"Neredzamā cīņa" (rež. Rainers Sarnets, 2023).
 
Aktualitātes
07.09.2023

"Riga IFF" sacentīsies traumu detektīvs, dokumentāla hibrīdfilma un eļļas gleznu animācija

Komentē
0

Ar reģiona kino ainavā bravūrīgās kungfu komēdijas "Neredzamā cīņa" Baltijas pirmizrādi 12. oktobrī sāksies ne tikai Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) desmitgades svinības, bet arī viena no festivāla centrālajām skatēm – "RIGA IFF" Pilnmetrāžas filmu konkurss. Festivāla jubilejas sezonā par galveno balvu un naudas balvu 4000 EUR vērtībā sacentīsies astoņas Baltijas jūras reģiona un Ziemeļvalstu filmas. 

Arī šogad festivāla pilnmetrāžas konkursā paredzētas vairākas Latvijas kinoveidotāju filmu pirmizrādes. Festivāla atklāšanas filma ir Igaunijas, Latvijas, Grieķijas un Somijas kopražojums – režisora Rainera Sarneta darbs "Neredzamā cīņa" ("The Invisible Fight") –, kas rāda homo soveticus sašķelto esību. Pilnmetrāžas konkursa ietvaros festivālā gaidāma arī latviešu režisora Aika Karapetjana jaunākās filmas, psiholoģiskās attiecību drāmas "Bezkaunīgie", pasaules pirmizrāde. Tajā režisors meditē par kauna jēdzienu tuvāko cilvēku lokā – ģimenē.

"Bezkaunīgie" (rež. Aiks Karapetjans, 2023).

Arī somu režisores Tia Kouvo debijas pilnmetrāža "Ģimenes laiks" (Family Time) pavērsusi palielināmo stiklu ģimenes virzienā – nesaudzīga humora pilnais darbs piedāvā antropoloģisku, bet mīlestības pilnu ģimenes attiecību tuvplānu uz Ziemassvētku kņadas fona. Tikmēr dāņu laikmetīgā kino paraugs "Kopenhāgena nepastāv" (Copenhagen Does Not Exist), ko veidojis režisors Martins Skovbjergs, raksturojams kā jūtu, atmiņu un traumu detektīvs. Šajā divu mīlētāju pagātnes rēbusā režisors kopā ar radošo domubiedru Eskilu Fogtu (Pasaulē sliktākais cilvēks (2021) scenārija līdzautors) izmanto veiklus stāstniecības paradoksus – caur neuzticamā stāstnieka tēlu cilvēka sašķeltā atmiņa tiek detonēta kā mīnu lauks. 

"Kopenhāgena nepastāv" (rež. Martins Skovbjergs, 2023).

Berlīnes skolas spilgtākās pārstāves, režisores Angelas Šanelekas, veidotā Sofokla lugas "Valdnieks Edips" dekonstrukcija filmā "Mūzika" (Music) šogad Berlinālē saņēmusi balvu "Sudraba lācis" par labāko scenāriju. Antipsiholoģiskā traģēdija,  kuru caurstrāvo mitoloģijas postmodernitāte un trāpīgs mūzikas lietojums, pārraksta skatītājam zināmo pasauli un atgādina par sāpēm, ko viens otram spēj nodarīt vien paši tuvākie. Pilnmetrāžas konkursā par uzvarētājfilmas godu sacentīsies arī Latvijas auditorijai pazīstamās igauņu režisores Annas Hints dokumentālā filma "Melnās pirts māsība" (Smoke Sauna Sisterhood), kas saņēmusi dokumentālā kino režijas balvu Sandensā. Intīmais, kopību apdziedošais darbs dokumentē vairāku dienvidigauņu sieviešu atklātās sarunas pirtī, atainojot to kā likteņu dziedniecības vietu.

"Melnās pirts māsība" (rež. Anna Hints, 2023).

Tāpat konkursa ietvaros uz "RIGA IFF" ekrāna tiks izrādīts Amerikas Kinoakadēmijas balvai "Oskars" nominētās filmas "Mīlošais Vinsents" (2017) veidotāju Dorotas Kobielas Velšmanes un Hjū Velšmana jaunākais eļļas gleznu animācijas projekts "Lauku ļaudis" (The Peasants). Rodot radniecīgas motīvu brāzmas ar latviešu Blaumaņa un Virzas darbiem, tā ir pārlaicīga, gleznieciska teiksma par cilvēka postošo un dziedējošo iedabu laika, dabas un uzskatu griežos, kuras pamatā – 1924. gadā Nobela prēmiju saņēmušā literāta Vladislava Reimonta romāns. 

"Lauku ļaudis" (rež. Dorota Kobiela Velšmane un Hjū Velšmans, 2023).

Savukārt Ivana Ostrohovska un Pavola Pekarčika jaunākā filma "Fotofobija" (Photophobia) tapusi, filmēšanas komandai pavadot vairākus mēnešus Harkivas metro stacijā – tās dzelteno lampu starojums simtiem cilvēku kļuvis par dienas gaismu. Dokumentālā hibrīdfilma seko divpadsmit gadus vecā Ņikitas ģimenes sirreālajai ikdienai metro vagonā, atklājot ilgas pēc vienkāršas, mierīgas bērnības, neziņu par nākotni un centienus "neredzēt", lai "dzīvotu tālāk". Filma drosmīgi, iejūtīgi meklē atbildi uz jautājumu: ja nu karš atņem mūsu iespēju redzēt pasauli kā bērniem?

"Fotofobija" (rež. Ivans Ostrohovskis un Pavols Pekarčiks, 2023).

Atzīmējot festivāla desmitgadi, no 12. līdz 22. oktobrim "RIGA IFF" skatītājiem piedāvās teju 100 starptautiski atzītus, izmeklētus pilnmetrāžas un īsmetrāžas kino darbus, kas izgaismo aktuālās kino tendences un būtiskākos laikmetīgā kino autorus. Profesionālu vietējo un ārvalstu kuratoru komandas veidotā programma tiks izrādīta 11 dienu garumā kinoteātros "Splendid Palace" un "Forum Cinemas" Rīgā un daļa programmas filmu būs skatāma arī tiešsaistē visā Latvijā. Paralēli noritēs arī pasākumu programma nozares profesionāļiem, kā arī publisku pasākumu kopums plašākai sabiedrībai.

Vairāk informācijas par festivālu un biļešu iegādi mājaslapā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!