Publicitātes attēls.
 
Aktualitātes
05.04.2023

Operā būs skatāms Ukrainas mākslinieku veidots balets "Vijs. Šausmu naktis"

Komentē
0

Latvijas Nacionālais balets 20. aprīlī iepazīstinās skatītājus ar ukraiņu komponista Aleksandra Rodina un horeogrāfa Radu Poklitaru jauniestudējumu "Vijs. Šausmu naktis". Uzvedums pasaules pirmizrādi piedzīvoja 2019. gadā Kijivas Modernajā baletā.

Balets veidots pēc Mikolas (Nikolaja) Gogoļa stāsta "Vijs" motīviem un vēsta par studenta Homas Bruta sastapšanos ar tumšajiem spēkiem. Kā norāda veidotāji, baletā vairākiem tēliem saglabāti Gogoļa dotie vārdi, taču tā nav tieša stāsta ilustrācija – horeogrāfam Radu Poklitaru raksturīgi mainīt notikumu norises vietu un apstākļus. Mākslinieka radošo rokrakstu Latvijas skatītāji pirmoreiz iepazina baletā "Pelnrušķīte" 2005. gadā.

"Sākotnēji plānoju radīt simfonisko poēmu "Vijs" un jau biju veicis dažus uzmetumus. Vienlaikus kopā ar Radu Poklitaru meklējām sižetu baletam, bet nekādi neizdevās atrast kaut ko atbilstošu. Jau poēmas radīšanas procesā sajutu, ka manī rodas daudz vairāk muzikālā materiāla, nekā vienkārši simfoniskam skaņdarbam nepieciešams. Piedāvāju Radu padomāt par sižetu baletam "Vijs" un ļāvu iepazīties ar jau uzrakstītajām muzikālajām epizodēm. Horeogrāfam ideja iepatikās, viņš uzrakstīja libretu, bet es tālāk strādāju jau pie baleta, balstoties uz viņa sarakstīto," stāsta komponists Aleksandrs Rodins.

“Man šausmīgākais šajā baletā nav ārējā atribūtika. Tas ir stāsts par personības degradāciju, un man šķiet briesmīgi, ka personība zaudē sevi un savas cilvēciskās īpašības. Balets ir dīvaina un nosacīta māksla – uz skatuves kaut kas notiek, rodas jēga, stāsts, raksturi, attiecības, bet vienīgā skaņa ir mūzika. Tādi ir spēles noteikumi, tāpēc Vijs. Šausmu naktis noteikti nav literārā pirmavota pārstāsts. Nav iespējams pārstāstīt Gogoļa ģeniālo, tēlaino, sulīgo literāro valodu baletā, bet var radīt savu pasauli, kas iespaidojusies no šīs valodas,” uzskata horeogrāfs, Kijivas Modernā baleta mākslinieciskais vadītājs Radu Poklitaru.

Iestudējumu veidojusi komanda no Ukrainas – scenogrāfijas idejas autore un videomāksliniece Olga Ņikitina, kostīmu mākslinieks Dmitro Kurjata, gaismu māksliniece Olena Antohina.

Baleta muzikālais vadītājs un diriģents ir Kaspars Ādamsons, lomās – Eidens Viljams Konefrijs, Pepeins Lukss Geldermans, Jūlija Brauere, Ieva Rācene, Kristaps Jaunžeikars, Filips Fedulovs, Dariuss Florians Katana, Antons Freimans un citi.

Saruna pirms pirmizrādes notiks 17. aprīlī 18.30 Jaunajā zālē. Sarunā piedalīsies jauniestudējuma komponists un horeogrāfs, uzstāsies Latvijas Nacionālā baleta solisti, pasākumu noslēgs operas vēsturnieka Mikus Čežes audiovizuālā lekcija "Ticība un māņticība".

Nākamās izrādes 21. aprīlī, 13. maijā un 16. jūnijā.

Biļetes var iegādāties Latvijas Nacionālās operas un baleta kasēs un internetā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!