Aktualitātes
12.05.2022

Saeima arī otrajā lasījumā atbalsta Civilās savienības likumprojektu

Komentē
0
Saglabā

Saeima ceturtdien, 12. maijā, otrajā lasījumā ar 43 balsīm par un 32 pret atbalstīja Civilās savienības likumprojektu, kas ļautu attiecības reģistrēt arī viendzimuma pāriem. 

Kā rāda balsojuma rezultāti, par balsoja "Attīstībai/Par!", "Konservatīvo" un "Jaunās Vienotības" frakciju deputāti, pret – Nacionālās apvienības (NA), "Neatkarīgo" un Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputāti, kā arī vairāki pie frakcijām nepiederoši parlamentārieši, savukārt “Saskaņas” deputāti balsoja gan par, gan pret.

Vēl gaidāms likumprojekta trešais un galīgais lasījums.

Jau ziņots, ka likumprojekts veidots ar mērķi pildīt 2020. gada Satversmes tiesas spriedumu, ka Darba likuma norma par tiesībām uz atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas, kas pienākas tikai bērna tēvam, neatbilst pamatlikumam. Likumprojektu, pildot Satversmes tiesas spriedumu, izstrādājusi Tieslietu ministrija.

Saskaņā ar likumprojektu, civilajā savienībā varēs stāties divas pilngadīgas personas un to varēs izdarīt pie notāra. Civilo savienību būs aizliegts noslēgt personām, kas jau ir laulātas, atrodas citā civilā savienībā vai ir savstarpēji tuvu radniecīgas. Civilā savienība būs beztermiņa, tā vairs nebūs spēkā, ja iestāsies vienas puses nāve, ja personas stājas laulībā, pusēm vienojoties pie notāra, ar tiesas spriedumu (ja viena no pusēm nevēlas savienību izbeigt).

Likumprojekts arī paredz, ka civilā savienība uzliek pusēm pienākumu gādāt un atbalstīt vienai otru, rūpēties par kopīgo mājsaimniecību atbilstoši katras puses ienākumiem. Likumprojekts definē civilās savienības pušu personiskās un mantiskās attiecības, bet tajā nav atrunāta pušu mantas šķirtība, pušu likumiskā mantošana; ārvalstīs reģistrētu dažādu dzimumu partnerattiecību un viena dzimuma personu dažādu savienību veidu atzīšana; katras puses atsevišķo bērnu aizgādība, uzturlīdzekļi, saskarsme, bērnu adopcija; pušu uzvārds pēc savienības noslēgšanas.

Kā uzskata Tieslietu ministrija, Civilās savienības likums pildītu pirmo no Satversmes tiesas dotajiem uzdevumiem – noregulēt ārpus laulības dzīvojošo personu personiskās un mantiskās attiecības. Otrs uzdevums paredz pienākumu nodrošināt ģimenes sociālo un ekonomisko aizsardzību un atbalstu. Kā norāda Tieslietu ministrija, tā būs katras nozares ministrijas atbildība pēc Civilās savienības likuma pieņemšanas.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!