Aktualitātes
07.01.2020

"Literatūre" atgriežas ar astoņiem jauniem stāstiem

Komentē
0
Saglabā

16. janvārī pie LTV skatītājiem atgriezīsies raidījums "Literatūre", kura astoņās epizodēs Marta Selecka un Gustavs Terzens kopā ar mūsdienu literātiem iepazīs aizgājušo laiku rakstniekus.

Arī šosezon katrā no 8 "Literatūres" sērijām Marta dosies ceļojumā kopā ar vienu latviešu mūsdienu rakstnieku, bet Gustavs – ar grāmatām. Katrs no 8 rakstniekiem ir izvēlējies sev tuvāko aizgājušo laiku latviešu autoru un dodas ceļojumā uz vietām, kur tie dzīvojuši vai par kurām rakstījuši. Savukārt Martas paralēlais ceļabiedrs Gustavs Terzens ceļo atsevišķi un meklē, kam palasīt priekšā.

"Ja nebūtu Gunara Saliņa un viņa dzejoļu, es visticamāk nekad nenonāktu Naudītē plkst. 11.00 no rīta darbadienā, lai palasītu dzeju pastniecei un atslēdzniekam… Ja nebūtu Ontōna Rupaiņa un viņa "Balto tēvu", es, visticamāk, neatklātu "paralēlo" Latgali un tās ļaudis. Ja nebūtu Anšlava Eglīša, es neuzzinātu, ka latvietis arī Amerikā ir latvietis. Un, ja nebūtu Ievas Melgalves, es, iespējams, netiktu pie iespējas vēlreiz izlasīt un kāri nošmaukstināt Marģera Zariņa "Viltoto Faustu". Man "Literatūres" 2. sezona ir drīzāk vēl dziļāks ceļa turpinājums, nevis nākamā nodaļa," stāsta Gustavs. Savukārt Marta atzīst, ka ceļojumi ar rakstniekiem ir ārkārtīgi aizraujoši: "Joprojām esmu pārsteigta, ka, runājoties ar saviem ceļabiedriem par grāmatām un rakstīšanu, ir iespējams nokļūt gan reālās, gan pasakainās vietās. Rakstnieks, pieceļoties no sava rakstāmgalda, lai dotos ceļojumā, pats kļūst par tēlu, ko ir aizraujoši filmēt."

Pirmajās divās sērijās "literatūristi" dosies rietumu virzienā – turpat, kur pēc Otrā pasaules kara trimdā devās rakstnieks Anšlavs Eglītis un dzejnieks Gunars Saliņš. Pirmo ASV rietumkrastā sagaidīja un kādu brīdi pat izmitināja dramaturga un gleznotāja Raimonda Staprāna ģimene, tādēļ Staprāns būs Martas Seleckas pavadonis uz vietām, kas glabā atmiņas par trimdas latviešu pirmajām gaitām svešajā zemē. Arī Gunara Saliņa pasaulē – savulaik radoši dzirksteļojošajā Ņujorkas "Elles ķēķī" – skatītājus ievedīs cilvēks, kurš ar Saliņu bija uz "tu", – dzejnieks Kārlis Vērdiņš. Ja ir Rietumi – jābūt arī austrumiem, tādēļ Anna Rancāne dosies uz Latgali – uz Pūrišķu ciemu, jo tur meklējamas saknes Selecku dzimtai un no turienes nācis arī Ontōns Rupaiņs – Latgales vēsturisko romānu smagsvarnieks.

Tuvākā ceļojumā vedīs pārdaugavnieks Māris Bērziņš, kuru dzīve piespieda iepazīties ar pretrunās slīgstošo "Zvejnieka dēla" autoru Vili Lāci. Inga Ābele vedīs pa rožu krūmam uz katru no Aspazijas mājām, bet Ieva Melgalve brūvēs filmējamus notikumus pēc Marģera Zariņa receptēm. Vienā sērijā satiksies divi latviešu klasiķi – Ernests Birznieks Upītis un viņa kaimiņiene (tiesa, ar laika nobīdi) Māra Zālīte –, savukārt Kārļa Skalbes Ziemeļmeitu meklēs Pauls Bankovskis.

"Literatūres" režisors Uģis Olte ("Ziemeļu Puse", "Te!", "Karaliste", "Adreses", "Atslēgas") piebilst, ka "jaunās sērijas turpinās iepriekš iesākto – rotaļīgi mest tiltiņus starp talantīgu gara radinieku apdzīvotām pasaulēm, par spīti tam, ka viņi dzīvoja dažādos laikos. Un to, ka laiki, cilvēki un vērtības var būt ļoti dažādi pat nesenā pagātnē, atgādinās teju katrs no "Literatūres" stāstiem. Sākot ar trimdinieku mulsumu svešā zemē, būvējot jaunu dzīvi uz vecās drupām, līdz pusdieva statusā iecelta rakstnieka nedienām,turot rokās valsts vadības kloķus."

"Literatūres" 2. sezona – no 16. janvāra ceturtdienās plkst. 20.00 LTV1 un REPLAY.lv, kur raidījums pēc televīzijas ētera būs pieejams vēl 6 gadus.

Raidījumu ciklu veidojusi biedrība "Ziemeļu puse" sadarbībā ar "VFS Films" un Valsts Kultūrkapitāla fondu, projekts iekļauts Latvijas valsts simtgades notikumu programmā.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!