"LALIGABA" žūrija. Foto: Ģirts Raģelis
 
Aktualitātes
31.03.2020

Paziņo Latvijas Literatūras gada balvas nominantus

Komentē
0
Saglabā

Tiešsaistes preses konferencē 31. martā paziņoti Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) nominanti un mūža balvas ieguvējs, bērnu rakstnieks Juris Zvirgzdiņš.

Balvai nominētie:

Kategorija "Dzeja":

Jānis Hvoinskis "Mūza no pilsētas N.", Neputns
Andris Ogriņš "tā putna diena", Jāņa Rozes apgāds
Jānis Rokpelnis "Tīmeklītis", Neputns
Jānis Vādons "Klusuma forma", Pētergailis
Sandra Vensko "Pieres vieta", Dienas Grāmata

"Proza":

Inga Gaile "Skaistās", Dienas Grāmata
Sabīne Košeļeva "Vientulības ministrija", Zvaigzne ABC
Lienīte Medne-Spāre "Dziedošās smiltis", Zvaigzne ABC
Gundega Repše "Retināts gaiss", Dienas Grāmata

"Tulkojums":

Ulža Bērziņa tulkotais senspāņu epus "Dziesma par manu Sidu", Neputns
Raimonda Jaka tulkotais Mo Jeņa romāns "Meistar, jo tālāk, jo trakāk!", Dienas Grāmata
Daces Meieres tulkotais Italo Kalvīno romāns "Ja reiz ziemas naktī ceļinieks", Jāņa Rozes apgāds
Māras Poļakovas tulkotais Sašas Stanišiča romāns "Kā zaldāts labo gramofonu", Jāņa Rozes apgāds
Edvīna Raupa tulkotās Federiko Garsijas Lorkas "Lugas", Jāņa Rozes apgāds

"Bērnu literatūra":

Rasa Bugavičute-Pēce "Puika, kurš redzēja tumsā", Latvijas Mediji
Viesturs Ķerus "Meža meitene Maija", Liels un mazs
Inese Zandere "Bērns, kas neiekrita", Liels un mazs

"Debija":

Raimonds Ķirķis "Kartes", Neputns
Aivars Madris "Zonas", Neputns
Ligija Purinaša "Sīvīte", Hronologeja
Rvīns Varde "Kas te notiek", Jāņa Rozes apgāds

Ekspertu komisija šogad nolēmusi piešķirt speciālbalvu par īpašu veikumu literatūrā literatūras festivālam "Punctum" par dzejnieces Montas Kromas literārā devuma daudzpusīgu un spilgtu rezonansi, sniedzot būtisku radošu impulsu mūsdienu latviešu dzejas attīstībā un sinerģijas veicināšanā ar citām mākslas nozarēm.

LALIGABA ekspertu komisijas pārstāve, dzejniece Anna Auziņa, atzīmē: "Montas Kromas simtgadē, aktualizējot spožās latviešu modernistes literāro devumu, 2019. gada maijā norisinājās virkne aizraujošu pasākumu – uz modernisma attīstību fokusēti eseju lasījumi; akadēmiska, bet vienlaikus atsvaidzinoša, M. Kromas dzīvei un daiļradei veltīta konference; kā arī vērienīgs dzejkoncerts Rīgas cirkā Māras Ķimeles režijā. Tam visam pa vidu – diskusijas, dzejas un prozas lasījumi, izglītojoša pastaiga un grāmatu atvēršanas svētki. "Punctum" festivāla ietvaros iznāca grāmata "Monta Kroma. Re:", kurā tika publicēti 23 mūsdienu dzejnieku darbi – veltījumi, atbildes un parafrāzes."Punctum" festivāla daudzpusīgās norises saliedēja virkni dzejnieku, rakstnieku un Kromas pētnieku, liekot sajust, kā dzejniece no mūžības turpina sapurināt kolēģus, līdzīgi, kā to tika darījusi dzīves laikā."

Mūža balvu ekspertu komisija nolēma piešķirt 1941. gadā dzimušajam latviešu rakstniekam Jurim Zvirgzdiņam par izcilu ieguldījumu Latvijas bērnu literatūrā. J. Zvirgzdiņš 90. gados pievērsies bērnu literatūrai un šajā žanrā sarakstījis teju 30 grāmatu, kurās jaunie lasītāji aizraujošā veidā tiek iepazīstināti ar dažādām kultūrvietām, vēsturiskiem notikumiem un sasniegumiem Latvijā un pasaulē. Autora spilgtākais literārais tēls ir lācītis Tobiass, kas ir viens no paša rakstnieka rotaļlietu kolekcijas lāčiem, un, kā apgalvo pats autors, Tobiass esot sarakstījis vismaz septiņus no Zvirgzdiņam piedēvētajiem literārajiem darbiem. Savos tekstos J. Zvirgzdiņš meistarīgi savij dokumentālus faktus un fantāziju, kas uzrunā bērnu auditoriju ar reālā pieredzē balstītiem un spilgtā veidā izstāstītiem notikumiem.

Laureāti tiks paziņoti īpašā LALIGABA balvu pasniegšanas literatūrē, kas būs skatāma kanālā LTV1 30. aprīlī plkst. 21.05. Balvu ieguvēji, kā ierasts, saņems dizaina studijas "Mājo" veidoto LALIGABA lampu un naudas balva.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas sastāvā darbojas rakstnieks un literatūrkritiķis Guntis Berelis, dzejniece Anna Auziņa, rakstniece Evija Gulbe, literatūrzinātnieks un literatūrkritiķis Arnis Koroševskis, dzejniece Ieva Rupenheite, rakstnieks Pauls Bankovskis, literatūrzinātniece un skolotāja Lita Silova.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!