Aktualitātes
30.01.2023

Par gada vārdu izvēlēts "okupeklis", par nevārdu – "sankcionēt"

Komentē
0

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa un Latvijas Rakstnieku savienība izziņojusi konkursa "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2022" rezultātus: par gada vārdu atzīts "okupeklis", par gada nevārdu – "sankcionēt, sankcionētās personas", bet par savārstījumu – Maira Brieža aicinājums: "Laiks piecelties un iztaisnot savas saliektās galvas!"

Starp gada nevārda finālistiem izvirzīti "hospiss" paliatīvās aprūpes vai hospita vietā, "naratīvs" stāsta vietā, "nekonkurētspēja" konkurētnespējas vietā (piemēram, "nedarbspēja" nav tas pats, kas "darbnespēja"), – pirmo vietu ieguva neatbilstoši lietotie "sankcionēt, sankcionētās personas" – tā kā sankcionēt nozīmē juridiski apstiprināt, piešķirot likuma spēku, un dot piekrišanu vai atļauju, pareizi būtu "sankcijām pakļautās personas".

Par gada savārstījuma godu spēkiem mērojās "Tas nepadarīs tevi izskatīties perfekti" kāda gāzēta dzēriena reklāmā; Rīgas domē pastāvošā, bet vārdu secības ziņā diskutablā "Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja" un "Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likums", taču par uzvarētāju tika atzīts boksera Maira Brieža aicinājums: "Laiks piecelties un iztaisnot savas saliektās galvas!"

Aptaujas žūrijas ieskatā 2022. gada spārnotā teiciena kategorijā finālā iekļuvuši politiķa U. Pīlēna "Nevaru komentēt tāpēc, ka es nevaru komentēt", vairāku tvitera lietotāju "Aprobežotībai nav robežu" un aizsardzības ministra Arta Pabrika iedrošinājums: "Iedzersim kaļķi, nostiprināsim mugurkaulu un ticēsim savām spējām un savai valstij, nevis domāsim, ka visu mums kāds liek darīt!" Bet uzvarētājs ir redaktora Artura Hansona teiciens: "Lai Krievijai būtu nākotne, to vajag izPutināt." Savukārt Rīgas Latviešu biedrības valdes izraudzītais 2022. gada spārnotais teiciens, ko paziņoja Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Guntis Gailītis, ir "gājēju pārbrauktuve" – statistika rāda, ka Eiropas Savienībā Latvija ir viena no vadošajām valstīm satiksmes negadījumos bojāgājušo skaita ziņā uz miljons iedzīvotājiem.

Iesūtīti arī vairāki jaunvārdi, piemēram, "dūknis" drona vietā, "džampucis" hudija vietā, "pašvadītājs" autopilota vietā, "spēka dusa" power nap vietā, kā arī vairāki pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā aktualizējušies jēdzieni: "iekrievot(s)", "lētiņš", "orki" un "orkistāna", "rašisms", "tviterkonvojs" un citi.

Savukārt par gada vārdu pēdējā kārtā cīnījās "atkrieviskot, atkrieviskošana", "brīvkrāns", "klupne, klupnīte" error vietā – kā norāda žūrijas komisija, atšķirībā no cilvēka "kļūdas" mistake, tai piemīt mehāniska pieskaņa un tā ir attiecināma uz mazāku traucējumu nekā glitch vietā informātikā jau lietotā "klupe" –, taču par uzvarētāju tika apstiprināts "okupeklis", proti, piemineklis kā okupācijas laika palieka.

Aptaujas žūrijā darbojās žurnāla "Domuzīme" galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa, literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane, kultūras žurnāliste Linda Kusiņa-Šulce, tulkotājs un Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs, Latvijas Okupācijas muzeja vadošā pētniece, sociolingviste Vineta Poriņa, komunikācijas praktiķis Pēteris Pūrītis, literatūrzinātniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja Lita Silova, akadēmiķis Andrejs Veisbergs, kā arī žurnālists un publicists Egīls Zirnis. 2023. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kandidātus lūgums sūtīt uz gadavards@inbox.lv.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!