Aktualitātes
07.02.2017

Rīgā bez maksas būs klausāmas ārzemju antropologu lekcijas

Komentē
0
Saglabā

Latvijas Antropologu biedrība aicina uz divām ārzemju vieslektoru lekcijām – 21. februārī LNB ar stāstījumu "Garšas ceļojums pāri paaudzēm un robežām: Kioto šefpavāri un Japānas Kulinārijas akadēmija" uzstāsies garšas pētnieks un kultūrantropologs Gregs de Sent-Morīss, savukārt 28. februārī grāmatveikalā-kafejnīcā "Bolderāja" lekciju "Daudzsugu Amazone: animisma un antropomorfisma satikšanās" lasīs sociālantropologs Parīds Boletins. Lekcijas notiks angļu valodā, ieeja – bez maksas.

Otrdien, 21. februārī, plkst. 18:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkās (LNB) Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra (AsiaRes) lasītavā (M stāvā) norisināsies kultūrantropologa Grega de Sent-Morīsa lekcija "Garšas ceļojums pāri paaudzēm un robežām: Kioto šefpavāri un Japānas Kulinārijas akadēmija" ("Transmitting Taste across Generations and Borders: Kyoto Chefs and the Japanese Culinary Academy").

Kā jaunai auditorijai iemācīt novērtēt specifisku garšu paleti, ja garšām, ko vēlaties piedāvāt, trūkst ierasto trekno, saldo un sāļo ātro uzkodu un pusfabrikātu garšu pievilcības? Šī lekcija un diskusija piedāvās etnogrāfisku piemērizpēti no Japānas Kulinārijas akadēmijas – šefpavāru un pētnieku vadītas bezpeļņas organizācijas, kas aktīvi cenšas uzrunāt jaunāko paaudzi un ārvalstu šefpavārus. Lektors analizēs akadēmijas stratēģijas garšu mācīšanā garšu globālās hierarhijas kontekstā, atsaucoties uz akadēmijas publikāciju "The Complete Japanese Cuisine", Kioto pilsētas valsts skolām izstrādāto Pārtikas izglītības mācību programmu, kā arī uz speciāli veidoto darba vīzu programmu ārvalstu pavāriem. Lekcijas laikā tiks argumentēts, ka izpratne par garšu kā multisensoru, sociālkulturālu faktoru un globālās politikas un ekonomikas veidotu, palīdz mums saprast, kā garšas izjūtas mainās un kādas stratēģijas šo procesu ietekmē.

Gregs de Sent-Morīss (Greg de St. Maurice) ir pēcdoktorantūras zinātniskais līdzgaitnieks Rjūkoku Universitātes Garšas pētniecības centrā Japānā. 2015. gadā ieguvis doktora grādu kultūras antropoloģijā Pitsburgas Universitātē. Grega pētījumu uzmanības centrā ir pārtikas ceļu un lauksaimniecības sistēmu dinamika mūsdienu globalizācijas kontekstā. Savos šī brīža projektos Gregs pēta zinātnes lomu mūsdienu japāņu šefpavāru darbā un izpratni par "negaršīgajām" kultūraugu šķirnēm, kā arī pievēršas Japānas iekšzemes un reģionālo pārtikas ceļu izmaiņām kopš 1975. gada.

Savukārt otrdien, 28. februārī, plkst. 19:00 grāmatnīcā "Bolderāja" (Rīgā, Avotu ielā 29) notiks itāļu sociālantropologa Parīda Boletina lekcija "Daudzsugu Amazone: animisma un antropomorfisma satikšanās" ("Multispecies Amazon: Encounters between animism and anthropomorphism").

Antropoloģijas pētījumu spektrs arvien vairāk ietver ne tikai cilvēcisko mijiedarbību, bet arī saskarsmi starp cilvēcisko un pārējo. Amazones reģionā debates šajā jomā ir radījušas ietekmīgu teorētisko virzienu, kas piedāvā jaunu redzējumu attiecībā uz tādiem jēdzieniem kā "animisms" un "daba". Lekcijā tiks apskatīti etnogrāfiskie piemēri no Amerikas indiāņu kopienas "Mebengokré", kā arī debatēs izkristalizējušies ierosinājumi atteikties no stingras robežšķirtnes starp cilvēcisko un pārējo.

Papildinot etnogrāfiskos pētījumus ar "āpuscilvēciskiem" elementiem, tiek bagātināts Amazones mūžamežu cilšu izpētes līdzšinējais tvērums. Tāpat arī aktuālie etoloģijas pētījumi aicina pārskatīt antropomorfisma jēdzienu, piešķirot tam epistēmisku dzīvnieku skatpunkta atklāsmi, tādējādi paplašinot dabas uztveri. Lekcijā tiks apspriesti saskarsmes un pārpratumu līkloči, kas cieši saistīti ar animismā un antropomorfismā balstītu dzīvnieku pasaules uztveri, izvirzot tēzi par Amazones mūžamežu kā vienotas dzīves telpas un daudzsugu fenomena izpēti.

Parīds Boletins (Paride Bollettin) 2011. gadā ir ieguvis doktora grādu sociālajā antropoloģijā Sjēnas Universitātē Itālijā. Ir bijis pēcdoktorantūras pētnieks vairākās Itālijas un Brazīlijas pētniecības institūcijās. Šobrīd ir Amerikas Studiju centra (Centro Studi Americanistici) Itālijā vadītājs pētniecības jautājumos. Kopš 2005. gada pētījis Mebengokré cilti Brazīlijā. Pašreizējas pētniecības intereses saistās ar cilvēku un "ārpuscilvēku" kolektīviem, kā arī dialogu starp iedzimto grupu etnoloģiju un zinātnes antropoloģiju.

Lekcijas notiek Latvijas Antropologu biedrības akadēmisko lasījumu cikla "Stāsti par cilvēku" ievaros. Tā mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar Latvijā un ārzemēs veiktajiem antropoloģiskajiem pētījumiem un veicināt starpdisciplināru sadarbību dažādu nozaru pārstāvju vidū.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!