"Mans mērķis ir atstāt pietiekami daudz brīvas vietas klejojumiem, es pat teiktu – prāta klejojumiem. [..] "Kartēs" tukšums ir tā lieta, kas ir nepieciešama," uzsvēra dizainers Armands Zelčs.

Kategorijā "Proza" par labāko atzīta Henrika Eliasa Zēgnera sastādītā "Mīlestības grāmata", tās dizainu veidojis Aleksejs Muraško, vāka dizaina ilustrācija – Didzis Upens; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – "Ascendum".

"Mīlestības grāmata un literatūra par mīlestību ir šķietami banāli. Un, veidojot grāmatu, mēs gribējām šo klišeju pārvaicāt: kāpēc tas ir banāli, vai tas var nebūt banāli? Un, manuprāt, tas ir izdevies saturā un tas ir izdevies formā," norādīja "Mīlestības grāmatas" sastādītājs Henriks Eliass Zēgners. Vairāk par grāmatu lasi šeit.

Dokumentālo izdevumu kategorijā par skaistāko atzīta autoru kolektīva veidotā grāmata "Stories in Sounds: 100 years of the Jāzeps Vītols Latvian Academy of Music". Grāmatas dizains – Maija Rozenfelde; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija.

"Tā es redzu Latvijas kultūru nākotnē. Vizuālā māksla un audiālā māksla cieši sadarbojas un kopīgi atrod jaunus veidus, kur mēs kopā varam daudz, daudz vairāk izdarīt nekā katrs atsevišķi savā lauciņā rosoties," sacīja JVLMA rektors Guntars Prānis.

Savukārt kategorijā "Zinātniskā literatūra" galveno balvu ieguva apgāda "Zinātne" izdotā Denisa Hanova un Valda Tēraudkalna grāmata "Asiņainā rītausma Parīzē: 1789. gada revolūcija kā mediju notikums". Grāmatas dizainu veidojis Daniils Vjatkins, tā iespiesta Jelgavas tipogrāfijā.

"Kad mēs veidojām šo grāmatu, uzreiz bija skaidrs, ka tā nevar būt līdzīga citām grāmatām. Tajā jābūt kādai īpatnībai. Mēs aplūkojām daudzus dažādus variantus - no pašiem vienkāršākajiem līdz viselitārākajiem. Bet tas viss nederēja. Līdz brīdim, kad sapratām, ka vajag vienkārši nedaudz nocirst apakšmalu. Grāmata uzreiz kļūst līdzīga giljotīnas nazim," pastāstīja dizainers Daniils Vjatkins.

Kategorijā "Uzziņu literatūra" uzvarējusi Ievas Smiļģes grāmata "Itālija ar mani", kuras māksliniece ir Baiba Linga-Bērziņa, izdevējs "L`Italii", grāmata tapusi Jelgavas tipogrāfijā.

"Man patika ar šo materiālu izklaidēties. Ar dažādiem burtveidoliem, ar itāļu ekspresiju, nebaidījos savienot daudz nesavienojumu lietu. Mēģināju iejusties tādā itāļu noskaņā," sacīja māksliniece Baiba Linga-Bērziņa.

Par labāko mākslas izdevumu atzīta Šeldas Puķītes un Indreka Grigora grāmata "Sudrabmeitenes. Fotogrāfijas retušētā vēsture". Grāmatas dizaina autors ir Aleksejs Muraško; tipogrāfijas – "Veiters" un Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – "Blind Carbon Copy".

"Katrai no dalībniecēm piešķirta sava vizuālā valoda. Līdz ar to grāmata nav kļuvusi vienkārši par katalogu, kur visas bildes ir vienā izmērā un piegājiens ir tāds akadēmisks. Šeit ir spēle ar izvietojumu, ar izmēru, ar mērogu, ar iespaidu," stāstīja dizainers Aleksejs Muraško.

Kategorijā "Grāmatas bērniem un jauniešiem" galveno balvu ieguva Lienes Bērziņas grāmata "Ķiverēns". Dizains – Ivs Zenne, ilustrācijas – Kitija Role; Jelgavas tipogrāfija; izdevējs – "BE THE BEAR".

"Tā ir grāmata ne vien bērniem, bet, mūsuprāt, arī pieaugušajiem. Tā dzirksts ir rezultējusies šajā skaistajā balvā," uzsvēra māksliniece Kitija Role.

Šajā gadā žūrija lēma arī piešķirt speciālbalvu Ilzes Trumpes grafiskajam romānam "Tev viņa patiks". Dizains – Linda Lūse, ilustrācijas – Ilze Trumpe; tipogrāfija – Dardedze Hologrāfija; izdevējs – "Mansards".

"Melns uz balta, nekā lieka. Patiesa. Emocionāla. Atklāta. Personiska. Vienkārša. Bet ļoti cilvēcīga pasaule atklājas grāmatā. Tā ir sajūta, ko gribējām uzdāvināt savam lasītājam," sacīja apgāda "Mansards" pārstāvis Arvis Ostrovskis.

Mirkļus no "Zelta ābeles 2020" apbalvošanas ceremonijas fiksēja kinorežisors Jānis Ābele, un 8. aprīlī no pulksten 12.00 ar tiem iespējams iepazīties arī LSM, "100g kultūras" un Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas "Facebook" lapās.

Šogad konkursam 69 izdevēji iesniedza 141 grāmatu un žūrija 7 kategorijās nominēja kopā 35 darbus. Nominētos darbus līdz 12. aprīlim iespējams apskatīt izstādē galerijas "Istaba" skatlogos. Savukārt mūža balva šogad piešķirta Intai Kalniņai, kura jau vairāk nekā 45 gadus strādā par grāmatu redaktori.

Konkursu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, "Jelgavas tipogrāfija", "Arctic Paper Baltic States". Sadarbības partneri – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Mākslas akadēmija.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!

Ziedo "Satori" darbībai!