Aktualitātes
25.02.2019

Pasniegta Latgaliešu kultūras gada balva "Boņuks 2018"

Komentē
0
Saglabā

Svētdien Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, notika svinīgā Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" pasniegšanas ceremonija, kurā balvas saņēma desmit aktīvākie, spilgtākie un plašāko rezonansi guvušie latgaliskās kultūras notikumi, personības, projekti 2018. gadā.

Ieejot jaunā desmitgadē, tika mainīts balvas nolikums un šoreiz balvu saņēma desmit (pērn tie bija astoņpadsmit) latgaliskās kultūras aktivitātes, notikumi, norises un personības, kā arī viens balvas "Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā" saņēmējs. "Boņuks" vēl arvien ir vienīgā balva, kas īpaši izceļ un godina sasniegumus un paveikto latgaliskās kultūras dzīvē. "Boņuka 2018" māla statuetes par padarīto 2018. gadā saņēma:

Aija Īzāka, "Teksasys latgalīši" – albums "Dvieselis steigys"

Albumā "Dvieselis steigys" apkopotas labi zināmas latgaliešu un latviešu melodijas jaunā akadēmiskā, instrumentālā skatījumā, iekļauti arī pasaules klasikas darbi. Albumu ierakstījusi muzikālā apvienība "Teksasys latgalīši" un vijolniece, ASV dzīvojošā kārsaviete Aija Īzāka. Albums ir dāvana Latvijas simtgadei, tā prezentācijas koncerti ar Aijas piedalīšanos notika Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā.

Anna Rancāne, krājums "Prīca i klusiešona"

Annas Rancānes dzejas un īsprozas grāmata "Prīca i klusiešona" ir dzejnieces astotais krājums, kas iznācis pēc sešus gadus ilgas pauzes. No iepriekšējiem darbiem tas atšķiras tieši ar īsprozas tekstiem, kurus autore pati sauc par naktsrakstiem. Vizuāli krājumu papildina un bagātina Gundegas Rancānes gleznas. Grāmatā līdzās labi sadzīvo teksti gan latgaliešu, gan latviešu rakstu valodā. Tas ir nozīmīgs darbs latgaliešu literatūras saimē, kas parāda latgaliešu valodas un kultūras dzīvotspēju, turpina literārā procesa nepārtrauktību. Grāmatu izdevusi biedrība "Latgolys Studentu centrs".

Annele Slišāne – projekts #100dečiLatvijai. Izstādes un grāmata

Audēja Annele Slišāne tekstilmākslas un literatūras projektu #100dečiLatvijai iesāka jau 2016. gadā, bet 2018. gadā tika pabeigti visi 100 deči un izdota arī grāmata, kurā atklāts katra deča tapšanas stāsts. No dažādiem neparastiem materiāliem veidotie deči apceļojuši visu Latviju, atklājot autores pasaules redzējumu un latgaliešu valodas skaistumu.

Apvienība "Latgalīšu Reps"

Hip hopa apvienība "Latgalīšu Reps" 2018. gadā kļuva ne tikai par Latgales, bet par visas Latvijas mūzikas sensāciju. Apvienība nofilmējusi trīs videoklipus un izdevusi debijas albumu "Žārei gaļi", uzstājusies koncertos visā Latvijā. Albuma tituldziesmai "Žārei gaļi" vietnē Youtube ir vairāk nekā 720 000 skatījumu, kā arī Latvijas Radio 5 Latviešu mūzikas top 20 dziesma virsotnē noturējās teju 4 mēnešus.

Dokumentālā filma "Latgalīši Pīterpilī"

Dokumentālā filma "Latgalīši Pīterpilī" ir stāsts par latgaliešu Nacionālo atmodu Krievijas impērijas galvaspilsētā Sanktpēterburgā jeb Pēterpilī 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Filma veidota populārzinātniskās žurnālistikas žanrā, kadri uzņemti gan Krievijā, gan tepat Latvijā. Filmas veidotāji – biedrība "Kukuži".

Dzejnieka un sabiedriskā darbinieka Ontona Slišāna 70 gadu svinības Ziemeļlatgalē. #OntonamSlišānam70

Visa 2018. gada garumā ar dažādiem latgaliskiem pasākumiem tika svinēta dzejnieka, folklorista un sabiedriskā darbinieka Antona Slišāna (1948–2010) 70 gadu jubileja. Svinību ietvaros izdota grāmata "Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ", kurā apkopoti bērniem veltītie dzejoļi no 15 A. Slišāna grāmatām.

Dziesmu grāmata un CD bērniem "Zalta puče"

Dziesmu grāmatā "Zalta puče" iekļautas latgaliešu dziesmas ar netradicionālu nošu pierakstu, ļaujot rotaļīgā un neuzspiestā veidā bērniem kopā ar vecākiem apgūt dziesmas. Izdevuma idejas autore ir klavesīniste un mamma Ieva Saliete. Grāmatai klāt ir pievienots arī CD, kurā dzirdamās dziesmas iedziedājuši folkloras kopas "Vīteri" dalībnieki. Grāmatas ilustrācijas veidojusi Ērika Māldere, izdevusi biedrība "Partitūra".

Grupa "Bez PVN"

Grupai "Bez PVN" 2018. gads bija viens no aktīvākajiem i pamanāmākajiem grupas pastāvēšanas laikā. "Bez PVN" dziesmas tika atskaņotas dažādās Latvijas radiostacijās, grupa viesojās televīzijas un radio raidījumos. Video dziesmai "Eņgeli sviļpoj" Youtube kanālā savācis vairāk nekā 120 000 skatījumu. Ar koncertiem grupa klausītājus priecēja dažādās Latvijas vietās.

Kārlis Kazāks. Raidījums "Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku" par Ludzas izloksni

Raidījums "Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku" atklāj latviešu valodas izlokšņu skaistumu. Vienā no raidījumiem tā vadītājs mūziķis Kārlis Kazāks ciemojās Ludzas pusē, lai ieklausītos tās apkārtnes balsīs. Iepazīstot Ludzas izloksni, Kārlis Kazāks kopā ar hip hopa apvienību "Latgalīšu Reps" radīja dziesmu "Bolta lopa".

Koncepts "Nameiz", Jānis Skutelis un "Benji Knewman"

Iedvesmojoties no filmas "Nameja gredzens", Jāņa Skuteļa šovā "Pusnakts šovs septiņos ar Jāni Skuteli" tapa parodijvideo "Nameiz", kas guva plašu ievērību interneta lietotāju vidū, citādā veidā popularizējot latgaliešu valodu. Video pēc tam, sadarbojoties ar grāmatžurnāla "Benji Knewnam" dizaina preču līniju, pārtapa T-kreklos un džemperos "Nameiz", kurus ikdienas valkāšanā izvēlas daudzi interesenti, savā veidā lepojoties un apliecinot latgalisko piederību.

Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tika godināts mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks.

Ar visu 30 balvas nominantu sarakstu var iepazīties šeit.

Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks 2018" pasniegšanas ceremoniju vadīja Latvijas Radio raidījuma "Kolnasāta" vadītājs, postfolkloras grupas "Rikši" mūziķis Ēriks Zeps un LTV šova "Supernova" finālists, improvizators Kozmens (Mārtiņš Kozlovskis), neklātienē palīdzot komiķim Jānim Skutelim, bet cermoniju kuplināja mūziķu priekšnesumi, kuru vidū arī īpašas sadarbības un pārsteigumi. Ceremonijā uzstājās apvienība "Latgalīšu Reps", grupa "Baritoni", folkloras kopa "Vīteri", Arnis Slobožaņins, etnogrāfiskais ansamblis "Vabaļis", "Misters&Nospiedumi" un "Ausmeņa Records" pārstāve Ūga, grupa "Lata Donga", Aija Īzāka un "Teksasys latgalīši", un latgaliski pirmo reizi dziedāja arī grupa "The Sound Poets". Ceremoniju bija iespējams piedzīvot ne vien klātienē, Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē, bet arī tiešraidē, ko nodrošināja lietotne "LMT Straume", kurā ikvienam interesentam pieejams arī ceremonijas video ieraksts.

Balvas "Boņuks 2018" žūrijas komisijā vērtējumus par pretendentiem sniedza vairāk nekā 30 žūrijas komisijas locekļi – latgaliskās kultūras pārzinātāji, iepriekšējo gadu balvu saņēmēji, mediju pārstāvji, balvas rīkotāju pārstāvji un attiecīgo sfēru pieaicinātie eksperti. Žūrijas komisijā darbojās mūziķis un latgalisko projektu vadītājs Guntis Rasims, latgaliešu tradicionālās kultūras eksperte Ruta Cibule, komponiste, balvas pārstāve Ilona Rupaine, literatūrzinātniece, Latvijas Republikas Izglītības ministre Ilga Šuplinska, izglītības darbiniece Aelita Andrejeva, literāte Līga Rundāne, valodniece Lidija Leikuma, etnomuzikoloģe Asnate Rancāne, grupas "Galaktika" dalībnieks Normunds Zušs, režisore Inese Mičule, Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava, radio Pieci.lv personība un dīdžejs Toms Grēviņš, režisors Viesturs Kairišs, Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja Signe Pujāte, žurnālists un melomāns Kaspars Zaviļeiskis, dzejniece un žurnāliste Anna Rancāne, portāla lakuga.lv redaktore Vineta Vilcāne, Latvijas Radio Latgales studijas vadītāja Renāte Lazdiņa, Latvijas Radio 2 personība Roberts Buivids, Latvijas Televīzijas galvenā satura redaktore Anna Platpīre, Latvijas Radio Ziņu dienesta Multimediālā satura producente Justīne Savitska, latgaliešu kultūrvides aktīvists Juris Viļums, uzņēmējs Valters Murāns, mūzikas izdevējs un dziesmu autors Guntars Račs, Latgales plānošanas reģiona pārstāvis Oskars Zuģickis, mūziķis un uzņēmējs Juris Vucāns, balvas rīkotāju pārstāve, latgalisko projektu vadītāja Edīte Husare, literāts un mūziķis Oskars Orlovs, bankas "Citadele" pārstāve Ligita Maģiča, tekstilmāksliniece Annele Slišāne, Latgales reģionālās televīzijas pārstāve Ausma Sprukte, Latgales žurnāla "A12" redaktore Ināra Groce, žurnāliste un valodniece Maruta Latkovska, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre Marika Zeimule un Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa.

Latgaliešu kultūras gada balva "Boņuks" pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības GORS komanda. Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks" mērķis ir apkopot labāko, spilgtāko un svarīgāko padarīto un notikumus pērnajā gadā latgaliskajā kultūrā, godinot aktīvākos latgaliešu kultūras pārstāvjus, popularizētājus, kā arī veicinot jaunrades un kultūras daudzveidības attīstību nākotnē. Pasākumā "Boņuks 2018" tika godinātas tās personības, notikumi un aktivitātes, bez kurām visvairāk nebūtu iedomājama latgaliskā kultūra 2018. gadā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!