Reinis Huseins
pirms 5 gadiem
2) Ja prezidentam piešķir izpildvaras pilnvaras un viņš kļūst par izpildvaras vadītāju līdzīgi ASV vai Francijas sistēmai, tad rodas jautājums par sadzīvošanu ar Saeimu un Satversmes tiesu. Turklāt prezidents iegūst jaunu leģitimitāti un nostājas līdzsvarā ar parlamentu (jo tautas vēlēts), nevis iegūst savu leģitimitāti no tā kā šobrīd. Tad būtu jādomā arī par to, vai ir vērts saglabāt proporcionālo vēlēšanu sistēmu parlamentā, jo pieņemot ka uzvar X, taču X partija (ja partija vispār ir) parlamentā nevar viena pati izveidot valdību, tad likumdošanas process, protams, būs bloķēts (pieņemot arī, ka abas vēlēšanas noris apmēram vienlaikus, kā šobrīd Francijā, pretstatā ASV, kur tās noris pamīšus).
Ja par šāda prezidenta lēmumiem var veikt tādu pat tiesiskuma kontroli kā par Saiemas pienemtiem aktiem Satversmes tiesā, tad nav jāraizējas par autoritārismu, turklāt lai prezidents varētu iegūt diktatora vaibstus viņam būtu jānāk no policijai vai armijai tuvam aprindām, citādi grūti iedomāties, kā viņš īstenos savus eksaltētos sapņus…
Visbeidzot akmentiņš Ījaba lauciņā, nevajag uzstāties par neitrālu politikas komentētāju vienlaikus nozākājot Latvijas Saeimā vispārstāvētākās partijas līderi (vai, ja griba zākāt, tad visus)…, vai arī kā tipiskam latviešu inteliģentam nepietiek drosmes nenozākāt Saskaņu, ar domu, ka tad bāleliņi ieklausīsies teiktajā.
Edge
pirms 5 gadiem
=================================================================================
Vai, vai kā baidījās - netikai no "ļoti populārā", bet arī no "populārā" Z.A.M. Ne bez iemesla jau no Šveices uzaicināja trimdinieku, kurš te jau pirmajā reizē pilsonīšiem uzskatāmi parādīja savu nostāju.
Madam' Kreituse polittehnologiem var atgādināt - kurš tolaik bija ieplānojis par prezidentu kļūt, un, kuru "brāļi" socdemokrāti kopā ar zemsaviešu advokātiem, agronomiem u.c. činavniekiem demokrātisku mācību stundu pasniedza. "Nepateicība pasaules alga," - taču par Raiņa "uzmešanu" socdemi 1934.g. maijā pelnītu pērienu saņēma. Sevi paši apspēlēja, jo pēc 1.Saeimas vēlēšanām itin mierīgi varēja arī tautai atļaut prezidentu vēlēt:
1. Saeimas vēlēšanas notika 1922. gada 7. un 8. oktobrī. Vēlēšanās piedalījās 88 kandidātu saraksti. Nobalsoja 800 840 vēlētāju, kas bija 82,2% no balsstiesīgajiem. Šie 18 saraksti iekļuva Saeimā:
Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija — 30 vietas;
Latviešu zemnieku savienība — 17 vietas;
Apvienotā sociāldemokrātu mazinieku partija un laukstrādnieku savienība — 7 vietas;
.....http://lv.wikipedia.org/wiki/1._Saeima
PĒC TĒMAS SAISTĪTI RAKSTI
Solvita Denisa-Liepniece
1Aklās nelaiķes faktors propagandā
Sen mirusī bulgāru gaišreģe Vanga joprojām kalpo par parocīgu ieroci Krievijas propagandā. Kad dezinformācijas efektivitāte zūd un militārie zaudējumi pieaug, stāsti par hipotētisko nākotni kļūst par teju pēdējo līmi, kas notur skatītāju pie ekrāna.

Patrīcija M. Keiša
3Sesija besīja
Sesija it kā uzdod jautājumu – nu, ko tad tu pa šo semestri esi iemācījies? Bet tas ir draudīgs jautājums. Tas ir jautājums, kas tevi nosēdina uz apsūdzēto sola, un tev jāaizstāvas. Sesijai ir aizdomas, ka varbūt tu neko arī neesi iemācījies. Vai vismaz ne pietiekami.

Māris Zanders
1"Karā kā jau karā…"
Karam nav jābūt vizuāli iespaidīgam. "Hibrīdkarš" nav Kremļa propagandas simbolu uzķēpāšana uz kādas sienas vai auto vai pat Ukrainas karoga noraušana. "Hibrīdkarš" ir, piemēram, diversijas pret infrastruktūru vai nemieru provocēšana. Kāpēc mums liekas, ka uz mums tas neattiecas?

Komentārs
26.01.2015
2
Piecas kapeikas par prezidentu