Darbs no Ingrīdas Pičukānes sērijas "Moostes pastkartes".
 
Aktualitātes
17.09.2020

"Satori" iesaka: seši pieturpunkti Rīgas Fotobiennāles 2020 kulminācijas programmā

Komentē
0
Saglabā

Pašlaik ar dažādu izstāžu, radošo darbnīcu un diskusiju programmu turpinās Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 kulminācijas programma. "Satori" iesaka sešus notikumus, ko nepalaist garām vienā no gada svarīgākajiem notikumiem fotogrāfijā Latvijā.

Mākslas intervences pilsētvidē "(Ne)redzamās autores"
Līdz 20. septembrim Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietās.

Sievietes ir bijušas klātesošas pie fotogrāfijas attīstības jau no pašiem tās pirmsākumiem, tomēr daudzi no šiem stāstiem vēl joprojām nav iekļauti kopējā pasaules mākslas vēsturē. Fotobiennāles projekts "(Ne)redzamās autores" pievēršas sieviešu fotogrāfu darbam Latvijā 20. gadsimta pirmajā pusē, Rīgas pilsētvidē eksponējot no muzejiem un privātkolekcijām atlasītu, sieviešu-fotogrāfu radītu darbu kolekciju. 17. septembrī izstādi papildinās lekcija "Būt fotogrāfei Latvijā 20. gadsimta 1. pusē", kas mēģinās rast ieskatu provinces fotogrāfes darba ikdienā, savukārt pirms došanās pilsētvidē aicinām izlasīt projekta kuratores Šeldas Puķītes "Satori" publicēto rakstu "Vēsture spilgti iztēlota".

Ingrīdas Pičukānes personālizstāde "Moostes pastkartes"
Līdz 4. oktobrim bārā, grāmatu veikalā "Bolderāja", Avotu ielā 29, Rīgā.

Mākslinieces-feministes Ingrīdas Pičukānes humoristiskais pašterapijas fotoprojekts ir tapis kā veltījums ķermeņa pozitīvismam un seksīgumam. Māksliniece vairāk nekā divdesmit gadus nebija vilkusi šortus, jo agrā tīņu vecumā kāda draudzene, ieraugot viņu minisvārkos, teikusi, ka ar tik resnām kājām gan nevajadzētu vilkt tik īsus svārkus. Pēc tam esot sekojuši arī citu draudzeņu komentāri, kas Ingrīdai lika saprast, ka savas resnās kājas tomēr jāslēpj. 2018. gada vasarā, strādājot un dzīvojot "MoKS" rezidencē, kas atrodas Moostes mazpilsētas teritorijā, Igaunijā, Ingrīdai radās nepārvarama vēlme sajust vēju un sauli uz kājām un vēdera, respektīvi, pieņemt savu ķermeni. Šīs vēlmes rezultātā tapusi fotosērija "Moostes pastkartes", kas līdz 4. oktobrim skatāma bārā, grāmatu veikalā "Bolderāja".

Diskusija "Laikmetīgās kultūras festivālu loma pilsētas attīstībā"
24. septembrī 18:00 tiešsaistē

Rīgā regulāri notiek dažādi laikmetīgās mākslas un kultūras festivāli, kuri ne vien būtiski bagātinājuši pilsētas kultūras dzīvi, bet arī devuši jaunu elpu nīkstošām ēkām un kvartāliem, sekmējuši noteiktu jomu un uzņēmumu ekonomisko attīstību un spodrinājuši Rīgas vārdu pasaulē. Cik lielā mērā šis ieguldījums un tā potenciāls tiek apzināts un, kas vēl svarīgāk, – ņemts vērā pilsētas plānošanas stratēģijās? Kāda ir laikmetīgās mākslas festivālu nozīme pilsētas attīstībā īstermiņā un ilgtermiņā? Īpašu uzmanību pievēršot Rīgai, par šiem un citiem jautājumiem tiešsaistes diskusijā spriedīs pašvaldību un festivālu pārstāvji no Rīgas, Cēsim, Igaunijas un Polijas.

Rīgas Fotogrāfijas biennāles centrālā izstāde "Ekrāna ēra II: Ainava"
No 12. septembra līdz 18. oktobrim izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa", Kungu ielā 3, Rīgā.

Šogad Rīgas Fotogrāfijas biennāles centrālā izstāde mēģina diagnosticēt pārmaiņas mūsdienu cilvēku attiecībās ar ainavu, ar to saprotot gan mākslas žanru, gan cilvēka darbības rezultātā pārveidoto dabas pasauli un urbāno vidi. Izstādē piedalās mākslinieki no Zviedrijas, Norvēģijas, Igaunijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.

"Slepenā tikšanās" – radošā darbnīca ar mākslinieci Līgu Spundi
20. septembrī no 12:00 līdz 16:00 izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa", Kungu ielā 3, Rīgā.

"Attēla manipulācijas iespējas vēl nekad nav bijušas tik viegli pieejamas, precīzas un grūti atdalāmas no sākotnējā oriģināla. Kas gan tur slikts, ja nogurušā sejā ar attēlu manipulācijas palīdzību parādās nedaudz vaigu sārtuma? Taču kā ir ar tiem attēliem, kuru manipulācija mērķtiecīgi izmantota, lai celtu sabiedrībā trauksmi un sagrozītu vispārējo noskaņojumu globāli politiskā līmenī?" vaicā darbnīcas "Slepenā tikšanās" rīkotāji, aicinot tās dalībniekus pašiem kļūt par fiktīvas situācijas autoriem un iepazīt dažādas attēla un informācijas manipulācijas tehnikas. Izmantojot foto izdrukas, dalībnieki konstruēs katrs savu slepenās tikšanās scenāriju, tādējādi gūstot pieredzi, kas aicina apzināties vizuālās informācijas subjektīvismu un kritiskāk izvērtēt ikdienā sastopamo virtuālās informācijas saturu.

Izstāde "Par fotogrāfiskām būtnēm"
No 3. oktobra līdz 8. novembrim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Triju fotomākslinieku – brita Toma Lavleisa, beļģietes Odes de Kortas un no multikulturālas vides nākušās Īvī Johovas – kopizstāde pēta neizdošanos [kaut ko] notvert pilnībā. "Tā rosina paraudzīties uz fotogrāfiskām būtnēm kā daudzdimensionālām, sarežģītām un nereti arī daudznozīmīgām. Mākslinieki, kas piedalās izstādē, īpašu uzmanību velta objekta-attēla attiecību dažādajām šķautnēm. Uz šīm attiecībām tradicionāli pieņemts raudzīties kā uz saikni, kas sākas no objekta un beidzas attēlā, taču izstādē atklājas, ka tās ir sarežģītākas un āķīgākas, nekā šķiet pirmajā acu uzmetienā," teikts izstādes aprakstā. Šoreiz īpaša nozīme mākslinieku darbos tiks piešķirta tieši norises vietai – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4. stāva telpām. 3. oktobrī izstādi papildinās diskusija, kuras dalībnieki Maijas Rudovskas vadībā izvērsīs izstādē aplūkotās tēmas, īpašu uzmanību veltot kritikas un koncepcijas problemātikai.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!