Kadrs no filmas "Dārza savaldīšana" ("Taming the Garden"), režisore Salome Jaši (Salomé Jashi), 2021
 
Sabiedrība
17.03.2023

Sakartvelo pavasaris

Komentē
0

Tbilisi, 2023. gada 13. marts.


Iedomājies, ka tavs hobijs ir kolekcionēt kokus. Ne jau dažādas šķirnes stādus, bet simtgadīgus kokus. Turklāt tu tos visus vēlies redzēt savā dārzā, tāpēc tā vietā, lai nopirktu zemi, uz kuras tie aug, tu kokus izroc ar visām saknēm. Vēl vairāk – lai šos milzeņus pārvietotu, pa ceļam tu nocērt vēl desmitiem citu koku, kurus sirmgalvji atceras stādām ceļmalās, lai aizturētu vēju vai mašīnu izmešus. Šis ir ne tikai patiess stāsts par oligarha Bidzinas Ivanišvili aizraušanos [1], bet arī atbilstošākā metafora pagājušās nedēļas notikumiem Sakartvelo – politiķi ir tik atrauti no realitātes kā Ivanišvili izraktie un kuģos pārvestie koki atklātas jūras vidū. Šobrīd protesti ir norimuši, bet, domājams, ne uz ilgu.

Lai gan dzīvoju aptuveni kilometru no Sakartvelo parlamenta Rustaveli avēnijā Tbilisi, pūļa saucienus varēju dzirdēt, esot mājās, tāpēc bija ļoti grūti koncentrēties darbam un uzreiz neskriet protestēt, ko katru vakaru tāpat darīju. "Sakartvelo! Sakartvelo!" un "Putin huilo" bija saukļi, kas skanēja visbiežāk. Ja otro no tiem vairums lasītāju sapratīs, tad vārds "Sakartvelo" varētu būt jaunums, lai gan šo protestu kontekstā tas ir ļoti nozīmīgs. Sakartvelo ir Gruzijas oficiālais nosaukums viņu, kartveļu, valodā. Vārda izcelsme sakņojas Kartli reģionā un, burtiski tulkojot, nozīmē 'vieta, kur dzīvo kartveļi'. Lai gan mūsdienu Sakartvelo teritorijā dzīvo arī citas tautas, 1995. gadā valsts savā konstitūcijā nostiprināja, ka tās oficiālais nosaukums ir Sakartvelo, bet angliski Georgia.

Vietējiem nepatīk, ka viņus dēvē par gruzīniem, tāpat kā mums droši vien nepatiktu, ja mūs sauktu par zirggalvjiem. Lai gan sakne "gur" visticamāk nāk no Persijas, ar ko slāvu tautas uzturēja aktīvas tirdzniecības attiecības, ceļā šķērsojot mūsdienu Sakartvelo teritoriju, un atsaucas uz "zemi, kurā dzīvo vilki", kā tautas apzīmējums "gurzi" pirmo reizi parādās Ignatija Smoljaņina ceļojuma piezīmēs 1389. gadā. Ar laiku apzīmējums slāvu valodās iegājās, bet vēlāk transformējās par gruz – nav skaidrs, vai šī mutācija bijusi nejauša vai tomēr tās pamatā ir nievājoša attieksme un līdzība ar vārdu "gruz" jeb "krava".

Sakartvelo valdība jau no 2005. gada strādā, lai arī citās valstīs viņu dzimtenes nosaukums tiktu mainīts. 2021. gadā Lietuvas valdība [2] lēma, ka turpmāk valsts oficiālajos dokumentos šī valsts tiks saukta Sakartvelas. Arī Japāna, Izraēla un Dienvidkoreja jau veikušas šo mājasdarbu. Ceru, ka Latvija drīz sekos šiem piemēriem.

Politiskās partijas "Gruzijas sapnis" līderis, oligarhs un koku kolekcionārs Bidzina Ivanišvili pie varas nāca 2012. gadā, kad meistarīgi oponēja Mihailam Saakašvili, sludinot, ka Sakartvelo vieta esot starp Rietumiem un Austrumiem, nevis vienā vai otrā pusē, un vainojot Saakašvili pie zaudētajām teritorijām. Lai gan 2008. gadā Saakašvili prognozēja, ka Ukraina būs nākamais Krievijas upuris, un panāca, ka starptautiskā sabiedrība atzīst Sakartvelo okupācijas faktu, tas Putinam netraucēja 2014. un 2022. gadā izmantot Sakartvelo atstrādāto scenāriju Ukrainas teritoriju aneksijai. Lai gan "Gruzijas sapnis" un tās līderis Ivanišvili, kura miljardus vērtie aktīvi nopelnīti Krievijā, apgalvo, ka ir par iestāšanos Eiropas Savienībā, viņu darbi par to neliecina. Viņi nav pievienojušies sankcijām pret Krieviju, viņi neliedz milzīgajai krievu imigrantu masai pārvērst Tbilisi līdz nepazīšanai, viņi jau kārtējo reizi nav izpildījuši mājasdarbus, lai Sakartvelo iegūtu kandidātvalsts statusu. Pēdējais piliens bija pagājušonedēļ, kad parlaments pirmajā lasījumā pieņēma "Krievijas likumu", kā to dēvē vietējie.

Likums atbalso 2012. gadā Krievijā pieņemto "ārvalstu aģentu" likumu, kas paredz, ka nevalstiskajām organizācijām un medijiem, kas vairāk nekā 20% savu ienākumu gūst no ārvalstīm, jāreģistrējas kā ārvalstu aģentiem. Lai gan "Gruzijas sapņa" retorikā likums tiek attaisnots ar nepieciešamību noskaidrot, kuras organizācijas varētu darboties citu valstu interešu labā, Krievijas piemērs liecina, ka likums ir stūrakmens represijām un visu neatkarīgo mediju un nevalstisko organizāciju iznīcināšanai. Sakartvelo nav Eiropas Savienībā, tā nav NATO, tai nav militāru sabiedroto, tās armija ir vāja. 2022. gada vasarā veiktā sabiedriskā aptauja [3] liecina, ka 31% sabiedrības vēlas politiku, kas ir "prorietumnieciska ar labām attiecībām ar Krieviju". Ir saprotamas bailes no neprognozējamā kaimiņa, un neviens nevēlas atkal piedzīvot atmiņā vēl svaigās kara šausmas. Vienlaikus 47% respondentu atbild, ka viņi ir prorietumnieciski, un nepiemin Krieviju. Izrādās, šāda situācija jau ir nodēvēta par "Janukoviča krustcelēm" – tauta progresē daudz ātrāk nekā vara un vēlas integrāciju Eiropas virzienā, bet valdošā politiskā elite tic, ka spēs to apmānīt. 

Ir saprotamas Sakartvelo sabiedrības bailes no Ukrainas likteņa, jo valsts izejas pozīcijas nav ne tuvu tik spēcīgas, kādas izrādījās Ukrainai, taču šī likuma pieņemšana pārkāpa sarkanās līnijas un kartveļi vairs netic pie varas esošās partijas laipošanai. Viņi izgāja ielās un panāca likuma atcelšanu, daudzi tika ievainoti un arestēti, policijas spēki brutāli vērsās pret demonstrantiem ar ūdeni, gumijas lodēm un asaru gāzi. Diemžēl arī pēc protestiem valdības retorika neko labu nesola – premjerministrs Iraklijs Garibašvili demonstrācijās vaino opozīciju, nebaidās kritizēt Eiropu par iejaukšanos valsts iekšpolitikā, turklāt apelē pie pareizticīgo valsts iedzīvotāju jūtām – viņš esot bijis pārsteigts, jauniešu vidū redzot tik daudz "sātanistu". Garibašvili nekautrējās arī asi atbildēt Zelenskim, norādot, lai Ukrainas prezidents labāk parūpējas par savu valsti, nevis izsaka atbalstu protestētājiem.

Bažas raisa arī Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas vietnē [4] atrodamā informācija par Sakartvelo parlamenta deputātu un Latvijas goda konsulu Beku Odišariu, kurš šajā tik nozīmīgajā balsojumā atbalstīja likuma pieņemšanu. Latvijas goda konsuliem jābūt, citēju, "ar teicamu reputāciju". Domāju, ka ir laiks pārskatīt šī cilvēka atbilstību pārstāvēt Latvijas intereses, jo viņa un viņa partijas darbības tuvina Sakartvelo Kremļa politikai. Viņš ar savu balsojumu ir apstiprinājis preteiropeisku, tātad arī pretlatvisku nostāju.

Krievu valoda ir dzirdama it visur, un Krievijas pilsoņu atvērtas kafejnīcas Tbilisi aug kā sēnes pēc lietus. Staigājot pa Sakartvelo galvaspilsētas ielām, arī es reizēm sajūtu naidpilnus skatienus – daži vietējie nodomā, ka esmu viens no Krievijas iebraucējiem. Šis pavērsiens vēl pirms gada tik draudzīgajā pilsētā ir ļoti satraucošs, viesmīlība taču ir kartveļu asinīs un kultūras kanonā. Daudzas kafejnīcas un nakts kultūras vietas pie ieejas pārbauda apmeklētāju identitāti un pasākumos nelaiž cilvēkus ar Krievijas pilsonību. Sākotnēji klajā šķirošana mani pārsteidza, bet, redzot daudzos Ukrainu atbalstošos grafiti pārsvītrotus ar "Z" burtu, saprotu, ka šī attieksme var būt izšķiroša cīņā par neatkarību. 

Lai gan ceļš uz demokrātiju Sakartvelo šķiet stagnējošs un bruņurupuciski lēns, viņu valodā šis garais latviešu vārds lasāms kā "kus" – კუს. Novēlu sakartveliešiem, lai tik ilgais process iedvesmojas no fonētikas un demokrātiju izdodas sasniegt ātri un miermīlīgi. Tāpat ceru, ka arī Latvijas un Eiropas vadītāji aptver situācijas nopietnību un spēs palīdzēt Sakartvelo tautai piepildīt sen loloto sapni.[1] Par to uzņemta dokumentālā filma "Dārza savaldīšana" ("Taming the Garden"), režisore Salome Jaši (Salomé Jashi), 2021, filma pieejama "Mubi" platformā.

[2] https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1317371/lithuania-approves-sakartvelo-as-official-name-for-georgia

[3] https://ecfr.eu/publication/broken-dream-the-oligarch-russia-and-georgias-drift-from-europe/

[4] https://www2.mfa.gov.lv/georgia/vestnieciba/latvijas-goda-konsuli

Dāvis Kaņepe

Dāvis Kaņepe ir stāstnieks, kura pildspalva mēdz būt ceļš, citreiz nakts, dažreiz lēca, bet visbiežāk raksta ar ausīm. Rok nejaušības, kino un kultūrpolitiku.

autora profils...

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!