Aktualitātes
26.09.2019

Rīgas Starptautiskais kinofestivāls izziņo visas filmas

Komentē
0
Saglabā

Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā (RIGA IFF), kas norisināsies no 17. līdz 27. oktobrim, 11 tematiskajās programmās un konkursu skatēs tiks izrādītas 148 filmas.

Sestais Rīgas Starptautiskais kinofestivāls svinīgā gaisotnē tiks atklāts 17. oktobra vakarā, dodot iespēju arī Latvijas skatītājiem noskatīties Latvijas jaunā animācijas mākslinieka Ginta Zilbaloža filmu "Projām", kas saņēmusi ne tikai slavinošas skatītāju un kritiķu atsauksmes, bet arī godpilno "Contrechamp" balvu prestižajā Anesī starptautiskajā animācijas filmu festivāla konkursā.

"Festival Selection" programmu ar 12 filmām, kas nesen pirmizrādītas nozīmīgākajos festivālos, 19. oktobrī atklās Kannu kinofestivāla Zelta palmas zaru ieguvusī korejiešu režisora Bona Džūnho filma "Parazīts", kas elegantā un vieglā veidā apvieno gan drāmas, gan trillera, gan melnās komēdijas un farsa elementus, stāstot par divu ģimeņu – bagātās un nabagās – attiecībām. Festivāls būs arī vienīgā iespēja uz lielā ekrāna redzēt britu autorkino režisores Džoenas Hogas tumšo attiecību drāmu "Suvenīrs" – personīgu, daļēji autobiogrāfisku stāstu, kas risinās pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu Londonā un kurā filmējusies aktrise Tilda Svintone un viņas meita Onora Svintone Bērna, kā arī ASV scenārista un režisora Roberta Egersa psiholoģisko, melnbalto šausmu drāmu "Bāka" ar Robertu Patinsonu un Vilemu Defo galvenajās lomās. Emocionālu līdzpārdzīvojumu sagādās jaunā un daudzsološā krievu režisora Kantemira Balagova drāma "Maikste", kas tapusi, iedvesmojoties no Nobela prēmijas laureātes Svetlanas Aleksijevičas 1985. gadā izdotās grāmatas "Karam nav sievietes sejas".

11 filmas būs skatāmas Ziemeļvalstu kino izlasē "Nordic Highlights". Starp tām arī divas tematiski radniecīgas filmas – somu autorkino režisora J.P.Valkeapē Rīgā uzņemtajā "Suņi nevalkā bikses" vīrs ar sievas nāvi cenšas samierināties, iepazīstot savas sāpju un izturības robežas sadomazohisma sesijās, savukārt islandiešu režisora Hlinura Palmasona filmas "Balta, balta diena" galvenais varonis, bijušais policists, kļūst teju apsēsts ar patiesības noskaidrošanu atriebības nolūkos. Šo filmu seansi būs īpaši ar radošās komandas pārstāvju klātbūtni – uz savas filmas pirmizrādēm Latvijā viesosies gan filmas "Suņi nevalkā bikses" režisors J.P.Valkeapē, gan filmas "Balta, balta diena" galvenās lomas atveidotājs, islandiešu aktieris Ingvars Sigurdsons. "Nordic Highlights" programma iepriecinās arī diženā zviedru režisora Roja Andersona talanta cienītājus, jo divos seansos tiks izrādīta viņa jaunākā filma, komēdija par dzīves traģikomisko dabu "Par bezgalīgo".

Jaunu kino horizontu meklējumos "Riga IFF" vērš skatu pāri okeānam un piedāvā "New Canadian Cinema" izlasi.  Tās ietvaros 23. oktobrī būs ne tikai iespēja noskatīties folkmistikas caurausto filmu "Spoku pilsētas antoloģija", bet iztaujāt arī filmas režisoru Denī Kotē, kurš ir viens no interesantākajiem un starptautiski atpazīstamākajiem Kvebekas režisoriem. Dienu vēlāk skatītāji varēs iepazīties ar Toronto Starptautiskajā kinofestivālā pirmizrādi piedzīvojušo Ksavjē Dolana filmu "Džona F. Donovana dzīve un nāve", kas nosoda nežēlību un aizspriedumus, kas vajāja amerikāņu kino un TV zvaigzni Džonu viņa seksuālās orientācijas dēļ.

Šīgada festivālā būs vērojama īpaša tehnoloģiju noskaņa, jo "Riga IFF" retrospektīvas un izpētes apakšprogramma "In Techno Veritas" pievēršas cilvēka un tehnoloģiju mijiedarbības aplūkojumam klasiķu radītā kino. Festivāla vieskurators – kinozinātnieks Viktors Freibergs – aicina tuvāk iepazīties ar kinodarbiem, kas pārsteidz un iedvesmo jau vairākas skatītāju un kino veidotāju paaudzes. Programmu 22. oktobrī atklās ar leģendāro Stenlija Kubrika filmu "Kosmosa Odiseja:2001".

Sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā tapusī "Berlinale 2019 Riga" ir Vācijas galvenā kino notikuma – Starptautiskā Berlīnes kinofestivāla – filmu izlase, ko 23. oktobrī atklās režisores Noras Fingšeites spēcīgā debija pilnmetrāžas kino par deviņgadīgas meitenes izmisīgajiem centieniem atrast mājas un mīlestību – "Sistēmas grāvēja".

Festivāla starptautiskajā pilnmetrāžas filmu konkursa programmā "Feature Film Competition" tiks izrādītas un izvērtētas 10 filmas no Baltijas jūras reģiona, tostarp arī Latvijas režisores Lailas Pakalniņas dokumentālā filma "Karote". Režisors Kaurs Koks filmā "Jāna Niemanda noslēpums" turpina Rainera Sārneta aizsākto folkgotikas tradīciju igauņu kino, savukārt vēl viena igauņu režisora – Marti Heldes "Skandināvu klusums" un lietuviešu vecmeistara Aļģimanta Puipas "Klusuma otrā pusē" izzinās baltiešu stiprāko tradīciju – nespēju izrunāt sasāpējušo. Irsa Roka Franberga dokumentējusi kāda islandiešu aitkopja pēdējo sezonu rūpēs par ganāmpulku, savukārt Pāvels Zemilskis filmā "Tālu pieskārienam" ar attēlu projekcijām uz dažādu telpu, objektu, ķermeņa daļu virsmām vizualizē ilgas un ģimeņu atšķirtību kādā nelielā Polijas ciematā.

Programmu "Artdocfest/Riga" arī šogad veidos ne vien dokumentālās filmas, bet arī diskusijas ar to veidotāju un viesu piedalīšanos. Programmu 21. oktobrī atklās dokumentālā filma "Pavedināšanas skola". Septiņus gadus uzņemtajā filmā režisore Alīna Rudņicka aicina ielūkoties triju sieviešu dzīvē, kuras, lai nodrošinātu sev pārticīgu dzīvi, apmeklē kāda psihologa vadītos kursus "Kā pavedināt bagātus vīriešus".

"Riga IFF" arī šogad festivāla pirmā nedēļas nogale tradicionāli veltīta ģimenēm un bērniem, kad programmas "Kids Weekend" ietvaros kinoteātrī "Splendid Palace" visas dienas garumā būs skatāma gan animācijas īsfilmu izlase pašiem jaunākajiem, gan Eiropas spēlfilmas bērniem. Kā katru gadu, būs bagātīga "Short Riga" īsfilmu izlase, savukārt programma "Home Made" šogad veltīta animācijai. Jau otro gadu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks izrādīta arhitektūras filmu programma "Architect's Cut", kas tapusi sadarbībā ar arhitekti Ievu Zībarti.

Festivālā norisināsies arī pasākumu programma industrijas profesionāļiem, publiskas diskusijas un tikšanās ar filmu veidotājiem. "Riga IFF" nobeigumā tiks apbalvoti pilnmetrāžas kino, īsfilmu un mūzikas video konkursu uzvarētāji.

Pilna festivāla programma un biļetes uz visiem seansiem pieejamas festivāla interneta vietnē.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!