Mazāk indes, vairāk mīlestības. Ziedo Satori un vairo izpratni vienam par otru!

 
Aktualitātes
27.09.2021

Pieminot animācijas režisoru Nilu Skapānu, tiešsaistē ievietota viņa filmu izlase

Komentē
0
Saglabā

Pieminot mūžībā aizgājušo animācijas režisoru Nilu Skapānu (1969-2021), Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv sadarbībā ar Latvijas filmu studijām izveidota filmu izlase (1994-2021) – no pirmā starptautiski atzītā darba līdz ieskatam jaunākajā, nupat pabeigtajā filmā. Lielākā daļa filmu ir pastāvīgi pieejamas portālā, astoņas citas pievienotas no jauna un būs skatāmas līdz 1. novembrim.

Latvijas animācijas pasaulē Nils Skapāns sāka strādāt bez īpašas kinoizglītības, tikai savas intereses vilināts, kļuva par animācijas filmu operatoru un 90. gadu pašā sākumā kadru pa kadram filmēja studijas Dauka zīmētās filmas, tad pievienojās kinostudijas leļļu filmu grupas jaundibinātajai studijai "Animācijas Brigāde". Apguvis leļļinieka prasmes, Nils Skapāns 1993. gadā kļūst par scenārija autoru pašiem mazākajiem skatītājiem domātā seriāla "Munks un Lemijs" 4. filmai, nākamajās sērijās viņš ir arī leļļu vadītājs un režisors, bet ar 7. sēriju "Lidojam?!" (1994) pēkšņi uzlido Eiropas animācijas virsotnē, saņemot galveno balvu – Kristāla lāci – Berlīnes starptautiskā kinofestivāla bērnu filmu konkursā "Generation" un vēl vairākas balvas citos festivālos Francijā un Skandināvijā.

Šo periodu portāla "Filmas.lv" izlasē pārstāv arī "Munka un Lemija" nākamā sērija "Aste" (1994), bet 1996. gadā Nils Skapāns kā scenārija autors un režisors sāka veidot seriālu "Zvēri" un par filmu "Caurā māja" (1999) saņēma savu pirmo "Lielā Kristapa" balvu kā labākais animācijas režisors. Studijā "Animācijas Brigāde" tapa arī pirmā Nila Skapāna „filma pieaugušajiem" – ar koka figūrām veidotā "Klucānija" (2000), bet šajā laikā Nils jau bija atradis savu „mūža materiālu" – plastilīnu. 2000. gadā Nils Skapāns pārceļas uz Jura Podnieka studiju, kur iekārto savu neatkarīgā mākslinieka darbnīcu, nodēvē to par studiju "Nilsons" un attīsta plastilīna animāciju; portālā filmas.lv var noskatīties visas šajā laikā veidotās filmas – "Pavasaris" (2000), "Diversija" (2001), "Smilšu pils" (2002), "Planēta Zolitūde" (2001). Ar filmu "Redzi, Trusi… Tētis brauc uz Londonu!" (2004) Nils Skapāns atgriežas Berlīnes kinofestivāla konkursā, nākamā šim festivālam atlasītā Skapāna filma ir "Burvīga diena" (2010). Strādājot Jura Podnieka studijā, Nils Skapāns izveidoja 13 filmas, un tās visas var noskatīties portālā filmas.lv – gan bērnu auditorijai domātās filmas "Raganas poga" (2006), "Puslācis" (2007), "Sasit spārnus" (2008), "Es gribu redzēt rūķīšus" (2012), gan mazliet pieaugušākiem skatītājiem adresētās filmas "Telefons" (2005) un "Tārpiņš" (2011).

Ar filmu "Kaķis maisā" (2013) sākas Nila Skapāna sadarbība ar studiju "Lokomotīve", kur top arī īsfilmas "Spoku stunda" (2014) un "Marsietis" (2015), bet 2017. gadā Nils Skapāns pabeidz darbu pie savas pirmās garāka formāta filmas "Mūsu ome rullē" (26 minūtes).

2014. gadā Nila Skapāna prasme strādāt ar plastilīna tēliem tika izmantota režisora Pētera Krilova dokumentālajā filmā "Uz spēles Latvija", radot ārkārtīgi svarīgu filmas daļu – animācijas valodā vizualizējot čekas pratināšanas. Šajā filmā aizsākas Nila Skapāna sadarbība ar studiju VFS Films, kur tapa arī viņa nākamā un, kā izrādījās, pēdējā filma "Diendusa" – piedzīvojumu stāsts bērniem, kam pirmizrāde vēl tikai gaidāma, tāpēc portālā filmas.lv šobrīd var noskatīties filmas treileri.

Nila Skapāna filmu kolekciju portālā filmas.lv no 27. septembra var bez maksas skatīties dažādu izmēru ekrānos un dažādās ierīcēs visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets; studijā "Lokomotīve" veidotās Nila Skapāna filmas būs pieejamas portālā filmas.lv līdz 1. novembrim, tāpat arī pirmās četras filmas, kas tapušas studijā "Animācijas Brigāde".

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!

Ziedo "Satori" darbībai!