Arno Jundze. Foto: Ģirts Raģelis
 
Aktualitātes
06.11.2018

Rakstnieku savienība pieprasa saglabāt esošo literatūras stundu skaitu

Komentē
1
Saglabā

Latvijas Rakstnieku savienības (LRS) priekšsēdētājs Arno Jundze izsūtījis atklāto vēstuli Saeimai, Ministru kabinetam, Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM), Kultūras ministrijai, kā arī Saeimā ievēlētajām partijām, pieprasot neapstiprināt jaunajā pamatizglītības standartā iecerēto literatūras stundu samazinājumu, informē "LA.lv".

Iecere samazināt literatūras stundu skaitu pamatskolā no divām nodarbībām nedēļā līdz vienai izpelnījusies pretrunīgu sabiedrības reakciju. Pēc daudzu domām, tas notiek uz projektā ieplānotā mācību priekšmeta "Drāma" rēķina.

Šādu viedokli atklātajā vēstulē pauž arī Latvijas Rakstnieku savienība, aicinot iecerētās izmaiņas pamatizglītībā neapstiprināt: "Piekrītam Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas paustajam viedoklim, ka literatūras un latviešu valodas stundu samazināšana uz jaunu priekšmetu ieviešanas rēķina nav iespējama. To apjoms jāsaglabā līdzšinējā apmērā."

LRS uzsver, ka skolu programmā tiek izmantoti Latvijas rakstnieku radītie darbi, tomēr dialogs starp skolu un autoriem atrodas zemā līmenī un arī lēmumi par iespējamo literatūras stundu samazinājumu pieņemti, ignorējot LRS, kas ir lielākā Latvijas profesionālā nevalstiskā autoru organizācija literatūras jomā.

"Sociālajos tīklos un masu medijos notiek mēģinājums trivializēt situāciju, paužot atbalstu tam vai citam izglītības standarta modelim, tomēr latviešu valodas jautājums nav triviāls pēc būtības. Tas ir Latvijas valsts nākotnes jautājums. Laikā, kad profesionāli pētnieki daudzviet pasaulē runā par funkcionālo analfabētismu, kas izpaužas kā jaunās paaudzes prasme izlasīt vārdus, nesaprotot to jēgu, ir visai dīvaini vērot, ka jaunajos izglītības standartos notiek mēģinājums samazināt to stundu skaitu, kas bērnus un jauniešus pievērš lasīšanai, attīstot viņu domāšanu un valodu," norāda Jundze.

LRS priekšsēdētājs uzsver, ka no vienas puses tiek pausts satraukums par informācijas kara un viltus ziņu iespējamajām postošajām ietekmēm, no otras puses – samazinātas Latvijas jauniešu izredzes darba tirgū un iespējas neapmaldīties pseidoinformācijas gūzmā.

"Lai nepieņemtu lēmumus, kas nākotnē var apdraudēt latviešu valodas un Latvijas valsts pozīcijas, aicinām aizejošās un jaunievēlētās Saeimas deputātus, vecās un topošās valdības ministrus steigā neapstiprināt nekādus ar izglītības standartu saistītus dokumentus, kamēr tajos netiks nodrošināta latviešu valodas un literatūras stundu pietiekama kvantitāte un kvalitāte, bet Latvijas izglītības sistēma neizveidos stabilas un profesionālas lasīšanas popularizēšanas programmas," aicina vēstules autori.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
1

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!