Kadrs no filmas.
 
Aktualitātes
22.09.2023

Sadarbībā ar biedrību "Apeirons" tapusi filma "Slima suņa murgi"

Komentē
1

Latvijas Kultūras akadēmijas studenti sadarbībā ar invalīdu un viņu draugu nodibinājumu "Apeirons" izveidojuši absurda īsfilmu "Slima suņa murgi" un tās audio aprakstu. Seansi Rīgā tiek papildināti ar radošās komandas un "Apeirona" speciālistu diskusiju par filmu pieejamības veicināšanu un invaliditātes pieņemšanu. Filmas seansi tiek rīkoti kultūrvietās, kuras ir pieejamas personām ratiņkrēslā, tiek nodrošināti subtitri nedzirdīgajiem un Latvijā neierasta prakse – audio apraksts, kas filmas pieredzi piedāvā arī neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem.

Filma vēsta par vīrieti Reksi, kurš zaudē spēju kustēties pēc iekļūšanas autoavārijā. Tagad Reksim ir gandrīz 50 gadu. Viņa vienīgais tuvais cilvēks ir māte, kura par spīti savam vecumam un kaitēm strādā un apkopj dēlu. Nu abi ir situācijā, kurā, lai saglabātu veselo saprātu, atliek tikai pasmieties nelaimei acīs un sapņot par to, kā trūkst visvairāk. Paralizētais dzejnieks Reksis par spīti savam statiskajam stāvoklim, kurā atrodas jau pusi dzīves, pasauli izjūt ļoti kustīgi, kurā nebeidzamas mocības sajaucas ar sāpēm un jautru džezu, izfantazētām iekāres ainām un centieniem rast mieru.

"Filma vizualizēs tēmu, kas sabiedrībā manāmi stagnē un par kuru joprojām ir sarežģīti diskutēt, proti, personas ar invaliditāti un viņu emocionālo pārdzīvojumu attēlojums mākslā. Latvijas kino invaliditāte attēlota reti, sevišķi spēlfilmās. "Slima suņa murgi" aicina nebaidīties no svešā, izceļot visiem cilvēkiem līdzīgo vērtību un vēlmju klātesamību arī filmas varoņa dzīvē," stāsta veidotāji.

Filmas režisore Justīne Silakaktiņa apgūst kinorežiju Latvijas Kultūras akadēmijas trešajā kursā, filma ir viņas diplomdarbs. Režisore komentē: ""Slima suņa murgi" uzglezno traģisku ikdienu caur krāsām, smiekliem un mūziku. Šī īsfilma reflektē par cilvēka uztveri un to kā, neskatoties uz apstākļiem, ikkatram ir pieeja baudai."

Nodibinājuma "Apeirons" speciālisti atbalstījuši filmas tapšanu, nodrošinot radošo komandu ar izglītojošām lekcijām par invaliditātes pieņemšanu un palīdzot sagatavot audio aprakstu. Filmas pirmizrādes seansā Strazdumuižas neredzīgo ciematā pārstāvji no auditorijas uzteikuši jauniešu drosmi runāt par sensitīvām tēmām ļoti provokatīvā veidā, kā arī novērtē, ka audio apraksts tapis tieši filmai ar tik neierastu vizualitāti un maz dialogiem, izaicinot paplašināt iztēles horizontus.

7. oktobrī plkst. 19:00 Āgenskalna tirgus "Swedbank" Jauniešu stacijas telpā notiks pēdējais filmas seanss ar radošās komandas un "Apeirona" speiālistu diskusijām. Ieeja seansā bez maksas. Iepriekš filmu iespējams noskatīties arī kinoteātrī "Splendid Palace" LKA festivālā "Patriarha rudens" 5. oktobrī.

Filmas komandu veido režisore Ķīna Tabaka, operators Emīls Spuņģis, producente Elza Siliņa, filmas mākslinieki Marta Madara Grantiņa un Jēkabs Slava, kā arī komponiste Zane Dombrovska.

Galvenās lomas atveido Krišjānis Salmiņš un Baiba Valante, bet otrā plāna un raksturlomās spēlē Zane Kreiberga, Valters Dakša, Jolanta Znotiņa, Līva Paleja, Artis Gulbis u.c.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!