Kadrs no filmas "Rare Beasts"
 
Aktualitātes
15.09.2020

"Riga IFF" izziņo pilno programmu ar 129 filmām

Komentē
0
Saglabā

Šogad norisināsies jau septītais Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF), kur vienpadsmit dienu garumā būs skatāmas 129 filmas, tostarp tādi gaidīti kinodarbi kā provokatīvais projekta "DAU. Nataša", Terensa Malika producētā "Vīziju grāmata", Berlīnes kinofestivāla pārsteigums "Berlīne, Aleksandra laukums" un citi.

"Skatītājiem būs iespēja redzēt ne tikai pasaules kinofestivālos jau atzinību guvušus darbus, bet arī iepazīties ar izteiksmīgiem un drosmīgiem skatupunktiem no Baltijas jūras reģiona un Ziemeļvalstīm, kā arī pieredzēt talantīgas debijas un arī ilgi gaidītus pašmāju kinodarbus," stāsta festivāla rīkotāji. No 15. septembra nopērkamas biļetes uz visiem "Riga IFF" seansiem, kuri šogad, reaģējot uz pasaulē joprojām valdošo veselības krīzi, notiks gan klātienē, gan tiešsaistē.

Šī gada festivāls tiks atklāts 15. oktobrī ar visā pasaulē vērojamu kino koncertu "Kur patiesība?!". Pasākuma laikā nesen restaurēto, senāko saglabājušos Latvijas teritorijā tapušo spēlfilmu "Kur patiesība?!" pavadīs Artūra Liepiņa un Jēkaba Nīmaņa komponētā oriģinālmūzika. Kino koncertu būs iespējams pieredzēt arī klātienē, taču pieejamo biļešu skaits ir ierobežots.

"Festival selection" izlasi šogad veido 13 filmas. Viens no tās spilgtākajiem akcentiem ir "DAU. Nataša", kas pirmizrādi piedzīvoja 2020. gada Berlīnes kinofestivālā – tas ir viens no darbiem, kas tapis 12 gadus ilgā "DAU" projekta ietvaros lielākajā uzņemšanas laukumā Eiropā un spējis izraisīt skandālu gan darba vērienīguma, gan ētiskās divējādības dēļ. Tāpat festivālā būs redzama leģendārā Terensa Malika producētā "Vīziju grāmata" – krāšņa apcere par laiku, slimību un nāvi, kurā sirreāla, fantastiska kostīmdrāma savijas ar skaudru stāstu par kādas sievietes cīņu. Agņeška Holanda šajā izlasē piedalās ar "Šarlatānu" – stāstu par pretrunīgu personu Čehijas vēsturē – Janu Mikolašeku, dziednieku un ārstniecības augu pazinēju, kura "pacientu" starpā bijuši divu represīvu varu pārstāvji. "Reti ērmi", kas uzdod jautājumus par modernā laikmeta nerimstošo cīņu par mūžīgu apmierinātību un laimi, un veidiem, kādos šis skrējiens iedragā "mazo cilvēku", ir populārās aktrises Bilijas Paiperes debija kino režijas laukā.

"Riga IFF" galvenajā, pilnmetrāžas filmu, konkursā par balvu šogad sacentīsies astoņi darbi no Baltijas jūras reģiona un Ziemeļvalstīm. Savu nacionālo pirmizrādi konkursa ietvaros piedzīvos Jevgeņija Paškēviča "Ko zina Klusā Gerda" – absurdi traģisks un komisks stāsts par kādu pansijas iedzīvotājiem un vasaras svelmes izraisītu neprātu. Ivana. I. Tverdovska "Konference" apskata traģisku lapaspusi Krievijas vēsturē – teroristu uzbrukumu Maskavas Dubrovkas teātrī 2002. gada 23. oktobrī, "Nord-Ost" mūzikla laikā. Krīze ar gandrīz tūkstoš ķīlniekiem ilga trīs dienas. Drāma vēsta par Natāliju, sievieti, kura aizbēgusi no šīs situācijas, taču zaudējusi dēlu – kā samierināties ar ģimenes naidu un rētām, kuras rada prātam neaptverami cietsirdīgas situācijas?

Sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā tapusī "Found In Berlinale" ir Vācijas galvenā kino notikuma – Starptautiskā Berlīnes kinofestivāla. Sadaļu 20. oktobrī atklāj Kristiana Pecolda folklorā balstītais mīlasstāsts par ūdens nimfu, industriālu nirēju un reiz sašķeltas pilsētas saplūšanu vienā, "Undīne". Tāpat gaidāms viens no apspriestākajiem pagājušās Berlināles darbiem – vairāk nekā trīs stundas garā, monumentālā "Berlīne, Aleksandra laukums".

Ziemeļvalstu aktuālā kino izlase "Nordic Highlights" apkopo gan atskatu zviedru kino vēsturē caur izcilu sieviešu režisoru darbiem, "Meitene frakā" un "Mīlas pāri", gan reflektē par mūsdienu sabiedrību dokumentālajos darbos – "Kara fotogrāfs", "Plosts", un neparastajā, dziļi personīgajā kinoesejā "Sjele – dvēseļu sala". "Nordic Highlights" atklāšanas filma būs arī Latvijas skatītājam labi pazīstamā islandiešu režisora Ragnara Bragasona ("Bērni", "Vecāki", "Metāliste") filma "Dārzs", melna komēdija, kuras centrā – toksiskas mātes un dēla mīlestība un asprātīga likumdošanas pārspīlējumu kritika.

"Home Made" sadaļā, kas ierasti pievēršas Latvijas kino producēšanas studiju starptautiskajiem veikumiem, šogad skatāma atpazīstamā lietuviešu kinorežisora Šarunas Bartas filma "Mijkrēslī", kas bija iekļauta arī šī gada Kannu kinofestivāla oficiālajā konkursa programmā, filmas "Spēlmanis" režisora Igna Jonīna "Neredzamā", kā arī "Dzimtene", kuras režisors Tomass Vengris, kurš uzaudzis lietuviešu imigrantu ģimenē ASV, pieskaras tēmai, kas pašam nav sveša – jauna sieviete ar savu pusaugu dēlu atgriežas tikko neatkarību atguvušajā Lietuvā, kur cer privatizēt izsūtījumā bojāgājušo vecāku īpašumu.

"Riga IFF" pirmā nedēļas nogale tradicionāli veltīta ģimenēm un bērniem – sadaļas "Kids Weekend" ietvaros tiešsaistē būs redzamas ģimenes kopīgam baudījumam domātas filmas no ārzemēm, kā arī gan maziem un lieliem skatītājiem – jau iemīļoto "Lupatiņu" jaunākās filmas.

Trešo gadu sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku tiks izrādīta arhitektūras filmu programma "Architect’s Cut", kuru šogad veidojis vieskurators, sociālantropologs un pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš.

"Short Riga" šogad iepazīstinās gan ar īsmetrāžas festivālu zvaigznēm, gan drosmīgiem vietējā reģiona darbiem, kā arī mākslinieciski augstvērtīgām inovācijām mūzikas video laukā. 41 īsfilma starptautiskajā un nacionālajā "Short Riga" konkursā cīnās ne tikai par labākās īsfilmas titulu – "Riga IFF" ir viens no 24 pasaules festivāliem, kas izvirza kandidātu prestižās Eiropas Kinoakadēmijas balvai "Eiropas īsfilma". Konkursos tiks piedzīvotas septiņas pasaules, kā arī deviņas nacionālās pirmizrādes. Populārākajiem 2019. un 2020. gada īsformāta kino darbiem veltītajā sadaļā "Festival Darlings" būs skatāmas pasaulē atzīto režisoru Džonatana Gleizera un Jorga Lantima īsfilmas "Kritiens" un "Nimic"

Skatu vienā no nozīmīgākajām kino vēstures strāvojumiem, čehu jaunajā vilnī, piedāvās režisora Pētera Krilova vieskūrētā "In Kino Veritas" sadaļa – tajā tiks izrādīts gan Juraja Herca tumši ironiskais "Kremētājs", gan Miloša Formana sociāli kritiskā komēdija "Ugunsdzēsēju balle". Programmas īpašā daļa – restaurētā Jana Ņemeca filma "Nakts dimanti", kas Latvijā uz lielā ekrāna nonāks pirmoreiz.

Festivālā norisināsies arī tiešsaistes pasākumu programma industrijas profesionāļiem, izglītojošas lekcijas, kā arī 28 stundas garš "hakatons". "Riga IFF" noslēgumā tiks apbalvoti pilnmetrāžas kino, īsfilmu un mūzikas video konkursu uzvarētāji.

Festivāls norisināsies no 15. līdz 25. oktobrim. Šogad filmu seansi notiks gan klātienē, gan tiešsaistē. Visu seansu biļetes iegādājamas gan festivāla mājaslapā, gan "Biļešu Serviss" kasēs.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!