Vikija Reja
 
Aktualitātes
09.03.2020

Norisināsies sestais mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels"

Komentē
0
Saglabā

No 9. līdz 14. martam Rīgā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un Rīgas Mākslas telpā jau sesto reizi norisināsies JVLMA Mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels", kas šogad izcelsies ar vairāku ASV mākslinieku piedalīšanos.

No Omahas Universitātes Nebraskā ieradīsies "dzīvā laika" notācijas mūzikas komponists un interprets Sets Šefers (Seth Shafer), savukārt no Kalifornijas Mākslu institūta "CalArts" viesosies par fenomenālu un bezbailīgu pianisti dēvētā Vikija Reja (Vicki Ray). Koronavīrusa uzliesmojuma dēļ savu uzstāšanos ir atcēlusi improvizatore, vokāliste Karmina Eskobara (Carmina Escobar), bet viņas vietā 11. martā uzstāsies pianists Juris Žvikovs, atskaņojot Džona Keidža "Sonātes un interlūdijas" sagatavotām klavierēm. Viens no festivāla centrālajiem notikumiem būs Latvijas Radio kora koncerts, kurā būs dzirdams itāļu avangardista Lučano Berio darbs "A-Ronne", savukārt grieķu komponista Dimitra Maronida un pašmāju komponistes Gundegas Šmites kompozīcijas elektronikai un stīgu orķestrim izskanēs konceptuālajā kamerorķestra "Sinfonia Concertante" ciklā "Meistari un mācekļi" kopā ar klarnetistu un diriģentu Gunti Kuzmu.

Par programmu:

Festivālu 9. martā plkst. 16.00 JVLMA Ērģeļu zālē atklās Mūzikas vidusskolu Pirmā laikmetīgās kamermūzikas interpretu konkursa "Skat(!)logs" laureātu koncerts, kurā skanēs mūzika, kas sarakstīta pēdējā pusgadsimta laikā. Koncertā būs iespēja dzirdēt gan tādu meistaru kā S. Gubaiduļinas un J. Karlsona darbus, gan arī kādu īpaši konkursam radītu jaundarbu.

10. martā plkst. 19.00 JVLMA Lielajā zālē koncertā "Terraformation" izskanēs komponista Šeta Šefera tāda paša nosaukuma kompozīcija altam un "dzīvā laika" notācijai/elektronikai, kurā komponista reālajā laikā ģenerēto materiālu atskaņos altists Pēteris Trasuns. Turpinājumā arī autora paša atskaņots skaņdarbs "Shaken to the Core".

Vēl būs iespēja dzirdēt Agitas Reķes skaņdarba "San dun" stīgu kvartetam un elektronikai pirmatskaņojumu, tāpat programmā Alises Rancānes "Mūzika" vijolei, kā arī izcilā mūsdienu austriešu komponista Johannesa Marijas Štauda "Caldera". Opuss pirmatskaņots 2013. gadā Zalcburgas festivālā un ietver ne tikai soprāna, klarnetes un klavieru, bet arī lapu šķīrēja partiju, kas aktīvi iesaistās skaņdarba atskaņojumā.

Atskaņojumos piedalās Viktorija Pakalniece (soprāns), Laima Ratniece-Miltiņa (klarnete), Patrīcija Ciemese (klavieres), Andrejs Jegorovs, Ingus Grīnbergs, Arvīds Zvagulis (vijole), Krišjānis Gaiķis (čells).

Koncertā "ecStatic/Vox Clamantis" 11. martā plkst. 19.00 JVLMA Lielajā zālē turpinājumu gūs ilggadēja sadarbība starp novatorisko "CalArts" institūtu Kalifornijā un Latvijas Mūzikas akadēmiju. 

Pianiste Vikija Reja atskaņos programmu klavierēm un elektronikai, kuru veido trīs mūsdienu amerikāņu komponistu skaņdarbi – Fejas Vangas darbs "Parabiosis", ko iedvesmojuši mākslinieku pāri, kuri rada un performē kopā, Mu-Šuanas Linas darbu "Pale Fire", ko iedvesmojis Nabokova dzejolis, kā arī Bena Felpsa "Sometimes I feel like my time ain’t long" – izvērstas variācijas, kurā solo klavieres pavada amerikāņu folkmūzikas a cappella ieraksts. Tāpat koncertā uzstāsies pianists Juris Žvikovs, atskaņojot Džona Keidža "Sonātes un interlūdijas" sagatavotām klavierēm.

Kā ierasts, kamerorķestra "Sinfonia Concertante" koncertu ciklā "Meistari un mācekļi" satiekas pieredzējuši mūziķi un komponisti ar jaunajiem talantiem. Šoreiz 12. martā plkst. 19.00 JVLMA Lielajā zālē koncertā "Meistari un Mācekļi / Maronidis. Šmite" uzmanības centrā grieķu komponists Dimitris Maronidis un viņa dzīvesbiedre, latviešu komponiste Gundega Šmite. Koncertā varēs dzirdēt Dimitra Maronida Koncerta klarnetei, stīgu orķestrim un elektronikai pirmatskaņojumu, kurš rakstīts klarnetistam un arī šī koncerta diriģentam Guntim Kuzmam, kā arī Gundegas Šmites 2005. gadā komponēto "Yellow-Red-Blue" stīgu orķestrim un elektronikai. Jaunus darbus šim koncertam raksta JVLMA kompozīcijas studenti un maģistranti Andrievs Alksnis, Kārlis Rērihs, Marina Vidmonte, Marita Semjonova, un Oļesja Kozlovska.

13. martā plkst. 19.00 JVLMA Lielajā zālē festivālu turpinās Latvijas Radio kora koncerts. Programma tiek veidota ap centrālo darbu – itāļu avangardista Lučano Berio (Luciano Berio) "A-ronne". "Šis slavenais darbs balstās uz teksta vokalizāciju un tā pārveidošanu. Edoardo Sangvineti dzejolis, kas ir šī darba pamatā, interpretācijas gaitā tiek lasīts apmēram 20 reizes, bet tas nekalpo kā teksts, kurš būtu jāizmanto kā "vārdi mūzikai", bet drīzāk kā teksts, kurš ir jāanalizē kā dažādu vokālo situāciju un izteiksmju radītājs. Dzejolis ir pilnībā veidots kā citāti no dažādiem avotiem – Jaunās Derības, Gētes "Fausta", pants no Eliota dzejas, Dantes, pirmajiem vārdiem no komunistu manifesta u.c. Dzejolis vienmēr tiek lasīts no sākuma līdz beigām, un šai idejai pielāgota alegorija A-Ronne, kurš bija pēdējais burts senajā itāļu alfabētā, bet nu jau sen alfabēts beidzas ar Z," teikts paziņojumā presei.

Tāpat programmā trīs jauno komponistu – Evijas Skuķes, Agitas Reķes un Alises Rancānes – darbu pirmatskaņojumi. Ieeja bez maksas.

Savukārt 14. martā plkst. 18.00 Rīgas Mākslas telpā izskanēs viena no festivāla vizītkartēm "Ethno+Jazz Vol.6". Etnodžeza koncerts šogad notiks jau sesto reizi. Tajā tradicionāli piedalīsies JVLMA etnomuzikoloģijas un džeza katedru studenti, bet, tā kā šoreiz koncerta vienojošais elements ir deja, tiem pievienosies arī jaunie horeogrāfi.

Biļetes uz festivāla notikumiem iegādājamas iepriekšpārdošanā "Biļešu paradīzes" tirdzniecības tīklā, kā arī stundu pirms koncerta norises vietā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!