Fransuā Knutse. Mongo zemesrags – metāls (darbs procesā) 2014. Foto: Antons Šolcs
 
Aktualitātes
23.09.2020

RIXC Mākslas un zinātnes festivāls "Ekodati" izziņo programmu

Komentē
0
Saglabā

No 8. līdz 10. oktobrim Rīgā un tiešsaistē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas norisināsies RIXC festivāls "Ekodati", kas šogad centīsies vairot izpratni par ekoloģisko.

Festivāla programmā galvenie pasākumi būs starptautiskas laikmetīgo mediju mākslas izstādes "Ekodati" un "Atmosfēriskais mežs", kas no 9. oktobra līdz 17. novembrim būs apskatāmas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un RIXC galerijā. Starptautiskā konference "Open Fields 2020", kas ik gadu Rīgā pulcē ap 100 starptautisko dalībnieku no vairāk nekā 30 pasaules valstīm, lai diskutētu par mākslu un zinātni, šogad norisināsies tiešsaistē. Arī visi pārējie festivāla pasākumi šogad norisināsies tiešsaistē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, kur līdzās izstādei "Ekodati" būs iekārtota tiešraides studija. Festivāla tiešraides kanālā tiks pārraidītas izstāžu atklāšanas, kuratoru vadītas tūres pa izstādēm, konference un mākslinieku prezentācijas, video programma un performances, kurās piedalīsies jaunie mākslinieki no Liepājas, Bostonas, Bāzeles un Karlsrūes. Sekot līdzi festivāla programmai un tiešraidei iespējams šeit.

Šī gada festivāla tēma "Ekodati" ir tapusi sadarbībā ar RIXC partneriem no Šveices – pētniecības projekta "Ekodati-Ekomediji-Ekoestētika" māksliniekiem, zinātniekiem un pētniekiem no Estētiskās prakses un teorijas institūtu Bāzeles Mākslas un dizaina akadēmijā un "WSL" – Šveices federālo meža, sniega un ainavu pētniecības institūtu. "Ekodati-Ekomediji-Ekoestētika" ir Šveices Nacionālā zinātnes fonda finansēts trīsgadīgs pētījums, kura mērķis ir atklāt kā jaunie mediji, digitālās tehnoloģijas, zinātniskās metodes un dati var tikt izmantoti mākslā, lai paplašinātu un mainītu uztveri un izpratni par ekoloģisko.

Festivāla norises pirmajā dienā – ceturtdien, 8. oktobrī, notiks "Ekodati" tiešsaistes diskusija par mākslu un zinātni, kurā projekta "Ekodati-Ekomediji-Ekoestētika" pētnieki – mākslas zinātniece Ivonne Volkārta (Yvonne Volkart, Bāzele, Šveice) un mākslinieki Markuss Mēders (Marcus Maeder) un Rasa Šmite – iepazīstinās ar savu pētījumu rezultātiem Finvaldes mežos, kas atrodas Šveices Alpos un ir unikāls pētījuma objekts gan ar tā kritisko ekoloģisko situāciju, ko ir izraisījusi vietējā alumīnija industrija, gan ar klimata pārmaiņu ietekmē pieaugošo sausumu. Diskusijas centrā būs jautājums par mākslas un zinātnes sadarbības potenciālu ekoloģiskās apziņas modināšanai.

Festivāla galvenais pasākums būs starptautiskās laikmetīgo mediju mākslas izstādes "Ekodati" atklāšana 8. oktobrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē. Izstāde tiecas pārvarēt plaisu starp tehnoloģisko un ekoloģisko, dabisko un mākslīgo, zinātnisko un intuitīvo, datiem un estētiku, iekļaujot jautājumus par "tehno-zinātni" ekoloģiskajā mākslā. "Ekodati" apvienos divdesmit mākslas darbus, ko ir radījuši starptautiski atzīti mākslinieki, kas darbojas mediju mākslas, zinātnes un ekoloģijas jomās, un tā būs skatāma līdz 17. novembrim.

Līdzās izstādei Nacionālajā bibliotēkā, festivāla "Ekodati" ietvaros piektdienā, 9. oktobrī, plkst. 19.00 RIXC galerijā, Lenču ielā 2, tiks atklāta vēl viena izstāde – mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita jaunais imersīvais mākslas darbs "Atmosfēriskais mežs". Šis mākslas darbs ir vēl viens rezultāts pētījumiem, kas norisinājās Finvaldē, pirmatnējos Šveices Alpu skujkoku mežos, un vizualizē komplicētās attiecības starp mežu, kas ilgstoši cieš no sausuma, klimata pārmaiņām un procesiem Zemes atmosfērā.


Rasa Šmite, Raitis Šmits. Atmosfēriskais mežs, 2020.

Izstāde "Ekodati" ir festivāla centrālā ass, ap kuru veidojas pārējā programma, tostarp ikgadējā "Open Fields 2020" konference, kas sekos izstādes atklāšanai un norisināsies tiešsaistē 9. un 10. oktobrī. "Open Fields" ir ikgadēja konference, kas norisinās RIXC festivāla ietvaros un pulcē starptautiskus pētniekus un māksliniekus, kas diskutē par mākslas mainīgo lomu sabiedrībā, mākslas un zinātnes mijiedarbību. Šī gada konference turpinās risināt izstādē iesākto "ekodatu" tēmu, akcentējot "ekosistemātisko" pieeju, lai veicinātu izpratni par dzīvo organismu savstarpējo saistību vienam ar otru un apkārtējo vidi, tuvojoties Bruno Latūra ierosinātajai nākotnes vīzijai par Zemes – visu sugu un procesu – līdzpastāvēšanu.

Festivālā ar lekcijām un prezentācijām "Zoom" tiešsaistē piedalīsies 40 starptautiski atzīti mākslinieki, zinātnieki un pētnieki, kas pētī kā savijas bioloģiskās, sociālās un tehnozinātniskās sistēmas, bioloģiskie un digitālie dati, mākslinieciskā un zinātniskā pieeja.

RIXC Mākslas un zinātnes festivāls ir starptautisks kultūras notikums, kas ik gadu Rīgā pulcē vairāk nekā 100 ārvalstu dalībnieku no vairāk nekā 30 pasaules valstīm, padarot Rīgu atpazīstamu kā radošuma un inovāciju kultūras epicentru Eiropā un pasaulē.  RIXC festivāls līdzās starptautiskajai ikgadējai konferencei "Open Fields", radošajām darbnīcām, performanču programmām un koncertiem, piedāvā lokāli un starptautiski aktuālas izstādes, kuru apmeklētāju skaits ik gadu aug sasniedzot 20 000 apmeklētājus festivāla pagājušā gada festivāla izstādē "Zaļš / Atmaskots" LNMM 2019. gadā.

Vairāk informācijas RIXC mājaslapā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!