Aktualitātes
17.11.2021

Notiks Regīnai Ezerai veltīta starptautiska konference

Komentē
0
Saglabā

3. un 4. decembrī LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku organizē vērienīgu virtuālu konferenci "Regīna Ezera un Austrumeiropas literatūra". Gaidāmi padziļināti un izvērsti ārvalstu viesu priekšlasījumi, paneļdiskusijas ar ievērojamu rakstnieku un teātra mākslinieku piedalīšanos, kā arī vietējo un kaimiņvalstu zinātnieku referāti.

Konference norisināsies tiešsaistē, un to varēs vērot gan sociālajā tīklā "Facebook", gan vairākās vietnēs internetā. Konferences pirmā diena galvenokārt veltīta rakstniecēm, Regīnas Ezeras laikabiedrēm Baltijā un Austrumeiropā, bet otrajā dienā pētnieki vērsīs uzmanību uz Ezeras literāro mantojumu un tā interpretācijām teātrī un kinomākslā.

Konferences idejas autori un rīkotāji ir literatūrzinātnieki Jānis Ozoliņš, Anda Baklāne, Kārlis Vērdiņš, Artis Ostups un Ivars Šteinbergs. Konferenci bija plānots rīkot jau pērn, taču plānus izjauca pandēmija.

Kā uzsver rīkotāji, Regīna Ezera ir viena no izcilākajām latviešu prozaiķēm, kas vienlīdz spilgti rakstījusi romānus, īsprozu, publicistiskus darbus un dienasgrāmatas. Viņas romāns "Zemdegas" (1977) iekļauts Latvijas kultūras kanonā kā "reizē spilgts sava laikmeta dokumentējums, reizē pārlaicīgu tēmu un raksturu ietērpums krāšņā un vietumis īpatni sirreālā naratīvā". Ezeras proza izaicina ierastās žanru robežas un kā fenomens latviešu kultūrā bijusi nozīmīga turpmākajai latviešu prozas attīstībai. Literāte atstājusi spēcīgu ietekmi gan uz 20. gs. 80. gados debitējušajām autorēm – Gundegu Repši, Andru Neiburgu, Evu Rubeni, Rudīti Kalpiņu u.c. –, gan arī uz 90. gados debitējušo autoru, to vidū Ingas Ābeles un Noras Ikstenas, rakstību.

Ezeras darbi ir plaši tulkoti un publicēti ārvalstīs, tāpēc viņas literāro mantojumu nepieciešams skatīt ne vien lokālo, bet arī starptautisko literāro procesu kontekstā, norāda rīkotāji. Konferences pirmā diena norisināsies angļu valodā, jo uzstāties aicināti arī ārvalstu pētnieki, tādējādi izceļot kopsakarības, kas veidojas starp Baltijas un Austrumeiropas valstu literatūrām. Starp viņiem Rietumu pasaulē atpazīstamību guvusī literatūras teorētiķe un pētniece Lora Doila (Laura Doyle, University of Massachusetts-Amherst), Austrumeiropas literatūras pētniece Sanja Bahuna (Sanja Bahun, University of Essex). Savukārt Ezeras nozīmi latviešu literatūras kontekstā iezīmēs literatūrzinātniece Sandra Meškova (Daugavpils Universitāte).

Konferences otrās dienas aktivitātes notiks latviešu valodā, turklāt šajā dienā tiks vērsta uzmanība uz Ezeras literāro mantojumu un tā interpretācijām teātrī un kinomākslā, tāpēc literatūrzinātnieku lokam pievienosies arī teātra zinātnieki un arī mākslinieki – Edīte Tišheizere (LU LFMI) Dmitrijs Petrenko (Liepājas Universitāte), režisori un aktieri Ināra Slucka, Jānis Znotiņš, kā arī dramaturģe un prozaiķe Rasa Bugavičute-Pēce. Zinātniskajos lasījumos piedalīsies arī latviešu valodas un literatūras skolotājas, kas padziļināti pievērsušās Ezeras daiļrades pētniecībai, – Lita Silova (Rīgas Franču licejs) un Daiga Zirnīte (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), tāpēc īpaši aicināti ir Latvijā strādājošie humanitāro un sociālo zinātņu priekšmetu pedagogi, lai pilnveidotu skatījumu uz Ezeru kā vienu no skolu obligātās literatūras autorēm.

Konferenci finansiāli atbalsta Latvijas Kultūras ministrija, un pasākumā gaidāma arī LR Kultūras ministra Naura Puntuļa uzruna.

Informācija par konferenci, kā arī dažādi saistoši materiāli par Regīnu Ezeru turpmākās nedēļas tiks publicēti sociālā tīkla Facebook lapā. Konferenci tiešraidē translēs interneta portāls Delfi.lv, kā arī to varēs vērot visu ievērojamāko kultūras mediju facebook lapās: "Satori.lv", "Punctummagazine.lv", "Žoklis", "Domuzīme", "Teātra Vēstnesis", "Kino Raksti", kā arī "Latvianliterature.lv".

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!