Beniamin Boar
 
Aktualitātes
04.07.2017

Programmu izziņo trīspadsmitais jaunā teātra festivāls "Homo Novus"

Komentē
0
Saglabā

No 1. līdz 9. septembrim Rīgā notiks trīspadsmitais jaunā teātra festivāls "Homo Novus", kurā gan pašmāju, gan starptautiski teātra mākslinieki demonstrēs savas interpretācijas par valodu un balsi.

Šī gada festivāla programmu veido mākslinieki, kuriem rūp pasaule un mākslas autonomija, bet tās galvenais motīvs ir balss, valoda un uztvere, par ko liecina jau vairāku izrāžu nosaukumi – "Dzirdi", "Runā!", "Patētiskā. Par neredzamo valodu.", "Runas vingrinājumi", "Valodas triloģija", "Aklais kino". Valoda un balss festivāla programmā tiks aplūkota gan kā jēdziens, gan kā viens no būtiskākajiem teātra radīšanas un rādīšanas instrumentiem.

Šogad festivāls piedāvās sešas latviešu mākslinieku un starptautisku komandu pirmizrādes. Krista un Reinis Dzudzilo pirmo reizi patstāvīgi veido "pilnmetrāžas" izrādi, kas varētu kļūt par vienu no spožākajiem notikumiem vizuālā teātra jomā šosezon. Krista Burāne turpina savus drosmīgos pētījumus, lai saprastu, vai robeža latviešu un krievu kopienu starpā tiešām ir necaursitama vai arī tā ir tikai politiķu un plašsaziņas līdzekļu uzbūvēta fikcija. Ar koncertu, kura mērķauditorija ir augi, festivālā piedalās Toms Treinis un Mārtiņš Zariņš, kuriem tas būs pirmais darbs profesionālu režisoru statusā. Interesanta solās būt tamilu mākslinieka Ahilana Ratnamohana un dramaturga Matīsa Gricmaņa sadarbībā tapusī "Valodas triloģija", kas pētīs latviešu valodas un identitātes īpatnības. Horeogrāfe Kristīne Brīniņa atgriežas festivālā ar dejas izrādes un instalācijas hibrīdu, lai reflektētu par bailēm.

Kā ierasts, programma piedāvā vairākas mākslinieciskas idejas un struktūras, kas lokalizētas izrādīšanai pie mums. Tāda ir gan slavenā "Rimini Protokoll" mākslinieka Stefana Kegi izrāde – gājiens "Remote Rīga", kuras maršruts un teksts veidots speciāli Rīgai, gan Benjamina Vandevalles un vietējā kora radītā skaņas ainava, gan trīs brīnišķīgas izrādes, par kuru līdzautoriem un galvenajiem varoņiem kļūs vietējie bērni (kopā festivāla norisēs plānots iesaistīt gandrīz 100 bērnu).

Īpaši gandarīts festivāls ir par iespēju iepazīstināt Latvijas skatītājus ar diviem aktuālākajiem laikmetīgā teātra māksliniekiem Eiropā – šveiciešu režisoru, Ģentes Nacionālā teātra māksliniecisko vadītāju Milo Rau un itāļu režisoru un horeogrāfu Alesandro Šaroni. Līdz ar Milo Rau izrādi "Līdzjūtība" Rīgā pirmo reizi viesosies arī slavenā Berlīnes teātra "Schaubühne am Lehniner Platz" trupa ar satriecošo aktrisi Ursinu Lardi. Taču, noskatoties divas daļas no Alesandro Šaro triloģijas "Vai rīt tu mani vēl mīlēsi?",  redzēsiet, ka režisoram mākslinieciskā rokraksta ziņā nav līdzinieku. Viesizrāžu programmā iekļauts arī asprātīgs, vizuāli un skaniski apburošs jaunās turku mākslinieces Begumas Erdžias darbs "Runas vingrinājumi", kura vienīgais izpildītājs un klausītājs ir pats skatītājs, kā arī serbu mākslinieces Sanjas Mitrovičas politisko runu kompilācija, kas sniedz aktuālu un precīzu komentāru par mūsdienu vēlēšanu mehānismu – īpaši aktuālu Latvijas kontekstā.

Ar pilnu programmu var iepazīties festivāla mājaslapā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!