Filma "Paradīze '89".
 
Aktualitātes
21.06.2021

Jāņos visā pasaulē skatāma Latvijas filmu izlase

Komentē
0

Turpinot tradīciju, Nacionālā Kino centra portāls filmas.lv Jāņos piedāvā jau ceturto tiešsaistes festivālu "Latvijas filmas pasaulē" – vasarīgu filmu izlasi no klasikas līdz Simtgades filmām, bez maksas pieejama internetā visā pasaulē līdz 27. jūnijam.

Šāgada Jāņu programmā iekļauta restaurētas klasikas filmas pirmizrāde par godu kinorežisora Gunāra Pieša (1931-1996) jubilejai – 19. jūnijā režisoram apritēja 90 gadi, un pie skatītājiem nonāk viņa pēdējā spēlfilma "Maija un Paija" (1990), kas balstīta Annas Brigaderes 1922. gadā sacerētajā pasaku lugā (šogad apaļa jubileja ir arī rakstniecei – oktobrī apritēs 160 gadi kopš viņas dzimšanas). Filma par divām pilnīgi pretēju raksturu meitenēm, Maiju un Paiju, saglabā Brigaderes simboliskos pamatprincipus, izceļot čaklumu, godīgumu un nesavtību kā svarīgus tikumus, bet Gunārs Piesis šo stāstu papildinājis ar savu īpašo interesi par folkloru, etnogrāfiju un kultūras vēsturi.

Restaurētā versijā šī festivāla programmā skatāma arī līksmi vasarīgā situāciju komēdija "Kapteiņa Enriko pulkstenis" (1967), režisoru Jāņa Streiča un Ērika Lāča pirmā kopīgā filma, ar kuru abi kursabiedri uzreiz kļuva slaveni, tāpat kā filmas galvenais varonis, palaidnīgais, bet ļoti simpātiskais Tomiņš skolnieka Aivara Galviņa atveidojumā. Svarīga loma šajā gandrīz detektīvstāstā ir arī blēdīgajiem drauģeļiem Džekam un Frīdim; šī ir pirmā filma, kurā uz ekrāna satiekas vēlāk ļoti populārais komiskais duets – Egons Maisaks un Leons Krivāns.

Filmu "Maija un Paija" un "Kapteiņa Enriko pulkstenis" restaurācija veikta studijā "Lokomotīve" ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu, realizējot finanšu līdzekļus Covid-19 ietekmes mazināšanai kultūrā.

Īpaši šīm vasaras festivālam Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvā digitalizēts muzikālais pludmales stāsts "Vajadzīga soliste" (1984, režisors Genādijs Zemels), kas ar gadiem iegūst retro-koncerta šarmu – šīs filmas kultūrvēsturiskā vērtība ir spilgti tēli un melodijas no 80. gadu Latvijas estrādes mūzikas skatuves. 

Blakus klasikas perioda filmām šajā vasaras festivālā iekļautas arī divas Simtgades filmas, kas pirmoreiz parādās portāla "filmas.lv" piedāvājumā visai pasaulei. Režisores Madaras Dišleres debija pilnmetrāžas formātā, spēlfilma "Paradīze '89" (2018), stāsta par tiem pašiem 80. gadiem, bet pavisam citā rakursā – daļēji autobiogrāfiskais pieaugšanas stāsts risinās Atmodas laikā, un mazpilsētas vasara četru meiteņu dzīvē ir nopietnu jautājumu piesātināts laiks, kura emocionālā kulminācija pienāk līdz ar sadošanos rokās Baltijas ceļā.

Savukārt Edmunda Jansona animācijas filma "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi" (2019) ir mūsdienu piedzīvojumu stāsts par uzdrīkstēšanos pašiem ietekmēt norises sabiedrībā, un simboliski, ka visenerģiskākie savas apkaimes aizstāvji ir bērni – prātīgais Jēkabs un viņa aizrautīgā māsīca Mimmi, Maskačkas patriote. Kopā ar runājošo suņu pulciņu un viņu vadoni Bosu (ierunājis Andris Keišs) bērni izdomā pārsteidzošu risinājumu, kā izglābt savu priekšpilsētu, lai tajā neieviestos standartizētie lielveikali un debesskrāpji.

Visas tiešsaistē pieejamās filmas var bez maksas noskatīties ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un "Android" operētājsistēmu versijām

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!