Aktualitātes
30.03.2023

Pilsoniskā sabiedrība atkal ceļ trauksmi par Helmaņa represijām pret Ogres muzeju

Komentē
6

Latvijas Pilsoniskā alianse publicējusi atklātu vēstuli, kurā aicina valsts augstākās amatpersonas publiski nosodīt Ogres domes vadītāja Egila Helmaņa vēršanos pret Ogres vēstures un mākslas muzeja darbiniekiem un viņa iejaukšanos muzeja satura veidošanā. Pašlaik tiek vākti paraksti vēstules atbalstam.

Kā atgādina vēstules autori, konflikts starp domes priekšsēdētāju un  muzeja darbiniekiem sākās pēc tam, kad muzejs atklātā vēstulē iebilda pret sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Pjotra Avena kolekcijas porcelāna izstādi, ko Helmanis bija uzdevis rīkot muzejā. "Pēc šīs vēstules sākās represijas: muzejam aizliegts bez saskaņošanas ar pašvaldību komunicēt ar sabiedrību, būtiski tika mainīts izstāžu plāns, no tā svītrojot nozīmīgākās mākslas izstādes un pārprofilējoties uz novadpētniecību, pasākumi pārcelti uz citām vietām, iecerēts funkciju un finanšu audits un muzeja reorganizācija. Šobrīd OVMM direktore un sabiedrisko attiecību speciāliste ir paziņojušas, ka šādas attieksmes un novada vadības veikto darbību rezultātā plāno iet prom no darba," teikts vēstulē.

Reaģējot uz šiem notikumiem, Latvijas Pilsoniskā alianse ceļ trauksmi par ļaunprātīgu varas izmantošanu Ogres novada domē un uzsver, ka pret muzeju izvērstās "represijas" ir "demokrātiskā sabiedrībā nepieņemamas".

"Nav pieļaujams, ka muzeja saturs tiek noteikts vienpersoniski vai šaurā lokā bez kompetentu speciālistu viedokļa. Tāpat nav pieļaujams, ka nicinoša attieksme pret kultūras institūcijām un pašvaldību iestādēm, kā arī pret pilsoniski atbildīgu rīcību paliek bez visaugstāko valsts amatpersonu publiska nosodījuma! Tādā gadījumā ar varu apveltītu amatpersonu represijas tiks normalizētas. Sekas šādai represiju normalizācijai būs pilsoņu bailes ziņot par jebkādiem pārkāpumiem pašvaldībās," brīdina vēstules autori.

Lai nodrošinātu muzeju autonomiju, Latvijas Pilsoniskā alianse lūdz valsts augstākās amatpersonas gādāt par nošķīrumu starp varas atzariem arī pašvaldību līmenī, kā arī nekavēties ar likumu, kas paredzētu pašvaldības iedzīvotājiem atlaist domi referenduma ceļā. Šādu iespēju paredz Vietējo pašvaldību referendumu likums, kuram jāstājas spēkā 2024. gada 1. janvārī. Šī likuma spēkā stāšanos nedrīkst pārcelt uz vēlāku laiku par spīti organizatoriskajām problēmām, kuras piemeklējušas Centrālo vēlēšanu komisiju. Ogres novada domes priekšsēdētāja rīcība ir spilgts apliecinājums tam, cik svarīgi, lai vietējiem iedzīvotājiem ir iespēja ne tikai piedalīties pašvaldību vēlēšanās, bet arī atlaist pašvaldības domi, ja tā izrāda klaju necieņu demokrātijas un labas pārvaldības pamatprincipiem," uzsver Latvijas Pilsoniskā alianse.

Pilnu vēstules tekstu iespējams izlasīt šeit. Līdz 30. marta dienas beigām to var parakstīt jebkurš interesents.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
6

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!