Kadrs no filmas.
 
Aktualitātes
22.11.2023

Latvijas kopražojuma filma saņem balvu Tallinas kinofestivālā

Komentē
0

Tallinā beidzies Ziemeļeiropas vērienīgākais filmu nozares notikums – Tallinas starptautiskais kinofestivāls "Melnās Naktis" ("Pimedate Ööde Filmifestival jeb PÖFF"). Programmā "Rebels With a Cause" par labāko tika atzīta režisora Toma Vengra spēlfilma "Pieci ar pusi mīlas stāsti kādā dzīvoklī", Lietuvas, Latvijas un Īrijas kopražojums. 

"Priecājos, ka tepat kaimiņos, Tallinā, notiekošais festivāls, kurš vienīgais Ziemeļeiropā var lepoties ar piederību A kategorijai, tātad pasaules festivālu elitei, par uzvarētāju vienā no konkursa programmām atzinis Toma Vengra filmu," komentē Dita Rietuma, Nacionālā Kino centra vadītāja. "Jāatzīmē, ka Amerikas un Lietuvas režisora niansētais stils un arī humora izjūta spilgti iezīmējās jau viņa iepriekšējā darbā, arī Latvijā izrādītajā filmā "Dzimtene" (2019). Savukārt Lietuvas un Latvijas pieredzējušie filmu veidotāji vēlreiz apliecina lielisku un starptautiski konkurētspējīgu radošo partnerību, izveidojot mūsdienīgu, ironisku stāstu, ko nākamā gada sākumā redzēs arī Latvijas skatītāji."

Kā norāda festivāla programmas "Rebels With a Cause"  žūrija, "Pieci ar pusi mīlas stāsti kādā dzīvoklī" ir aizkustinoša, lieliski nofilmēta un izcili izspēlēta filma, kas uz skatītāju atstāj neizdzēšamu iespaidu.  Žūriju vadīja pieredzējušais producents Džims Stārks, kurš producējis Džima Džārmuša filmas "Ārpus likuma", "Nakts virs zemes" un citas, viņš ir arī viens no kinoteātros nesen izrādītās Rūbena Estlunda filmas "Skumju trīsstūris" producentiem. 

Balvu no žūrijas priekšēdētāja rokām festivāla noslēguma ceremonijā  saņēma studijas "Lokomotīve" producents Roberts Vinovskis.

"Pie filmas "Pieci ar pusi mīlas stāsti kādā dzīvoklī" strādājām kopā ar Lietuvas "Studio Uljana Kim", ar ko sadarbojamies jau vairāk nekā desmit gadus – šī filma ir jau devītais mūsu kopdarbs," stāsta producents. "2013. gadā filma "Spēlmanis" kļuva par pirmo Latvijas / Lietuvas kopražojumu un īstu veiksmes stāstu. Tāpat kopā strādājām, veidojot pirmo visu trīs Baltijas valstu kopražojumu "Lomu spēles" (2016), kas arī kļuva par starptautiski augstu novērtētu filmu. Mūsu savstarpējā sadarbība ar Lietuvu un Igauniju ir ļoti nozīmīga – esam finansiāli līdzvērtīgi partneri un mums ir arī daudz kopīga vēsturē un pasaules redzējumā. Rezultātā, strādājot kopā un veiksmīgi apvienojot resursus, varam veidot spēcīgas un arī starptautiskai publikai interesantas filmas."  

Romantiskajā drāmā "Pieci ar pusi mīlas stāsti kādā dzīvoklī" darbība notiek "Airbnb" īres dzīvoklī Viļņā, kur ierodas viesi no Polijas, Ungārijas, Izraēlas un Īrijas. Ar katru jaunu tiešsaistes rezervāciju skatītāja acu priekšā risinās stāsti par mīlestību, vainu, cerību un naidu. Kad ierodas dzīvokļa uzkopēja, lai to sagatavotu nākamajiem iemītniekiem, par kaislībām, kas risinājušās starp senās ēkas sienām liecina vien mājieni, netiešas norādes un pamesti vai pazuduši priekšmeti.  

Galveno varoni atveido Lietuvā dzīvojošā latviešu aktrise Velta Žīgure, filmas operators ir  starptautiski godalgotais Jurģis Kmins, kostīmu māksliniece – Liene Dobrāja,  kopproducenti – Dominiks Jarmakovičs un Roberts Vinovskis.

Filmas režisors Toms Vengris dzimis un audzis ASV, Lietuvas emigrantu ģimenē. Skolojies Kolumbijas universitātē, kur ieguvis bakalaura grādu, pabeidzis arī Lietuvas Mākslas akadēmiju, bet maģistra grādu režijā ieguvis prestižajā Amerikas Filmu Institūtā. Losandželosā strādājis par montāžas režisoru (2009–2016), tostarp arī pazīstamā režisora Terensa Malika komandā. Latvijas skatītājiem Toms Vengris pazīstams ar savu debijas spēlfilmu "Dzimtene", melanholisku drāmu, kas ļauj ielūkoties "mežonīgajos deviņdesmitajos". 2019. gadā tā tika atzīta par labāko spēlfilmu Tallinas kinofestivāla "Melnās naktis" Baltijas filmu konkursā, filmu augstu novērtējušas žūrijas arī citos A klases filmu festivālos – starptautisko pirmizrādi tā piedzīvoja prestižajā Pusanas kinofestivālā Korejā, arī Sansebastjanas (Spānija) festivāls to atlasīja izrādīšanai savā programmā. Turklāt "Dzimtene" ieguva Eiropas skatītāju balvu "ArteKino" filmu festivālā un 2020. gadā tika izvēlēta par vienu no pretendentēm uz prestižo Eiropas Kinoakadēmijas balvu, kurai katru gadu tiek virzītas labākās Eiropas filmas. 

Tallinas kinofestivāls "Melnās naktis" ("Pimedate Ööde Filmifestival") šogad notika jau 27. reizi (kopš 1997. gada), 2014. gadā tas tika akreditēts kā viens no tikai 15 A klases kinofestivāliem un izaudzis par vienu no Ziemeļeiropā lielākajiem kinoindustrijas pasākumiem ar piecām konkursa programmām un vairākiem satelītfestivāliem. 2022. gadā Tallinas festivālu apmeklēja aptuveni 80 000 kinoskatītāju un 2000 akreditētu viesu no 75 valstīm.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!